Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 kultowych projektów, za które kochamy Chodzież

Fabryka porcelany w Chodzieży została założona w połowie XIX wieku. Wkrótce dojdzie do jej zamknięcia. Przypominamy klika świetnych projektów firmy.
.get_the_title().

Fabryka porcelany w Chodzieży została założona w 1852 roku. Teraz wygląda na to, że po niemal 170 latach zniknie fabryka Chodzieży. Na jej miejscu wkrótce stanie galeria handlowa. Pracownicy w marcu dostaną wypowiedzenia. O zamknięciu fabryki poinformowała Polska Grupa Porcelanowa. „Robiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby zachować ciągłość pracy fabryki w Chodzieży, jednak rosnące wyzwania, którym staraliśmy się stawić czoła, nie pozwoliły nam na podjęcie innej decyzji. Motywujemy ją chęcią stałego rozwoju rynku porcelany stołowej, który oferuje coraz to nowsze możliwości, jednak stawia przed producentami także szereg wyzwań” – napisała w oświadczeniu.

Firma zapowiada jednak, że marka nie zniknie z rynku.

Trzymamy za to kciuki, a tymczasem przypominamy kilka świetnych projektów Chodzieży:

1. Serwis Iwona Złota Róża

źródło: porcelanaisztucce.pl

Na pewno natknęliście się kiedyś na ten charakterystyczny serwis w różyczki, taksując w gościach wzrokiem zawartość oszklonej meblościanki. Na te niegdyś niezwykle popularne naczynia do dziś można się natknąć w wielu polskich domach. Autorami liczącego sobie ponad trzy dekady projektu są projektanci z zakładowego Ośrodka Wzornictwa. Co wchodzi w skład serwisu? Wydaje się, że nie ma on końca: obok bardziej standardowych rzeczy w rodzaju talerzy, filiżanek czy półmisków, są też bulionówki, waza, cukiernica, a nawet etażerka, butelka na ocet czy butelka na olej. Serwis Iwona dostępny jest do dziś, także w wersji białej.

2. Serwis kawowy Iza

źródło: rzecz-pospolita.com.pl

Ten serwis kawowy zaprojektowany został przez Józefa Września w 1959 roku. Jego produkcja rozpoczęła się na początku lat 60. i ze względu na dużą popularność trwała prawie do końca kolejnej dekady.

Nowoczesny kształt serwisu doceniony został na Targach Krajowych w Poznaniu, gdzie zdobył medal w konkursie „Dobre – Ładne – Poszukiwane”.

W skład kompletu wchodziło 6 filiżanek ze spodkami, cukiernica, mlecznik i dzbanek. Zestaw występował w wielu atrakcyjnych wersjach kolorystycznych.

3. Seria Tańce Polskie

źródło: allegro

Zofia Stryjeńska, jedna z najsłynniejszych polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego, w 1927 roku stworzyła serię grafik „Tańce polskie”. Na 11 grafikach znalazły się najsłynniejsze polskie tańce ludowe – mazur, kujawiak czy oberek.

W latach 50. Chodzież przeniosła grafiki Stryjeńskiej na talerze.

Następnie powstały także talerzyki i wazony ozdobione pracami artystki.

4. Serwis do kawy Lidia

źródło: czasnawnetrze.pl

Autorem projektu serwisu do kawy Lidia był Marian Pasich. Zestaw zaprojektowany został w 1957 roku, a do sprzedaży trafił w latach 60.

Czarno-biały, op-artowy serwis o opływowych kształtach prezentuje się niezwykle elegancko.

Do dziś cieszy cię ogromną popularnością na aukcjach internetowych.

5. Komplet brydżowy

źródło: allegro

Komplet powstał w latach 70. Jaka przyświecała mu myśl? Pewnie popołudnie z kartami, kawą i papierosami.

W skład zestawu wchodzą bowiem cztery filiżanki ze spodkami i cztery… popielniczki.

Porcelanowe naczynia w kolorze białym zostały oczywiście ozdobione karcianymi symbolami.

To oczywiście nie wszystkie interesujące projekty, które w ciągu dekad swojej działalności miała do zaoferowania Chodzież, więc jeśli pominęliśmy wasze ulubione zestawy, dajcie nam znać w komentarzach.

Zdjęcie główne: Fakt.pl
Tekst: NS

DESIGN