Najlepsze domy w Polsce: Dom jak Las z nagrodą International Design Awards 2021!
International Design Awards (IDA) to jeden z najbardziej cenionych konkursów w dziedzinie architektury, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego, grafiki i mody na całym świecie. Od 2007 roku nie tylko odkrywa nowe talenty, ale też docenia dokonania doświadczonych projektantów i wizjonerów designu. Zwycięzcy są nagradzani tytułami – medalami, od złotego po brązowy. W tym roku jury konkursu wybierało najlepsze projekty spośród zgłoszeń z ponad 80 krajów.
Warszawska pracownia architektoniczna 81.waw.pl otrzymała tytuł Gold w kategorii Dom za projekt Domu jak Las. Gratulujemy!
Nagrodzony budynek to kolejna bardzo ciekawa realizacja pracowni 81.waw.pl. Warszawskie biuro architektoniczne znamy ze znakomitych projektów domów jednorodzinnych, które zdobyły już niejedno prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie, takich jak Dom Leśny (m.in. World Architecture Community i Iconic Awards 2021) czy Dom Polny (International Architecture Awards 2020).
Dom stanął w podwarszawskim sosnowym lesie, na wąskiej, bardzo długiej działce. Właścicielowi i projektantom zależało na tym, aby budynek jak najbardziej wtopił się otoczenie oraz harmonijnie z nim współgrał.
Pracownia 81.waw.pl zaprojektowała więc dom, który idealnie wpasował się w las.
Prostokątna, minimalistyczna forma została podzielona na mniejsze części. W miejscach skrzyżowań wstawiono okna doświetlające wnętrza. Poszczególne bloki lekko przesunięto względem siebie, co nadało całości lżejszego wyglądu. – Nie chcieliśmy zakłócić istniejącego stanu na działce, którym był sosnowy las. Woleliśmy stworzyć bryłę, która nie będzie narzucać swojej formy, ale wtopi się w krajobraz. Tak powstał pomysł podzielenia prostopadłościennej bryły na mniejsze i poprzesuwaniu ich względem siebie. Wynika to także z funkcji, jaka znajduje się w poszczególnych bryłach. W miejscu rozsunięć zlokalizowaliśmy okna. Dzięki temu wysokie pionowe ściany boczne współgrają harmonijnie z lasem – opowiada architektka Anna Paszkowska-Grudziąż.
Krótsze krawędzie elewacji obłożono deskami z modrzewia syberyjskiego. Długie ściany, prostopadłe do drewnianych, wykończono w szarym tynku. W pasach pomiędzy bryłami umieszczono okna.
Od frontu dom wygląda jak monolityczna ściana bez okien, natomiast z tyłu ma w pełni przeszkloną, otwierająca się na ogród elewację.
Tylna część domu jest zupełnym zaprzeczeniem elewacji frontowej. Panoramiczne okno w salonie i niemal równie duże na piętrze wpuszcza sosnowy las do wnętrza. – Dom potraktowaliśmy jak rzeźbę. Frontowa elewacja mówi nam, że ten budynek to pewien rodzaj instalacji artystycznej w lesie. Zabawa formą i planami. Tło dla światłocienia puszczanego przez drzewa i szukanie dalekich planów. Przestrzenny obiekt, którego główną funkcją jest przestrzeń do życia dla rodziny – mówi architekt Rafał Grudziąż.
Dom jak Las składa się z 3 kondygnacji. Na najniższej znajduje się garaż z częścią techniczną. Po wejściu do domu znajdziemy się w przestronnym, dwukondygnacyjnym holu, który graniczy przeszkleniem z wewnętrznym półpatio. Na parterze mieści się strefa dzienna, która otwiera się na różne kierunki: z jadalni widać półpatio, z kuchni roztaczają się widoki na las, a z pokoju dziennego można dostrzec resztę ogrodu.
W pełni przeszklone ściany doświetlają budynek i wpuszczają las do wnętrza. Ten projekt udowadnia, że można mieszkać bardzo blisko natury i żyć z nią w zgodzie.
Na piętro, na którym znajdują się sypialnie, pokoje dzieci, łazienki oraz garderoby, prowadzą schody, które otwierają się dużymi przeszkleniami na obie strony leśnej działki.
Źródło: 81wawpl.com
Opracowanie: AB