„The world of Monsieur Dior” – do sieci trafił dokument z 1949 roku o kulisach pracy słynnego projektanta

„Cokolwiek robisz – czy to służbowo, czy dla przyjemności – rób to z pasją! Żyj z pasją” – mówił Christian Dior, którego pracę, atelier oraz jeden z pokazów haute couture można obejrzeć za darmo w udostępnionym przez dom mody filmiku.
.get_the_title().

Christian Dior to bezapelacyjnie jedna z najpopularniejszych postaci całego świata mody. Pierwsza jego kolekcja ujrzała światło dzienne 12 lutego 1947 roku. Nosiła nazwę „Corolle”, lecz znana jest jako „New Look” – tak nazwała linię Carmel Snow, ówczesna redaktorka naczelna Harper’s Bazaar. Kreacje, które zaprezentował wtedy projektant, były dosłownie „nowym spojrzeniem” na modę. Wzbudziły wiele kontrowersji nie tylko ze względu na nowatorski styl, lecz także ze względu na odmienność od dotychczasowej mody, którą dyktowały powojenne racje. Dior był mistrzem kreowania kształtów i podkreślania sylwetek. To on stoi za projektami obszernych sukni czy garniturów, na które zużywano ogromną ilość materiału (podczas jednej z sesji w Paryżu modelki zostały nawet zaatakowane za taką rozrzutność przez sprzedawczynie na targu). Jego „New Look” ostatecznie zmienił standardy mody, zrewolucjonizował kobiecą garderobę, a także ugruntował tytuł Paryża jako modowej stolicy po II wojnie światowej. W swojej autobiografii Dior nazywał projektantów mody „mistrzami snów” i trzeba przyznać, że sam jest tego najlepszym przykładem.

W najnowszym dokumencie można zobaczyć kulisy procesu tworzenia kolekcji przez wielkiego projektanta, a także odkryć sekrety atelier z Avenue Montaigne 30.

Reżyserem trwającego prawie 14 minut dokumentu jest Henri A. Lavorel. Film prezentuje samego Monsieur Diora przy pracy nad kolekcją haute couture na sezon jesienno-zimowy w roku 1949. Słynny projektant opowiada o tworzonych przez siebie kreacjach oraz inspiracjach. Widzowie są nawet świadkami odwiedzin księżnej Windsoru, Wallis Simpson, która była jedną z jego klientek. Przyjrzeć można się także atelier, które do dziś mieści się pod adresem Avenue Montaigne 30. Wisienką na torcie jest prezentacja samej kolekcji – jak miło, kiedy zaproszeni goście podziwiają modelki nie przez ekrany telefonów! Dom mody podzielił się dokumentem ze względu na trwającą kwarantannę, przez którą ludzie zmuszeni są do pozostania w swoich mieszkaniach.

Tego typu archiwa to prawdziwe perełki, ponieważ kiedyś materiały z pokazów można było zobaczyć prawie wyłącznie w prasie – nie istniał internet, goście nie publikowali wszystkiego w tym samym czasie na Instagramie.

Poza dokumentem Dior udostępnił w sieci również filmik „Christian Dior: Designer of Dreams”, który prezentuje kulisy tworzenia przez projektanta niezwykłych ubrań, artefaktów, ale też mebli. Znalazło się w nim również mnóstwo archiwalnych fotografii oraz szkiców mistrza.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: „The world of Monsieur Dior in his own words” / youtube.com

FASHION