5 najlepszych polskich projektantów i projektantek, których zobaczysz na Warsaw Home 2017
Polska jest szóstym producentem i czwartym co do wielkości eksporterem mebli na świecie – meble wyprodukowane naszym kraju trafiają do ponad 160 państw. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli zrzesza około 26 tys. przedsiębiorstw, zatrudniających 151 tys. osób, a wartość rodzimego rynku meblarskiego wynosi 42 mld zł.
Mimo imponujących liczb dotyczących produkcji i świetnie wyposażonych fabryk, przez wiele lat polskie marki nie cieszyły się rozpoznawalnością porównywalną z markami czołowych światowych producentów mebli. To dlatego, że krajowy przemysł meblowy przez dekady nastawiony był na podwykonawstwo. Nadal zresztą większość produkcji stanowią meble tworzone z myślą o innych markach niż rodzime (w Polsce powstaje np. połowa wszystkich drewnianych mebli sprzedawanych w sklepach IKEA na całym świecie).
Od kilku lat ta sytuacja się zmienia. Coraz więcej polskich marek meblowych dokłada starań, aby nie kojarzono nas tylko z tanią siłą roboczą, ale także z dobrym designem, który umożliwia uzyskanie znacznie wyższej marży ze sprzedaży. Wzrost jakości naszych projektów potwierdzają sukcesy rodzimych firm na międzynarodowych targach, festiwalach i konkursach branżowych.
W 2017 roku w sumie aż 12 rodzimych marek zdobyło prestiżowe nagrody iF Design Award, a wśród nich rewelacyjna kolekcja siedzisk MESH marki MDD zaprojektowana przez Krystiana Kowalskiego.
To nie wszystko, bo w tym roku polskie firmy zgarnęły także aż 13 renomowanych nagród Red Dot, m.in. dla Profim oraz Mikomax. Nagrody na najważniejszych konkursach, gdzie rokrocznie konkurują ze sobą tysiące produktów z całego świata, to także ogromne wyróżnienie dla polskich projektantów, którzy dzięki temu coraz częściej współpracują z zagranicznymi producentami (wg badań PARP w latach 2013-2015 aż 35 proc. naszych projektantów nawiązało takie relacje). Już za chwilę, w dniach 6-8 października, projekty najlepszych polskich designerów będzie można jednak zobaczyć na targach Warsaw Home 2017. Dlaczego akurat tam?
– Polska branża wnętrzarska bardzo potrzebowała takiej imprezy jak Warsaw Home. To targi, które mają duży potencjał zarówno pod względem handlowym, jak i PR-owym, więc mogą być atrakcyjne dla marek, producentów, profesjonalnych projektantów oraz konsumentów. (…) Warszawa jest też idealnym miejscem na organizację takiego wydarzenia, ponieważ łączy Europę Zachodnią, Środkową i Wschodnią, a w naszym regionie bardzo brakowało targów wnętrzarskich z prawdziwego zdarzenia – komentuje Maja Ganszyniec, założycielka Studia Ganszyniec.
Maja Ganszyniec jest jedną z pięciu najlepszych polskich projektantek i projektantów, którzy pojawią się na targach Warsaw Home 2017. Najlepiej zresztą zobaczcie sami, kto znalazł się w naszym zestawieniu (kolejność alfabetyczna).
1. Maja Ganszyniec
Maja Ganszyniec jest absolwentką Royal College of Art w Londynie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2009-2013 współtworzyła Studio Kompott nominowane do FX International Interior Design Award 2010 w kategorii Talent Roku. W 2011 roku razem z Touchideas dostała nagrodę Red Dot za projekt opakowań piwa Łomża Niepasteryzowane. Od 2013 roku pracuje z własnym zespołem pod szyldem Studio Ganszyniec. Wraz z Krystianem Kowalskim i Pawłem Jasiewiczem została zaproszona przez IKEA do współtworzenia mebli z kolekcji IKEA PS 2014.
Współpraca z designerką tak spodobała się ekipie działu projektowego IKEA, że zaangażowano ją na stałe.
W 2016 roku do sklepów IKEA trafiła zaprojektowana przez nią kolekcja ANVÄNDBAR, na którą składały się meble i elementy wyposażenia wnętrz wspierające bardziej zrównoważony styl życia.
