Najlepsze domy w Polsce: Dom Kadr w Brodnickim Parku Krajobrazowym
Dom Kadr, który stanął w 2017 roku w Brodnickim Parku Krajobrazowym, został zaprojektowany i zrealizowany przez Emilię Durka-Zielińską i Walentego Durka, właścicieli manufaktury Dom Architektów. Budynek nie sąsiaduje z inną zabudową. Znajduje się w odległości 15 km od Brodnicy – miasta, w którym pracuje jego właściciel – stanowi więc ciekawą kombinację wykorzystującą bliskość natury i dostęp do miasta.
Właściciel chciał, aby dom był atrakcyjny i funkcjonalny. Dla projektantów ważne było także stworzenie ekologicznego i bezpiecznego miejsca do życia, wysokiej, rzemieślniczej jakości wykonania, wykorzystanie materiałów łatwych do zrecyklingowania oraz stworzenie zdrowego mikroklimatu dzięki obecności drewna. Wszystkim zależało, aby budynek tylko minimalnie ingerował w teren, dlatego zastosowano m.in. innowacyjny system fundamentów stalowych, które można zdemontować wraz z budynkiem i ponowne wykorzystać.
Ze względu na lokalizację w pięknym, naturalnym krajobrazie, architekci zdecydowali się otworzyć budynek na malownicze widoki doliny rzeki Drwęcy.
– Z wielkim szacunkiem wpisaliśmy dom w naturalne otoczenie. Stoi tam cicho, jakby niezauważony, co potwierdzają liczne parady dzikiej zwierzyny i ptactwa. Jakby nic się dla nich nie zmieniło. Funkcjonują tam razem, w pełnej „biocenozie”– podsumowują realizację architekci.
Dom Kadr to prefabrykowany, drewniany budynek modułowy w standardzie niskoenergetycznym. Został zaprojektowany dla dwóch osób. Ma powierzchnię 120 m², ale otwarty plan i przeszklona południowa elewacja, która zapewnia widok na rzekę, sprawiają, że wydaje się większy oraz niezwykle jasny.
Szklana fasada południowa wprowadza naturę do środka, zacierając granicę pomiędzy wnętrzem, a tym, co na zewnątrz.
Budynek znajduje się na podwyższeniu – to rozwiązanie zabezpiecza go przed okresowymi wylewami rzeki. Dzięki osadzeniu domu ponad ziemią zyskano jednocześnie piękne widoki. – Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska, a także naszego zdrowia są dla nas podstawowymi wytycznymi. Dlatego wykorzystujemy odnawialne, nadające się do recyklingu materiały i zwracamy uwagę na zużycie energii w całym cyklu życia domu. Osadzamy budynki „lekko na ziemi”, by nawiązywały dialog ze środowiskiem, a nie by je zdominowały. Wciąż utrzymuje się przekonanie, że prefabrykowane domy są tanią, pozbawioną dobrego wzornictwa alternatywą dla poważnych budowli/ konstrukcji. Mamy nadzieję, że przykład tej realizacji pokazuje, jak przestarzały to obraz. Budownictwo modułowe może być pełnowartościowe i atrakcyjne – mówią właściciele manufaktury Dom Architektów.
Bryła o minimalistycznej formie jest charakterystyczna dla „polskiej stodoły” (dach dwuspadowy jest zgodny z warunkami zabudowy). System konstrukcyjny i wykończenie budynku powstały z drewna, które wykorzystano we współczesny, oryginalny sposób. Opracowana przez architektów innowacyjna drewniana ramo-klatka jako konstrukcja została zbudowana z masywnego drewna, zaś wykończenie wnętrza wykonano ze świerkowej płyty warstwowej 3-PLY. Płytą wykończone są ściany, sufit, przesuwne drzwi wewnętrzne, fronty kuchenne oraz garderoby. Naturalne właściwości suszonego komorowo i struganego drewna zapewniają odporność na wilgoć oraz szkodniki.
Dom „oddycha” wraz z mieszkańcami. Przegrody budynku mają wysoką pojemność cieplną i są otwarte na dyfuzję pary wodnej. Dzięki temu występuje naturalna regulacja wilgotności oraz tworzy się mikroklimat.
Wraz ze zmieniającym się w ciągu dnia światłem drewno we wnętrzu przybiera nowe oblicza. Zastosowano kolory naturalne, takie same dla wszystkich pomieszczeń. Prosty i ciepły wystrój wnętrz nie zakłóca atmosfery spokoju oraz, co najważniejsze, nie konkuruje z pejzażami zza okna.
Południowy widok na rzekę roztacza się ze wszystkich pomieszczeń: części dziennej, kuchni, sypialni, łazienki, gabinetu oraz tarasów. Od strony północnej umiejscowiono przeszklone wejście główne i okna nad blatem kuchennym, które doświetlają wnętrza.
Dom Kadr maksymalnie wykorzystuje naturalne światło – dzięki umiejętnemu doświetleniu wszystkich pomieszczeń ograniczono zużycie energii związane ze sztucznym oświetleniem.
W budynku i na zewnątrz zastosowano oszczędne oświetlenie LED. System ogrzewania za pomocą pompy ciepła powietrze-powietrze połączono z wentylacją mechaniczną z rekuperacją (odzyskiem ciepła wentylacyjnego) i dodatkowym uzupełniającym systemem elektrycznego ogrzewania podłogowego.
Źródło: domarchitektow.pl
Opracowanie: AB