Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Architektura humanitarna, czyli rozwiązania na czas kryzysu

Dzięki koncepcji opracowanej przez japońskiego architekta Shigeru Ban w Chełmie w dwa dni zbudowano ponad 600 ‘pokoi’ dla uchodźców z Ukrainy.
.get_the_title().

Zdobywca nagrody Pritzkera Shigeru Ban zaprojektował system papierowych przegród, który po raz pierwszy zastosowano w 2004 roku, gdy po trzęsieniu ziemi mieszkańcy japońskiej Niigaty potrzebowali tymczasowego schronienia. Oprócz wydzielania osobnych przestrzeni kartonowe płachty były też wtedy stosowane jako izolacja termiczna. Teraz pomysł ten wykorzystano do stworzenia prowizorycznych pokojów dla uchodźców z Ukrainy.

Ponad 600 osób będzie mogło zatrzymać się w dwu- i czteroosobowych ‘pomieszczeniach’ wydzielonych w nieużywanej hali supermarketu w Chełmie.

‘Pokoje’ wydzielono przy użyciu specjalnych kartonowych rur i oddzielono od siebie zasłonami z kolorowej tkaniny. Choć ich powierzchnia jest niewielka, wyposażenie podstawowe, a zagęszczenie wysokie, dzięki zastosowanej koncepcji i odpowiedniemu doborowi materiałów zatrzymujący się tam uchodźcy mają zapewnione poczucie prywatności i bezpieczeństwa.

Sam Shigeru Ban podkreśla, że zastosowanie kolorowych przegród nie tylko porządkuje przestrzeń i pozwala na lepszą orientację, ale może mieć również walor terapeutyczny i dawać wytchnienie doświadczonym traumatycznymi przeżyciami osobom.

Realizacja projektu zajęła niecałe dwie doby. Wzięli w niej udział architekci, studenci Politechniki Wrocławskiej oraz wolontariusze.

Zastosowany w Chełmie system jest dobrym przykładem rozwiązania architektonicznego na czas kryzysu. Rolą wydzielanych w ten sposób przestrzeni jest zapewnienie bezpieczeństwa, namiastki intymności i spokoju osobom dotkniętym przez klęski żywiołowe czy konflikty zbrojne. Kluczowa jest tu również łatwość i szybkość wykonania oraz użycie takich materiałów, które nie będą generować później trudnych do utylizacji odpadów.

Zdjęcie główne: Voluntary Architect’s Network
Tekst: AD

DESIGN