W tym roku do sklepów szwedzkiej marki weszła natomiast kolekcja IKEA PS 2017, w której znalazły się zaprojektowany przez Maję talerz i miska ułatwiające swobodne jedzenie.
Innym projektem Mai wdrożonym w tym roku przez IKEA jest dywan z kolekcji SKARRESÖ.
Szwedzki gigant nie jest jednak jedyną firmą, dla której projektowała Ganszyniec. Pracowała bowiem dotychczas dla takich marek jak Leroy Merlin, Amica, Mothercare, Orange, Dupont, Camper, Comforty, PayPass, Touchideas czy Bellamy, projektując nie tylko meble, ale także produkty, opakowania, branding, a także współtworząc strategie projektowe. Przed rozpoczęciem pracy nad projektem Maja zawsze zadaje sobie pytanie 'dlaczego?’, ponieważ nie chce zaśmiecać rynku kolejnymi niepotrzebnymi produktami. To widać!
Produkty, które wychodzą ze Studia Ganszyniec zawsze są bardzo przemyślane, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach i pozbawione ozdobników czy niczemu niesłużących funkcji.
Na Warsaw Home 2017 projekty Studio Ganszyniec będzie można zobaczyć chociażby na stanowisku Comforty, gdzie zostanie zaprezentowany fotel UME.
Maja Ganszyniec zaprosiła też na targi Touchideas. To interdyscyplinarne studio łączące pod jednym dachem strategię, badania i design, które zaprezentuje case study badań przeprowadzonych przed wdrożeniem na rynek pierwszej kolekcji minimalistycznej Black Red White (więcej na ten temat tutaj).
2. Jan Kochański
Ścieżka kariery Jana Kochańskiego nie mogła wyglądać inaczej – ojciec rzeźbiarz i matka architekt wpoili mu zainteresowanie sztuką i estetyką. Wykształcenie zdobył na Wydziale Architektury Wnętrz Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W 2010 roku odbył staż w studiu projektowym jednego z najbardziej rozpoznawalnych światowych projektantów – Karima Rashida.
Od 2012 roku jest asystentem w Pracowni Projektowania Mebli na warszawskiej ASP.
Jego projekty wystawiane były w Londynie, Lipsku, Warszawie i Łodzi. Jedne z ważniejszych zdobytych przez niego nagród to must have (2013 i 2014) oraz Wallpaper Design Awards 2014.
Jan Kochański otrzymał dwie z tych nagród za swoją innowacyjną szczotkę z szufelką, która została wprowadzona do produkcji przez znaną duńską markę MENU.
– To, co fascynuje mnie najbardziej, to sam proces wymyślania i produkowania nowych rzeczy. Moją ambicją jest tworzenie obiektów wysoce funkcjonalnych i estetycznych zarazem. Produktów, które dobrze służą. Dlatego zwracam uwagę na użyteczność wykorzystywanych materiałów i wygodną konstrukcję. Wierzę, że tylko dobra współpraca między projektantem a wytwórcą może skutkować dobrym projektem – opowiada o swojej pracy Kochański.
Na Warsaw Home 2017 Jan Kochański zaaranżuje własne stanowisko, na którym zaprezentuje swoje najlepsze projekty.
3. Krystian Kowalski
Krystian Kowalski ukończył projektowanie produktu w Royal College of Art w Londynie oraz Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w studiach projektowych w Warszawie, Łodzi i Mediolanie. W latach 2009-2013 wraz z Mają Ganszyniec współtworzył Kompott Studio, nominowane do FX International Interior Design Award w kategorii Talent roku.
Razem z Mają Ganszyniec i Pawłem Jasiewiczem zaprojektował też sekretarzyk z kolekcji IKEA PS 2014.
Od 2013 roku prowadzi w Warszawie pracownię projektową Krystian Kowalski Industrial Design, w której ma własną modelarnię (to właśnie tam testuje swoje pomysły, bo – jak mówi – 'myśli i pracuje rękoma’).
Krystian Kowalski współpracuje z wiodącymi producentami mebli, takimi jak MDD, Comforty, Noti czy Marbet Style. Od 2017 roku pełni też funkcję dyrektora kreatywnego tylko.com, firmy, która zmienia podejście do projektowania i personalizacji mebli.
