Zero oszczędności na koncie? Badania dowodzą, że może wcale nie jesteś niegospodarny i rozrzutny, tylko zbyt miły
Oszczędzanie nie należy ani do rzeczy przyjemnych, ani łatwych. Pisaliśmy wam ostatnio o japońskiej metodzie zwanej kakeibo, więc może wprowadziliście ją w życie i ogarnęliście nieco temat finansów. A może, mimo szczerych prób i chęci, pod koniec pieniędzy zostaje wam zbyt dużo miesiąca i to nawet jeśli zarabiacie grubo ponad średnią krajową?
Spłukiwanie się do zera raczej nie jest czymś, za co rodzina i znajomi was pochwalą. A powinni, bo prawdopodobnie kasa się was nie trzyma, dlatego że jesteście dla nich zbyt dobroduszni i mili.
Do takich wniosków doszli badacze z Columbia Business School. Oparli je na badaniach przeprowadzonych wśród aż 3 mln osób – mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dzięki ankietom i kwestionariuszom oraz wszelkich publicznie udostępnionych informacji na ich temat, udało się dowiedzieć wiele zarówno o ich osobowości, jak i sytuacji finansowej.
Ustalano więc, na ile te osoby można uznać za miłe i ugodowe.
Sprawdzano też, czy posiadają oszczędności, czy może wręcz przeciwnie – mają długi albo ledwo wiążą koniec z końcem. Określono również ich stosunek do wydawania pieniędzy.
Autorzy badania znaleźli korelację pomiędzy właśnie takimi cechami charakteru jak życzliwość, serdeczność, empatia i skłonność do kompromisów czy liczenie się ze zdaniem innych a brakiem umiejętności gospodarowania pieniędzmi. Ta jasna zależność występowała głównie w odniesieniu do oszczędności – w wypadku długów już była mniejsza. – Miłe i ugodowe osoby przykładają mniejszą wagę do pieniędzy i właśnie dlatego nie potrafią nimi zarządzać. Przejawia się to chociażby w takich sytuacjach jak płacenie na lunch współpracowników – komentuje dla Vice.com współautorka badania, Sandra Matz. – Posiadanie pieniędzy nie jest dla nich wartością samą w sobie, a tym samym – oszczędzanie nie jest priorytetem. Częściej i chętniej wydają kasę na innych – płacąc za nich czy też robiąc im prezenty. Oczywiście bez problemu udzielą też znajomym pożyczki.
I analogicznie – osobowości dominujące czy neurotyczne z większym prawdopodobieństwem mają odłożoną jakąś przyjemną sumkę na koncie lub w sejfie za obrazem.
Mimo wszystko uważamy, że opłaca się być dobrym i życzliwym człowiekiem – nawet jeśli nie ma to przełożenia na nasze finanse.
Zdjęcie główne: Eric McLean/Unsplash
Tekst: KD