Małe przestrzenie: kawalerka w duchu less waste
Jeszcze kilka miesięcy temu był to duży pokój. Dzisiaj ta przestrzeń pełni funkcję kawalerki z przeznaczeniem do najmu krótko- oraz długoterminowego. Architektce Karolinie Golińskiej, która prowadzi studio LINE w Gdyni, zależało, aby pokazać, że możliwe jest świadome projektowanie wnętrz, które szanuje środowisko oraz drugiego człowieka.
Kawalerka w duchu less waste udowadnia, że wnętrza mogą być nie tylko piękne, ale też zdrowe, naturalne i ekologiczne.
Architektka, przerażona ilością odpadów generowanych na budowie oraz niekorzystnymi dla zdrowia i dla środowiska składnikami zawartymi w farbach, tynkach, olejach czy lakierach, postanowiła radykalnie zmienić swoje podejście. W swoich projektach zaczęła używać tylko naturalnych i ekologicznych materiałów, które pozytywnie wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale także na środowisko.
Aby uniknąć produkowania odpadów, projektantka musiała już od początku podejmować odpowiednie decyzje – postanowiła np., że w wielu miejscach zastosuje taki sam materiał. Trzy blaty wyliczyła tak, że pozostał jedynie niewielki kawałek drewna, który został później wykorzystany przez stolarza.
W tym wnętrzu drewno znajduje się na blatach kuchennych, półce w kuchni, ławce balkonowej oraz pogłębionym parapecie, który służy jako biurko i siedzisko przy oknie.
Zdecydowała się też na renowację starej posadzki, by przedłużyć cykl jej „życia”. Wystarczyło uzupełnić ubytki, wycyklinować i ponownie zabezpieczyć drewnianą podłogę, aby odzyskała blask.
Kolejną świadomą decyzją był wybór materiałów, takich jak drewniane meble, lniane czy bawełniane tkaniny, które są biodegradowalne. Dodatkowo projekt zakładał renowację starych mebli, dzięki czemu udało się uniknąć kupowania całego nowego wyposażenia. Odnowiono m.in. krzesło – wystarczyło zeszlifować drewno, ponowne pomalować i nałożyć na nie nową tapicerkę pasującą do wnętrza.
Dekoracje w kawalerce zrobiono z nieużytych części mebli oraz dodatków znalezionych na łąkach. Tak powstał np. obraz ze sklejki i trawy ozdobnej.
Pozostałości po gresie z łazienki posłużyły jako podstawki pod świeczki, a roślinę, która stanęła na parapecie, kupiono przez portal społecznościowy od osoby, który chciała się jej pozbyć.
Projektując kawalerkę w duchu less waste Karolina Golińska zwracała uwagę na to, by wnętrze było funkcjonalne, estetyczne spójne i pozytywnie wpływało na samopoczucie domownika.
Źródło: lineliving.pl
Opracowanie: AB