Sprawdzono jak posiadanie dziecka, wpływa na ilość snu u kobiet i mężczyzn…Panowie, nie jest najlepiej
Sprawdzono, w jaki sposób posiadanie dziecka wpływa na ilość snu u kobiet, a następnie ich wynik porównano z wynikiem mężczyzn. Jak myślicie, były różnice? Oczywiście! Ponad połowa kobiet, które mają w domu dzieci, śpi mniej, niż wymaga tego fizjologia – tak wynika z przeprowadzonych w USA badań. Wygląda na to, że mężczyzn ten problem nie dotyczy. Im w spokojnym śnie bardziej przeszkadza chrapanie i… poziom wykształcenia, a nie dzieci. Ciekawe, prawda? Wydaje nam się, że wyniki badań w Polsce mogłyby być jeszcze gorsze. – Dostarczenie wystarczającej ilości snu jest kluczowym elementem wpływającym na ogólny stan zdrowia, może mieć wpływ na serce, umysł a także masę ciała – twierdzi Kelly Sullivan, adiunktka epidemiologii na Georgia Southern University. – Dlatego tak ważne jest zbadanie okoliczności, które najczęściej pozbawiają ludzi potrzebnego im odpoczynku. Sullivan przeanalizowała dane dotyczące snu z Systemu Nadzoru Czynników Ryzyka Behawioralnego oraz badań ankietowych przeprowadzonych w całych Stanach Zjednoczonych, obejmujących 3 tys. kobiet i 3 tys. mężczyzn. Ankietowanych pytano o to, ile godzin średnio przesypiają każdej nocy oraz ile razy w ciągu ostatniego miesiąca czuli się niewyspani. Siedem do dziewięciu godzin każdej nocy uznaje się za optymalną ilość snu, a mniej niż sześć godzin – za niewystarczający odpoczynek. Następnie naukowcy porównali dane demograficzne i odpowiedzi badanych na temat snu z szeregiem czynników, o których wiadomo, że mogą mieć wpływ na sen, w tym liczbą dzieci w domu, poziom aktywności fizycznej oraz wiele innych danych dotyczących m.in chrapania.
Na podstawie tych informacji Sullivan stwierdziła, że każde dziecko u kobiet zwiększa ryzyko niewystarczającej ilości snu o 46 proc.
Ponadto tylko 48 proc. kobiet, które miały dzieci, spało średnio siedem godzin (lub więcej) w ciągu nocy, w porównaniu z 62 proc. kobiet, które dzieci nie miały.
W przypadku mężczyzn dzieci nie miały wpływu na ilość snu. Jednak inne zmienne już tak.
Mężczyźni, którzy mieli wykształcenie wyższe, rzadziej zgłaszali problem niewystarczającej ilość snu niż mężczyźni z wykształceniem średnim i podstawowym. Ci, którzy chrapali, również spali krócej. Badanie wykazało, że posiadanie w domu dzieci miało również wpływ na liczbę dni w ostatnim miesiącu, w których kobiety czuły się niewyspane, ale nie miało wpływu na subiektywne odczucie „bycia wypoczętym” wśród mężczyzn.
Ciekawe, prawda?
Abstrakt badań opublikowała Amerykańska Akademia Neurologiczna.
Zdjęcia główne: Velizar Ivanov/Unsplash
Tekst: AvdB