Kowalski twierdzi, że proces twórczy opiera na obserwacjach zachowań, dogłębnej analizie trendów i technologii, wybierając optymalne rozwiązania dla marki i procesu produkcji.
Potwierdzają to prestiżowe nagrody, chociażby Red Dot 2017, którą Krystian otrzymał ją za rewelacyjną kolekcję siedzisk MESH marki MDD. Będzie je można zobaczyć podczas Warsaw Home 2017.
To nie wszystko, bo specjalnie na targi Krystian Kowalski przygotował też wystawę 'Projektowanie – kulisy’, która jako pierwsza w Polsce w tak kompleksowy sposób pokazuje proces projektowy.
4. Tomek i Gosia Rygalik
Tomek Rygalik od lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich designerów. Studio Rygalik, które prowadzi wraz z żoną Gosią, ma na swoim koncie realizacje dla tak znanych marek jak IKEA, Siemens czy Moroso.
Projektowa para pracuje też z największymi rodzimymi producentami, m.in. z Paged Meble czy z Noti, z którym w 2016 roku zdobyła Red Dot Design Award za fotel Tulli (podczas Warsaw Home 2017 będzie można go zobaczyć na stanowisku Noti).
Produkty marki zdobyły uznanie m.in. na targach Ambiente we Frankfurcie oraz Maison & Objet w Paryżu. Przez ostatnie miesiące TRE intensywnie pracowało nad poszerzeniem oferty, wiele nowości marka zaprezentuje właśnie podczas Warsaw Home 2017.
5. Oskar Zięta
Kariera Oskara Zięty jest nierozerwalnie związana z technologią FiDU. Wykorzystując ją, projektant jest stanie tworzyć trójwymiarowe formy z cienkich, zespawanych ze sobą fragmentów blachy stalowej, poprzez wtłaczanie pomiędzy nie powietrza pod dużym ciśnieniem.
Pierwszym obiektem wyprodukowanym dzięki tej technologii był lekki i jednocześnie niezwykle wytrzymały stołek PLOPP, przypominający pompowaną zabawkę plażową.
Produkt, który wszedł na rynek w 2008 roku, z miejsca przyniósł projektantowi międzynarodowy rozgłos, zdobył wiele nagród branżowych (w tym Red Dot Design Award i German Design Council Award) i szybko stał się bestsellerem. Dziś to prawdziwa ikona światowego wzornictwa – PLOPP znajduje się m.in. w zbiorach Centrum Pompidou w Paryżu, gdzie trafił jako jedno z dwunastu krzeseł, które zmieniły współczesny design.
Oskar Zięta nie poprzestał na 'dmuchanych stołkach’. Założone przez niego w 2010 roku interdyscyplinarne studio Zieta Prozessdesign stale rozwija technologię FiDU, tworząc oryginalne obiekty codziennego użytku ze stali i wdrażając je na rynek.
Możliwości zastosowania FiDU nie kończą się jednak na produkcji obiektów wnętrzarskich. Technologia może być wykorzystana wszędzie tam, gdzie potrzebne są elastyczne systemy produkcji stabilnych elementów konstrukcyjnych.
Dlatego prace badawcze Zieta Prozessdesign wybiegają daleko w przyszłość, próbując rozwiązywać problemy transportowe (pompowanie jako nowy sposób 'składania’ pakowanych poziomo produktów), ekologiczne (produkcja lżejszych i wytrzymalszych turbin wiatrowych) i architektoniczne (produkcja rozwijanych mostów).
Sukces pierwszej edycji targów wnętrzarskich Warsaw Home sprawił, że w tym roku chce się tam zaprezentować znacznie więcej firm, a organizatorzy postanowili powiększyć przestrzeń targów o dwie kolejne hale.
Już teraz wiadomo, że na targach Warsaw Home 2017, które odbędą się w dniach 6-8 października, nowości wnętrzarskie pokaże ponad 600 marek, nie tylko z Polski, ale z całego świata.
Wiele z nich zobaczymy w naszym kraju po raz pierwszy, a hasłem przewodnim tegorocznej edycji targów będzie odważny design. To właśnie marki będą najważniejszym powodem, dla którego druga edycja Warsaw Home będzie najlepszymi targami wnętrzarskimi tego roku w Polsce.