Wellbeeing w biurze? Skanska i architekci z JEMS walczyli o każde drzewo, by stworzyć zielony kompleks w sercu Warszawy
Przy rondzie Daszyńskiego, u zbiegu ulic Prostej i Towarowej, Skanska buduje najbardziej zielony, a także przyjazny człowiekowi i otoczeniu zespół biurowy w stolicy. Jednym z budynków Generation Park będzie 35-piętrowy wieżowiec oznaczony literą Y. Generation Park to popis możliwości i rozwiązań w duchu wellbeing w segmencie biurowym, w którym Skanska wiedzie prym. Firma jako pierwsza zdobyła certyfikat WELL dla swojego biurowca Spark. Teraz pora na kolejny budynek, w którym firma chce podnieść jeszcze wyżej poprzeczkę wellbeing. Tu wszystko ma sprawiać, że użytkownicy będą czuć się komfortowo. Zieleń, powietrze wewnątrz budynku, usprawnienia i ułatwienia. Budynek ma być też otwarty na otoczenia i ludzi przemieszczających się po okolicy.
Po pierwsze zieleń!
Powstający obecnie wysokościowiec, czyli budynek Y, jest nieco cofnięty od ulicy Towarowej. Powód? Skanska wraz z architektami z JEMS Architekci postanowiła zachować drzewa rosnące od strony ulicy. W tym miejscu ma powstać park miejski o powierzchni 3 tys. m kw.
Park zostanie wyłożony płytami z pochłaniającego smog betonu z dodatkiem tiocementu, który dzięki promieniom słonecznym rozkłada szkodliwe związki azotu.
Skanska chce w tym miejscu posadzić dodatkowe drzewa. Całość ma tworzyć zielone, przyjemne wejście, w którym można usiąść i odpocząć, schować się przed słońcem. Popłynie tu także strumień i staną dwa poidełka, z których będą mogły skorzystać m.in. ptaki.
– Zieleń i ekologia jest bardzo ważna dla Skanska. Mamy to w naszym DNA – mówi Rafał Stoparczyk z firmy Skanska.
Wieżowiec Y ma wyróżniać przede wszystkim zieleń – na zewnątrz i wewnątrz. W lobby powstanie gigantyczna ściana roślinna w technologii tzw. pionowego ogrodu sięgająca 4 kondygnacji. Widoczna od strony ulicy Towarowej, będzie zlewać się i korespondować z parkiem przed wejściem głównym. Całość będzie sprawiała wrażenie zielonej oazy w betonowej dżungli otaczającej kompleks biurowy. W dużej donicy w holu wejściowym posadzone zostanie drzewo.
To nie wszystko. Przed i pomiędzy budynkami staną porośnięte roślinami pergole, których dachy będą również obsadzone zielenią. Zielone będą także dachy samego kompleksu Generation Park, które będzie można zobaczyć z tarasu na dachu wieży. Z kolei dodatkową rolą pergoli będzie nadanie przestrzeni odpowiedniej skali, zbudowanie przestrzeni przyjaznej pieszym.
Na dachu budynku Y będzie się znajdował taras o powierzchni ponad 300 m kw. dostępny na co dzień dla najemców. Oczywiście nie zabraknie na nim zieleni oraz zadaszeń, które sprawdzą się podczas upałów lub zmian pogody, gwarantując możliwość odpoczynku lub spotkań niezależnie od warunków. Dachy budynków będą pokryte zielenią, która zamaskuje wszelkie zainstalowane na nich urządzenia.
– Chcieliśmy, żeby było jak najwięcej zieleni. Chodziło nam o zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych – tłumaczą architekci z JEMS.
Budynek Y w Generation Park będzie miał czteropiętrowy podziemny parking na 325 samochodów i 177 rowerów. Wszystkie miejsca parkingowe zostaną wyposażone w stacje ładowania samochodów elektrycznych, a dla rowerzystów zaplanowano również szatnie i natryski.
To nie koniec udogodnień. W lobby znajdzie się barcepcja, czyli połączenie baru i recepcji – przyjazna przestrzeń, w której można posiedzieć i napić się kawy.
W budynku będzie działał system wtłaczający więcej powietrza i dbający o jego jakość – oczywiście dla zwiększenia komfortu. Tu nawet woda ma dodatkowy obieg, a to dzięki systemowi wykorzystującego wodę szarą. W budynku mają być rozmieszczone co kilka pięter 250-metrowe tzw. sky-office, czyli powierzchnie biurowe wysokie na dwie kondygnacje zapewniające przestrzeń i komfort. Na windę też nie będziemy długo czekać. Sprawna komunikacja w wieżowcu ma być zapewniona przez windy typu double deck — to druga realizacja takiego rozwiązania w Polsce.
Oddanie biurowca zaplanowano na koniec pierwszego kwartału 2021 roku.
Zdjęcia: materiały prasowe