Najlepsze domy w Polsce: Czarna Kostka
Czarna Kostka powstała w wyniku przebudowy „białej kostki” – jednego z typowych polskich domów z lat 60. i 70. XX w. Projekt architektów z wrocławskiej pracowni Kameleonlab. (Kuby Woźniczki i Rafała Specylaka) we współpracy z Markiem Woźniczką zakładał przede wszystkim prawie dwukrotne zwiększenie kubatury oraz „face lifting” budynku.
Dom rozbudowano w dwóch pasach. W północnym umieszczono nową strefę wejściową oraz strefę nocną rodziców, a w południowym dwukondygnacyjną część dzienną z salonem i strefę dzieci na piętrze.
Czarna Kostka stoi na niedużej działce, w otoczeniu ciemnoszarej, miejskiej zabudowy jednorodzinnej. Ze względu na bliskie sąsiedztwo okolicznych domów, od samego początku jedną z najważniejszych kwestii dla projektantów było zapewnienie poczucia prywatności mieszkańcom. Architekci dopasowali też kolor elewacji do otoczenia – wykończyli budynek czarnymi deskami.
Zgodnie z życzeniami właścicieli elewacja frontowa ma niewiele okien, sprawia wrażenie zamkniętej oraz niedostępnej. Natomiast od strony ogrodu zaprojektowano duże przeszklenia, które wpuszczają do wnętrza odpowiednią ilość światła. Hall wejściowy również jest dobrze doświetlony – to dzięki przeszkleniu ze szkła profilowego o wysokości 5 metrów i kilku świetlikom dachowym.
Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w Czarnej Kostce jest strefa „in between” – część poza kubaturą domu, która nie jest jeszcze ogrodem.
Pozwala m. in. na naturalny, „miękki” przepływ przestrzeni wewnętrznej na zewnątrz i zapewnia maksymalne otwarcie salonu na ogród poprzez dużą fasadę na całej szerokości. Strefa „in between” od strony ogrodu to część pośrednia, tarasowa, która została stworzona poprzez duże nadwieszenie z sypialnią rodziców. Wychodzi w strefę tarasu i ażurową stalową konstrukcję, która otacza taras. Można zainstalować na niej dodatkowe elementy, takie jak drewniane listwy lub tekstylne zasłony, które będą osłaniać domowników odpoczywających na tarasie.
Organizacja funkcji wewnątrz domu odpowiadającym strefom w układzie 2 pasów – rodziców i dzieci – na piętrze i strefie dziennej oraz pomocniczej na parterze. Wnętrza zaprojektowała Daria Kieżun.
Źródło: kameleonlab.com
Opracowanie: AB