Najlepsze domy w Polsce: Dom na skarpie w Trzebnicy
Nowoczesny, jednorodzinny Dom na skarpie zaprojektowany przez Tomasza Głowackiego oraz zespół Pracowni Architektury Głowacki (Katarzyna Rybczyńska, Aleksandra Konieczna, Mateusz Skalski), znany m.in. z realizacji Domu z zacięciem, stanął wśród Wzgórz Trzebnickich. Koncepcja budynku została dostosowana do charakterystycznego dla tego obszaru ukształtowania terenu.
Kluczową kwestią dla architektów było pokonanie różnicy wysokości między drogą a resztą działki, tak by zachować funkcjonalności wnętrza oraz kontakt z ogrodem.
Ze względu na duży spadek terenu architekci z pracowni PAG odwrócili konwencjonalny układ – wejście znalazło się na poddaszu, a część mieszkalna piętro niżej.
Dach domu – dwuspadowy, symetryczny, w układzie kalenicowym – nawiązuje do sąsiadującej zabudowy. Wzmocnione zielone skarpy oraz znajdujące się po bokach budynku schody terenowe ułatwiają komunikację pomiędzy strefą wejściową działki i ogrodem.
Widoczna z poziomu ulicy lukarna mieści garaż, rowerownię oraz ganek, który zaciera granicę między wnętrzem a zewnętrzem domu.
Ganek przymknięto przesuwną bramą z ukrytymi drzwiami oraz doświetlono przez niewielkie wycięcie we wschodniej elewacji. Obudowane z trzech stron, nieprzekryte patio dostępne jest z sypialni i łazienki podziemnej kondygnacji.
Od południa dom otwiera się na ogród poprzez drewniany taras częściowo zadaszony długą loggią. Jest on dostępny zarówno z salonu, jak i trzech sypialni. W tylnej części domu, zagłębionej w skarpie, znajdują się pralnia, spiżarnia, kotłownia oraz garderoba.
Dom na skarpie w całości pokryto białym struktonitem (dachówką włókno-cementową). Wnęki ganku wejściowego i loggi wykończono drewnianą okładziną. Utwardzony podjazd wygrodzono niskim kamiennym murkiem, który stanowi delikatną wizualną barierę podkreślającą dynamikę budynku.
Źródło: paglowacki.pl
Opracowanie: AB