Małe przestrzenie: kawalerka dla współczesnych nomadów
Zdaniem architektów ze Studio.O. kawalerki są idealnym rozwiązaniem dla współczesnych nomadów. Osoby ciekawe świata, które przez większość czasu podróżują i pracują zdalnie, nieustannie zmieniają miejsce pobytu. Kawalerka daje im możliwość powrotu, chociaż na chwilę. Eleganckie i niebanalne małe przestrzenie to odpowiedź na potrzeby ludzi, którzy cenią sobie niezależność oraz minimalizm.
Największym atutem kawalerki zaprojektowanej przez architektów ze Studio.O. jest ściana okien doświetlająca każdy zakamarek niewielkiego mieszkania.
Dzięki temu rozwiązaniu naturalne światło oświetla wnętrze aż do późnych godzin. – Zupełnie inaczej nam się żyje, gdy wnętrze jest doświetlone. Światło naturalne sprawia, że nasz wzrok odpoczywa. To wpływa na dobre samopoczucie. Czerpiemy energię ze światła. Nawet kiedy pada deszcz inaczej odbiera się świat, jeśli znajdujemy się w mieszkaniu z dużymi oknami – wyjaśniają Grzegorz Goworek i Aga Kobus.
Dwa przeciwległe bieguny wzdłuż ściany okien tworzą salon i otwarta kuchnia. Różnią się nie tylko funkcją, ale też kolorami oraz materiałami wykończeniowymi.
Stonowany, beżowy salon daje poczucie ciepła, mimo że urządzono go minimalistycznie. Kuchnia natomiast jest cięższa i kamienna.
Do pokrycia ścian i okapu architekci wykorzystali płytki Marazzi Blend Brown. Kuchnię oddziela od salonu niewielka wyspa z blatem roboczym Silstone Doradus. Nietuzinkowa zabudowa jest wynikiem współpracy Studio.O. z pracownią stolarską.
Intrygujące jest oświetlenie kawalerki. W kuchni wykorzystano subtelną lampę Artemide Talak – białą kreskę przymocowaną do blatu wyspy. Podobna lampa pojawiła się nad umywalką w łazience – brązowa kreska skonstruowana przez pracownię stolarską według projektu Studio.O. Pozostałe źródła światła ukryto w zabudowach.
W realizacji kawalerki architekci zastosowali drzwi przesuwne Raumplus. Skomponowali z nich ruchomą ścianę, która oddziela minimalistyczną sypialnię od części dziennej małego mieszkania.
Łóżko oraz jego zabudowa z minimalną ilością ozdobników i niewidocznymi łączeniami powstały zgodnie z projektem architektów.
Proste formy oraz naturalne kolory i materiały okazały się idealnym rozwiązaniem dla tej niewielkiej przestrzeni.
Źródło: studioorganic.pl
Opracowanie: AB