Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Przenoszenie mózgu na dyski zewnętrzne – czy transfer umysłu jest możliwy?

Zapisywanie ludzkiej pamięci, myśli i wiedzy na zewnętrzne porty? Brzmi jak żywcem wyjęte z serialu 'Black Mirror'. Według popularnego futurologa Raya Kurzweila jest to jednak całkiem możliwy scenariusz przyszłości.
.get_the_title().

Transfer umysłu (inaczej emulacja mózgu) to nie wymysł scenarzystów i pisarzy science fiction, ale całkiem realna perspektywa. Możliwość przesyłania zawartości własnych mózgów na dyski zewnętrzne czy przechowywanie ich w chmurach brzmi być może całkiem nieprawdopodobnie, ale według specjalistów jest całkiem realne i możliwe znacznie szybciej, niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Emulacja mózgu jest bez wątpienia jednym z gorących tematów współczesnego transhumanizmu.

Jeszcze do lat 80. ubiegłego wieku była zagadnieniem wyłącznie teoretycznym, ale już wtedy rozbudzała wyobraźnię milionów. Po upływie prawie 40 lat temat transferu zawartości mózgu staje się coraz częstszym założeniem innowacyjnych projektów z dziedziny R&D. Wymaga jednak połączenia sił dwóch potężnie rozwijających się dziś gałęzi nauki – informatyki i neurobiologii.

Znany na całym świecie futurolog pracujący w Google – Ray Kurzweil – jest pewien tego, że zapisywanie własnej pamięci w postaci plików możliwe będzie już w 2045 roku.

Pomysł ten rodzi jednak wiele dylematów, w tym natury etycznej. Wydaje się, że posiadanie kopii swojego mózgu, a zatem świadomości, będzie czyniło z ludzi istoty nieśmiertelne (wyłączając fizyczność).

Obecnie w Stanach Zjednoczonych prowadzony jest projekt 'Brain Activity Map’, którego celem jest stworzenie cyfrowej biblioteki wszystkich połączeń neuronalnych ludzkiego mózgu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że narząd ten zawiera w sobie ok. 30 miliardów neuronów połączonych niezliczoną ilością synaps, na efekt przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Na tym jednak nie koniec. Kurzweil twierdzi nawet, że do 2100 roku ludzkość będzie w stanie zastąpić większość tkanek i komórek organizmu mechanicznymi zamiennikami, co może pozwolić na zachowanie nieśmiertelności również na poziomie typowo fizycznym. Tutaj pole do popisu dają najnowsze odkrycia i możliwości nanorobotyki. W 2019 roku idee te wydają się jednak dosyć odległe od rzeczywistości. Ale czy nie w latach 80. nie pomyślelibyśmy podobne o możliwości rozmowy przez Skype’a z przyjacielem z Australii czy platformie internetowej z setkami filmów do obejrzenia?

Tekst: PKW

FUTOPIA