Czy bieganie długodystansowe jest szkodliwe?
Bieganie jest jedną z najpopularniejszych form ruchu. W każdej przestrzeni, wielkomiejskiej i małomiasteczkowej, codziennie spotyka się na spacerach biegaczy. Wydawałoby się, że taka forma sportu to samo zdrowie. Sęk w tym, że zależy to od wielu czynników, w tym od długości pokonywanego dystansu. Okazuje się bowiem, że dystanse powyżej 10 kilometrów mogą nieść ze sobą pewne ryzyko.
Prawie 80 proc. zawodowych biegaczy długodystansowych doświadcza kontuzji co najmniej raz w roku.
Dziennikarz, trener i coach sportowy Lee Boyce twierdzi, że istnieją dwa powody, dla których ludzie decydują się na rozpoczęcie regularnego biegania. Najbardziej popularną motywacją jest utrata masy ciała. Boyce podkreśla, że bieganie na długie dystanse może być złym wyborem. Uważa, że znacznie lepsze będą ćwiczenia siłowe uaktywniające ruchy w większej liczbie stawów niż bieganie. Najlepiej jest połączyć obie te aktywności fizyczne: bieganie i treningi obwodowe. I faktycznie – badania wykazały, że trening siłowy i pokonywanie krótkich dystansów przyczynia się do szybszego spalania tłuszczu, pobudzenia wydzielania hormonów płciowych oraz spadku stężenia kortyzolu.
Badania wykazały, że krótsze sesje treningowe, w tym aktywność fizyczna na siłowni czy sprint, są równie dobre dla serca, jak długie i wyczerpujące biegi i znacznie lepsze w zwiększeniu wydolności aerobowej.
Badania opublikowane na łamach Journal of Strenght and Condition Research wykazały, że ludzie, którzy regularnie wykonywali jedynie 10 serii 10-sekundowych sprintów na rowerze stacjonarnym, skuteczniej pracowali nad swoją wytrzymałością niż osoby, które trenowały ze średnią intensywnością od 20 do 25 minut. Sprinty na krótszych dystansach nie są korzystne również ze względu na to, że większość ludzi ma zaburzenia równowagi siły mięśni. Część z nich jest silniejsza po stronie prawej niż lewej. Obciążanie ich takim wysiłkiem nie jest więc korzystne. Robiąc mniej kroków, poruszasz się bardziej wydajnie i angażujesz więcej szybkokurczliwych włókien mięśniowych, które odpowiedzialne są za budowanie siły. Przyspieszasz też metabolizm. Jeśli jednak bieganie to dla ciebie całe życie, to biegaj. Jednak pamiętaj, aby równoważyć bieg treningiem siłowym trwającym od 30 do 40 minut. Spalisz znacznie więcej tłuszczu, wzmocnisz serce, poprawisz swoją mobilność i kondycję.
Tekst: PKW