Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 najlepszych domów w Polsce 2019 roku

Zebraliśmy dla was nasze ulubione realizacje domów jednorodzinnych, które pokazywaliśmy w cyklu 'Najlepsze Domy w Polsce' w ubiegłym roku.
.get_the_title().

W 2019 roku co tydzień w cyklu ’Najlepsze Domy w Polsce’ pokazywaliśmy Wam najlepsze projekty domów, które powstały w ciągu ostatnich lat na terenie Polski. Teraz prezentujemy Wam zestawienie 10 naszych ulubionych realizacji (kolejność losowa). Jesteśmy także ciekawi, które budynki z naszego cyklu spodobały się wam najbardziej.

1. Green Line – dom na Warmii, proj. Mobius Architekci

Green Line to dom z zielonym dachem dyskretnie wpisany w malowniczy, warmiński krajobraz. Punktem wyjścia dla ukształtowania bryły był naturalny fałd ziemny znajdujący się na działce, na której stanął budynek.

Green Line – dom na Warmii Green Line – dom na Warmii
Green Line – dom na Warmii
FOT. PAWEŁ ULATOWSKI/ MOBIUS.PL

Architekci doskonale wpasowali nowoczesny dom w strukturę działki. Z daleka jest niemal niewidoczny – znika z pola widzenia, wtapiając się w krajobraz. Patrząc na budynek, można odnieść wrażenie, że to naturalna szczelina ziemna otwierająca się w kierunku jeziora.

Przeczytajcie więcej o Green Line.

2. Dom JRv2 w Poznaniu, proj. DE.MATERIA

Efektowny dom JRv2 został częściowo ukryty w łagodnie opadającej skarpie. Ideą architektów z poznańskiego studia DE.MATERIA było schowanie budynku od strony ulicy i maksymalne otwarcie go na zieleń okolicznego rezerwatu przyrody.

Domu JRv2 w Poznaniu Domu JRv2 w Poznaniu Domu JRv2 w Poznaniu
Domu JRv2 w Poznaniu
FOT. TOM KUREK

Część mieszkalna tego nowoczesnego domu jest jednopoziomową bryłą, która wcina się w naturalną skarpę. Aby uniknąć stromego zjazdu, garaż powstał na górnej kondygnacji, na dachu budynku.

Przeczytajcie więcej o Domu JRv2 w Poznaniu.

3. Dom za Dachem, proj. Superhelix – Bartłomiej Drabik

Ten dom oddaje naturze z nawiązką to, co jej zabrano – powierzchnia skośnego, zielonego dachu znacznie przekracza tę, którą zajął sam budynek. W realizacji Domu za Dachem ważne było ekologiczne podejście.

Dom za Dachem Dom za Dachem
Dom za Dachem
FOT. BARTŁOMIEJ DRABIK, SUPERHELIX PRACOWNIA PROJEKTOWA

Północny dach budynku pokryto zielonymi rozchodnikami, a na dobrze nasłonecznionej części południowej umieszczono ogniwa fotowoltaiczne. Pracownia Superhelix przemyślała też, w jaki sposób budynek będzie się zmieniał wraz z upływem czasu. Drewniana elewacja w przyszłości nabierze szlachetnej patyny, a zielony dach przetrwa nawet długotrwałe okresy suszy.

Przeczytajcie więcej o Domu za Dachem.

4. Czarna Skała – dom w Bielsku-Białej, proj. MUS Architects

Katowicka pracownia MUS Architects chciała uciec od standardów kojarzonych z domami jednorodzinnymi i zaprojektowała czarny budynek, który wygląda niczym głaz narzutowy wbity w zbocze góry. W tej wielopłaszczyznowej bryle nie zobaczycie wyraźnego podziału na ściany i dach.

Czarna Skała Czarna Skała
Czarna Skała
FOT. TOMASZ ZAKRZEWSKI, MUS ARCHITECTS

Czarna Skała swoją dynamiczną formą dostosowuje się do krajobrazu i nawiązuje do topografii górzystego terenu. – Ostry, poszarpany głaz narzutowy, czarny łupek lub bryła bazaltu wystająca ze zbocza góry zamiast klasycznego domu podmiejskiego – takie skojarzenia budzi u architektów.

Przeczytajcie więcej o Czarnej Skale.

5. CWA House, proj. Beczak Beczak Architekci

Za sprawą nieregularnej i niepowtarzalnej bryły CWA House w Owczarni zyskał miana „sarkofagu”, „pancernika” i „kryształu”. Budynek swoją nieregularną bryłę w znacznym stopniu zawdzięcza właścicielom, którzy zgodzili się na tę oryginalną kompozycję.

