Najfajniejsze produkty, które powstały z plastikowych śmieci wyłowionych z oceanów

Te rzeczy są nie tylko modne, ale i przyjazne środowisku.
.get_the_title().

Co roku w oceanach ląduje 8 milionów ton plastiku. Tę abstrakcyjnie wysoką wartość wyrazić można w jeszcze inny, bardziej szokujący sposób: to tak, jakby co minutę w oceanach lądowały śmieci z jednej śmieciarki. Plastikowe odpady dryfują na powierzchni wód, czasami tworząc gigantyczne skupiska śmieci, powierzchnią przerastające na przykład terytorium Francji. Zazwyczaj lądują jednak na plażach dookoła świata, zaśmiecając przybrzeżne środowisko naturalne.

Źródło: Twitter

Wiele branż, zwłaszcza tych kreatywnych, podejmuje wzmożone wysiłki w walce z zanieczyszczeniem wód oceanów. Zarówno wyrzucane na brzeg plastikowe odpady, jak i wyłowione z morskich odmętów śmieci traktują w kategoriach ekologicznego, przyjaznego środowisku materiału, z którego, w procesie wpisującym się w koncept gospodarki okrężnej, powstają unikatowe produkty.

Branża designu utylizuje oceaniczne odpady w coraz kreatywniejszy sposób.

Oto kilka najbardziej innowacyjnych projektów z ostatnich miesięcy.

Meble ogrodowe od The Mater Ocean Collection

Źródło: Material Source

Kolekcja mebli ogrodowych, tarasowych i balkonowych przeznaczona jest dla klientów, którzy poszukują szykownych, modnych, ale jednocześnie przyjaznych środowisku elementów wyposażenia. Jednym z jej elementów jest The Ocean Chair – krzesło, które powstało w wyniku przetworzenia 960 gramów plastiku wyłowionego z oceanów.

Źródło: Wallpaper
Źródło: Material Source

Zegarki od Ab Aeterno

Źródło: Gadget Flow

Projektowane we Włoszech zegarki od Ab Aeterno powstają z 450 gramów oceanicznych odpadów. W ten szykowny sposób marka zwraca uwagę na jeden z najbardziej palących ekologicznych problemów współczesności. Dostępne są różne modele zegarków, odpowiadające odmiennym stylom i oczekiwaniom konsumentów.

Źródło: Trend Hunter

Plecak od Solgaard

Marka Solgaard zaprezentowała ekologiczny model swoich kultowych plecaków wyprodukowany z wyłowionych z oceanów śmieci. Materiał pochodzi głównie z Malediwów. Każdy plecak od Solgaard pomaga oczyścić wody oceanów z ponad 2 kilogramów śmieci.

Źródło: Kickstarter

Opakowania na marihuanę od Sana Packaging & Oceanworks

Źródło: Plastics News

Dwie niezwykle modne branże – ekologiczne opakowania i legalna marihuana – połączyły siły w projekcie wpisującym się w trend zrównoważonego rozwoju. Firmy Sana Packaging i Oceanworks wspólnie wypuściły na rynek opakowania na marihuanę: pudełeczka na susz, etui na skręta i pokrowiec na vaporizer.

Źródło: Sana Packaging
Źródło: CashCropToday

Butelki na detergenty od Windex

Źródło: plasticstoday.com

Innowacyjny płyn do mycia szyb Windex Vinegar jest już dostępny w ekologicznym opakowaniu wykonanym w stu procentach z wyłowionych z oceanów śmieci. Firma Windex znana jest ze swojej roli w walce z zanieczyszczeniem środowiska. Już od 2015 roku sprzedaje swoje detergenty w butelkach w pełni nadających się do recyklingu i powtórnego użycia.

Gałki do drzwi od Spark & Burnish

Australijska marka elementów wyposażenia wnętrz i dekoracji Spark & Burnish, we współpracy z designerem Andrew Simpsonem, stworzyła klamki do drzwi wykonane z odpadów oceanicznych. Materiał, który po przetworzeniu przypomina marmur, występuje w czterech różnych kolorach: czarnym, szarym, różowym i zielonym.

Źródło: Pinterest

Gałki nadają się nie tylko do drzwi, ale także do drzwiczek od szafek kuchennych i komód. Część dochodu ze sprzedaży tych produktów przekazywana jest organizacji Marine Debris, zajmującej się sprzątaniem plaż u wybrzeży Australii.

Tekst: AO

DESIGN