Najlepsze domy w Polsce: Arka Koniecznego
Arka to dom, który architekt Robert Konieczny zaprojektował dla siebie i swojej rodziny we wsi Brenna koło Cieszyna. Powstał parterowy budynek z przeszklonymi ścianami, ustawiony w poprzek zbocza, otwarty na górski pejzaż. Z daleka wygląda niczym statek sunący wśród zieleni.
Najważniejsze były piękne, malownicze krajobrazy, dlatego dom stał się ramą, która je kadruje. Ze wszystkich pomieszczeń roztacza się wspaniały widok na okolicę.
Dom stoi na odludziu. Aby zapewnić domownikom bezpieczeństwo, styka się z ziemią tylko jednym narożnikiem. Do środka wchodzi się jak na statek – po trapie. Reszta budynku zawisła nad zboczem wzgórza. W ten sposób część parteru, w której są sypialnie, znajduje się na poziomie pierwszego piętra, zapewniając domownikom prywatność i uniemożliwiając dostęp niechcianym gościom.
Dom ma formę stodoły z tradycyjnym dwuspadowym dachem. Aby nadać konstrukcji sztywności, ściany zostały wzmocnione płaszczyznami drugiego – „odwróconego” dachu. W ten sposób bryła zyskała oryginalną, lekką formę, która budzi skojarzenie z arką. Na zewnątrz zastosowano surowy beton, a ocieplenie zaprojektowano od wewnątrz budynku.
Arka została potraktowana jako most, pod którym swobodnie przepływa woda opadowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu zneutralizowano zagrożenie, jakim jest osuwanie się ziemi.
Budynek, ze względu na lekką bryłę i przepływającą pod nim wodę, zaczął przypominać arkę.
Dom polubiły zwierzęta żyjące na pastwisku. Przestrzeń pod kadłubem jest dla nich schronieniem podczas deszczu, zapewnia cień i ochronę przed wiatrem. – Nie przypuszczaliśmy, że do tej nazwy, Arki Koniecznego, wynikającej z formy budynku, życie dopisze później drugie znaczenie – mówi architekt Robert Konieczny.
Arkę Koniecznego doceniono w Polsce (otrzymała m.in. grand prix w Plebiscycie Polska Architektura XXL, znalazła się w gronie finalistów Nagrody Architektonicznej Polityki 2015 i została wyróżnia w konkursie Nagroda Roku SARP 2015) oraz za granicą – zdobyła tytuł Najlepszego Domu Świata w ogólnoświatowym konkursie Design Awards 2017 organizowanym przez magazyn Wallpaper i znalazła się wśród obiektów nominowanych do nagrody Miesa van der Rohe 2017.
Źródło: kwkpromes.pl
Opracowanie: AB