Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Drożdże nieaktywne – co to takiego i dlaczego warto je włączyć do diety?

To żółte płatki o lekko serowym i orzechowym smaku. Żaden przepis na roślinny ser czy sos nie może się bez nich obyć.
.get_the_title().

Drożdże odżywcze to suszona, nieaktywna forma Saccharomyces cerevisiae – tego samego szczepu, którego używa się do produkcji drożdży piwnych i piekarniczych. Głównym substratem używanym we wzroście drożdży jest glukoza, często z melasy buraczanej lub trzcinowej.

Kiedy drożdże osiągną pożądaną objętość, są dezaktywowane, a następnie oddzielane i suszone.

Te drożdże najczęściej są stosowane w celach odżywienia organizmu, a konkretnie – wzbogacenia o witaminy i minerały.

Właściwości drożdży odżywczych różnią się w zależności od ich producenta. Zwykle dwie łyżki zawierają 60 kalorii i 5 g węglowodanów (w tym 4 g błonnika pokarmowego). Są dobrym źródłem białka roślinnego będącego pełnowartościowym białkiem zawierającym wszystkie dziewięć aminokwasów, których ludzkie ciało nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie.

Dodatkowo drożdże wzbogaca się w witaminy z grupy B, w tym tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6 i witaminę B12.

Witamina B12 pomaga zachować zdrowie nerwów i komórek krwi, a także bierze udział w tworzeniu DNA. Pomaga zapobiegać stanowi zwanemu niedokrwistością megaloblastyczną, w której szpik kostny wytwarza zbyt duże czerwone krwinki. Jest szczególnie ważna dla wegetarian i wegan, bo naturalnie występuje tylko w żywności pochodzenia zwierzęcego. Gdy wykluczy się z diety mięsa i ryby, ryzyko jej niedoborów jest wysokie.

źródło: foodnetwork.ca

Drożdże odżywcze są również bogate w takie minerały jak cynk, wapń, selen, mangan i molibden. Zawierają 5 proc. rekomendowanego dziennego spożycia żelaza.

Bogaty skład płatków drożdżowych przekłada się na ich prozdrowotne działanie.

Wspomagają leczenie trądziku, wzmacniają kości i przewodnictwo mięśniowe, hamują oznaki starzenia się skóry, redukują poziom złego cholesterolu (LDL), wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy, hormonalny oraz mięśniowy.

źródło: foodnetwork.ca

Włączenie płatków drożdżowych do diety nie wymaga skomplikowanych przepisów ani długiej obróbki. Serowy smak czyni je bohaterami bezmlecznych receptur, więc śmiało można używać ich do sałatek i makaronu jako substytut parmezanu albo dodać do zupy zamiast sera. Świetnie smakują także z warzywami korzeniowymi i strączkowymi, w pastach kanapkowych oraz tartach warzywnych.

Nieaktywne płatki drożdżowe bez problemu można kupić w supermarketach, delikatesach, sklepach ze zdrową żywnością i z wegetariańsko-wegańskim asortymentem.

źródło: foodnetwork.ca

Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE