7 przykazań wellness w miejscu pracy, czyli co to są zdrowe budynki?
Życie w ciągłym niedoczasie, zły stan powietrza, stres. A do tego niedotlenione czy niedoświetlone pomieszczenia, które pogłębiają dyskomfort. To tylko niektóre z czynników sprawiających, że wszyscy powinniśmy poświęcać dziś znacznie więcej uwagi trosce o dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. Dlatego tak istotne są warunki w jakich pracujemy.
Co zrobić, żeby budynki były bardziej przyjazne? W oparciu o możliwie obiektywne kryteria, należy je poddać wymagającemu testowi w celu otrzymania certyfikacji WELL. Właśnie ten certyfikat jest gwarancją, że miejsce w którym przyjdzie nam spędzać dużo czasu – jest bezpieczne i dobre dla naszej kondyncji.
System skupiony jest na siedmiu kluczowych kategoriach – powietrze, woda, odżywianie, światło, zdrowie, komfort, umysł – rozpatrywanych w ponad stu kontekstach wpływu określonych elementów na samopoczucie ludzi.
Uzyskanie rekomendacji stanowi gwarancję tego, że w budynku można liczyć na wysoką jakość powietrza i wody czy redukcję hałasu.
Dotychczas na rynku nieruchomości komercyjnych najpopularniejsze były dwa certyfikaty skoncentrowane głównie na technicznych aspektach konstrukcji – LEED (ok. 10 lat temu firma Skanska wprowadziła go jako pierwsza na rynku) i BREEAM. Teraz WELL stanowi kolejny naturalny etap i skutecznie motywuje do wykonania następnych kroków ku zieleni i równowadze w miejscu pracy.
Na rynku polskim pionierem takiego eko-budownictwa jest Skanska. Pierwszym biurowcem w kraju, który otrzymał certyfikat WELL Core&Shell, jest warszawski Spark C.
Inne obiekty spółki, dla których planowana jest certyfikacja, to m.in. Generation Park w Warszawie, Wave w Gdańsku, Centrum Południe we Wrocławiu, High5ive w Krakowie oraz Nowy Rynek w Poznaniu.
Gdzie leży źródło 7 przykazań wellness (woda, powietrze, odżywianie, światło, zdrowie, komfort, umysł) będących fundamentem tej najbardziej chyba humanistycznej z dotychczasowych rynkowych certyfikacji nieruchomości? Oto dlaczego tak ważne jest, by budynek był zdrowy.
1. Składamy się w 2/3 z wody
Kluczowe znaczenie wody w życiu człowieka z pewnością dla każdego jest oczywiste. W budynkach biurowych Skanska dostępna jest ona w najwyższej jakości. Co więcej – dzięki filtrowaniu, które odbywa się już na poziomie instalacji wodnej budynku, można ją pić prosto z kranu. Wygoda i oszczędność.
2. Codziennie wdychamy 15 tys. litrów powietrza
Zaduch lub wdychanie zanieczyszczeń bardzo niekorzystnie oddziałują na zdrowie, nie wspominając już nawet o negatywnym wpływie na wydajność. Jeśli dodać do tego, że ludzie spędzają w pomieszczeniach ok. 90 proc. czasu, wyczerpanie i niedotlenienie mogą wręcz wywoływać tzw. syndrom chorego budynku.
W obiektach Skanska wtłaczane jest do wnętrz minimum 30 proc. więcej powietrza, niż wymagają regulacje prawne.
3. Zrównoważone odżywianie to niezwykle istotne źródło energii
Według badań niezdrowe nawyki żywieniowe mogą obniżyć produktywność nawet o 60 procent.
Warto pamiętać więc o włączeniu warzyw i owoców na stałe do diety. Innym walorem ich spożywania jest zmniejszenie ryzyka depresji o ponad 25 procent.
4. Dobowy rytm ciała jest regulowany przez światło
W budynkach biurowych Skanska maksymalizuje ilość dostępnego światła dziennego.
Dodatkowo, w inwestycjach Skanska stosowane jest oświetlenie „daylight control”, które dostosowuje swoją barwę i natężenie do pory dnia.
Ma to bardzo korzystny wpływ na samopoczucie.
5. Równowaga ciała, duszy i umysłu to warunek dobrego dnia
Możliwie wysoki komfort w miejscu pracy to kolejny istotny czynnik sprawiający, że pracownicy są zadowoleni i efektywni. Budynki biurowe Skanska, dzięki szczelnej elewacji redukują docierający z zewnątrz hałas będący prawdziwą plagą naszych czasów. Blokują również dostęp zanieczyszczonego powietrza.
6. Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie
Każdy sposób wspierania i zachęcania do aktywności fizycznej jest dobry. Obiekty Skanska wyposażone są w infrastrukturę dla rowerzystów i osób aktywnych fizycznie. Budynki posiadają m.in. szatnie i prysznice, co oznacza możliwość łatwiejszego podjęcia decyzji o wyborze roweru, hulajnogi lub rolek jako środka transportu do i z pracy.
7. Umysł potrzebuje ciszy i odprężenia
W swoich budynkach Skanska wykorzystuje roślinność, motywy nawiązujące do zieleni oraz sztukę i design sprawiające, że myśli krążą swobodniej.
Są to m.in. ściany pokryte mchem, murale i dedykowane miejsca do odpoczynku lub crossfitu.
Warto pamiętać, że nigdy wcześniej biuro nie pełniło tak ważnej roli w rozwoju biznesu. Dziś musi zapewniać komfortowe warunki pracy różnym ludziom, w różnym wieku i o różnym stylu pracy. Oprócz empatii i rozsądku przekłada się to też na większą kreatywność i zaangażowanie pracowników, a także np. mniej zwolnień chorobowych. Jako pionier ruchu WELL na polskim rynku – Skanska podejmuje wiele działań, by to proludzkie podejście do budownictwa przyjęło się u nas na znacznie szerszą skalę. Wszystkie powstające inwestycje dewelopera będą realizowane zgodnie z wytycznymi certyfikatu WELL.
Skanska postanowiła zebrać swoje doświadczenia na temat tego, czym jest WELL w praktyce w formie świetnej publikacji WELL by Skanska. Warto podzielić się zdobytą wiedzą, zwłaszcza że wellness w środowisku pracy w Polsce dopiero zaczyna się przebijać do świadomości pracodawców. Do poczytania tutaj.
Tekst: WM