CWA House CWA House
CWA House
FOT. JAN KAROL GOŁĘBIEWSKI – JANKAROL.COM

Niesymetryczny, czteropłaszczyznowy dach o różnych kątach nachylenia pokryła grafitowa blacha, której panele spływają na ściany północną i wschodnią, tworząc jednolitą skorupę. Nieregularna forma domu odzwierciedla jego funkcje. Kalenica dachu wznosi się od parteru do poziomu piętra, co pozwala na wykorzystanie zwiększającej się wysokości pomieszczeń.

Przeczytajcie więcej o CWA House.

6. Dom Kwadrantowy, proj. KWK Promes

To niezwykle oryginalny dom, którego ruchomy taras podąża za słońcem. Projektując ten jednorodzinny budynek, architekci z pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego inspirowali się działaniem kwadrantu – dawnego przyrządu służącego do wyznaczania położenia gwiazd.

Dom Kwadrantowy Dom Kwadrantowy Dom Kwadrantowy
Dom Kwadrantowy
ZDJĘCIA: JAROSŁAW SYREK, JULIUSZ SOKOŁOWSKI, OLO STUDIO

Poruszający się fragment budynku to element regulujący dopływ słońca w przestrzeniach, do których przylega. Latem daje domownikom przyjemny cień, a zimą wpuszcza więcej promieni słonecznych.

Przeczytajcie więcej o Domu Kwadrantowym.

7. SkyGarden w Warszawie, proj. menthol architects

To dom pasywny z całorocznym podniebnym ogrodem. SkyGarden, w porównaniu do typowego domu jednorodzinnrgo, potrzebuje wyjątkowo mało energii do ogrzewania i wentylacji. Dom inteligentnie dostosowuje się do klimatu, wykorzystując naturalną wentylację, a do ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody budynek wykorzystuje energię słońca i ziemi.

SkyGarden w Warszawie SkyGarden w Warszawie
SkyGarden w Warszawie
FOT. PRZEMYSŁAW TURLEJ/ MENTHOL ARCHITECTS

Projektantom udało się osiągnąć też symbiozę architektury z naturą pod względem energetycznym – w zimie ogród pozyskuje i magazynuje ciepło, zaś w lecie nie dopuszcza do przegrzania domu.

Przeczytajcie więcej o SkyGarden.

8. Dom w Będzinie, proj. jojko+nawrocki architekci

Dom w Będzinie urzeka swoją skromnością. Jest tani, niewielki i energooszczędny. Bardzo duże ograniczenia budżetowe wpłynęły na wiele decyzji projektowych, ale pozwoliły też na stworzenie rozwiązań, które podkreślają charakter architektury i lokalny kontekst.

Dom w Będzinie Dom w Będzinie
Dom w Będzinie
FOT. MICHAŁ JĘDRZEJOWSKI, JOJKO+NAWROCKI ARCHITEKCI

Budynek został dyskretnie wpisany w krajobraz, a jego płaski, zielony dach porosła niska roślinność. Dzięki swojemu surowemu wyglądowi, uzyskanemu przez zastosowanie betonowych pustaków, dom nawiązuje do industrialnego dziedzictwa regionu.

Przeczytajcie więcej o Domu w Będzinie.

9. Rudy Dom w Rudach, proj. toprojekt

To jeden z najciekawszych budynków mieszkalnych z cegły. Architekci ze studia toprojekt nadali współczesny wymiar tradycyjnej technologii. Inspiracją dla Marka i Karola Wawrzyniaków było budownictwo cystersów, oparte na zasadach ekologii i szacunku dla przyrody, bazujące na lokalnych materiałach – drewnie i cegle.

Rudy Dom w Rudach Rudy Dom w Rudach
Rudy Dom w Rudach
FOT. JULIUSZ SOKOŁOWSKI, TOPROJEKT

Prosty i powściągliwy dom wyrasta z ziemi. Jego ściany wymurowano z cegieł odpadowych z okolicznych cegielni. Zielony dach po pewnym czasie zacznie współgrać z naturalnym otoczeniem.

Przeczytajcie więcej o Rudym Domu w Rudach.

10. Dom z recyklingu, proj. MAZM

Bryła Dom z recyklingu i jej wykończenie nawiązują do stylu międzynarodowego modernizmu. Wybór architektów z  pracowni MAZM – autorskiego biura architektonicznego Marka Szcześniaka – wynikał z szacunku do architektury otoczenia oraz układu urbanistycznego kwartału.

Dom z recyklingu Dom z recyklingu
Dom z recyklingu
FOT. IGNACY MATUSZEWSKI/ MINUSOSIEM.COM

Głównym materiałem zastosowanym w budynku jest ponownie wykorzystana cegła rozbiórkowa. Pozyskano ją z rozebranego domu z zachodniej części Polski, skąd pochodzą inwestorzy. Materiał zainspirował projektantów do nadania nazwy – Dom z recyklingu.

Przeczytajcie więcej o Domu z recyklingu.

Tekst: AB

DESIGN