Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Malezja odsyła śmieci bogatym krajom. Nie chce już być wysypiskiem całego świata

W ubiegłym roku Malezja odesłała aż 150 kontenerów. W najbliższym czasie odesłana zostanie kolejna setka.
.get_the_title().

Co się dzieje z naszymi śmieciami, gdy już umieścimy je w odpowiednim kontenerze? Niestety nie zawsze trafiają do zakładu przetwarzania odpadów – część ląduje w krajach, gdzie obowiązują dalekie od restrykcyjnych prawa dotyczące importu odpadów i brakuje regulacji dotyczących ich bezpiecznego (dla człowieka i środowiska naturalnego) przetworzenia. Wśród nich jest Malezja, Wietnam, Indonezja, Tajlandia, Indie, Bangladesz, Laos, Senegal i Etiopia (szerzej pisaliśmy o tym tutaj). Nie wszystkie z powyższych państw chcą być wysypiskiem całego świata. Tajlandia, Indonezja i Malezja zaostrzyły w ubiegłym roku regulacje dotyczące napływu odpadów. To jednak nie wystarczy, by zlikwidować ten problem – śmieci w dalszym ciągu trafiają do tych krajów, z tym że teraz w wyniku działań przemytników. Malezja postanowiła pokazać, że wyjątkowo się jej to nie podoba i odsyła bogatym krajom ich śmieci.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w ubiegły poniedziałek Minister Środowiska Malezji Yeo Bee Yin ogłosiła, że do końca 2019 roku 4120 ton plastikowych odpadów wróciło do państw, z których przybyły.

Chyba śnicie, jeśli wydaje się wam, że będziemy wysypiskiem całego świata – powiedziała minister.

źródło: weather.com

Łącznie było to aż 150 kontenerów wypełnione plastikowymi śmieciami. 43 z nich wróciły do Francji, 42 do Wielkiej Brytanii, 17 do Stanów Zjednoczonych, a 11 do Kanady.

Na liście państw, które otrzymały ten niespodziewany prezent, była także Hiszpania, Hongkong, Japonia, Singapur, Portugalia, Bangladesz, Chiny, Sri Lanka i Litwa.

Malezyjski rząd zapowiedział, że na tym walka z przemytem śmieci się nie kończy. W porcie na odesłanie czeka już kolejne 100 kontenerów – 60 trafi do Stanów Zjednoczonych, 15 do Kanady, 14 do Japonii, a reszta do Wielkiej Brytanii. Władze Malezji wyrażają nadzieję, że kraje te opłacą również koszt transportu tych śmieci. Dodatkowo, jak podaje minister Yeo Bee Yin, w ubiegłym roku na terenie państwa udało się zamknąć 200 nielegalnych wysypisk, które przyczyniają się do emitowania toksycznych oparów i zatruwania wody.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu