Najlepsze domy w Polsce: Dom Kwadrantowy
Budynek zaprojektowany przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego dla trzyosobowej rodziny powstał w typowej, podmiejskiej okolicy. Inwestorzy chcieli jasnego, przestronnego domu z płaskim dachem. Zgodnie z ich życzeniem dom miał reagować na położenie słońca.
Architekci zaprojektowali prostopadłościenną bryłę. Następnie obrócili część należącą do parteru, aby zapewnić domownikom jak najwięcej prywatności.
W „wyciętej” części powstał przestronny salon zadaszony piętrem, a w prostopadłej do niego bryle zlokalizowano spa.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego narzucał dachy skośne. Aby spełnić życzenie inwestorów oraz dostosować się do wymogów prawa, architekci zaproponowali dwuspadowy dach od strony ulicy i dach płaski od strony ogrodu. W ten sposób powstała charakterystyczna bryła Domu Kwadrantowego.
Najciekawszym rozwiązaniem jest taras, który podąża za ruchem słońca. Projektanci zainspirowali się działaniem kwadrantu – dawnego przyrządu służącego do wyznaczania położenia gwiazd.
Poruszający się fragment budynku łączy salon i strefę spa. To element, który reguluje dopływ słońca w przestrzeniach, do których przylega. Latem daje domownikom przyjemny cień, a zimą wpuszcza więcej promieni słonecznych.
Taras zaprojektowano tak, by był w ciągłym ruchu. Prędkość poruszania się dostosowano do wędrówki słońca.
System jest zautomatyzowany, ale możliwe jest także sterowanie ręczne. Zaawansowane czujniki bezpieczeństwa sprawiają, że taras zatrzymuje się, gdy trafi na przeszkodę. Firma Comstal wykonała mechanizmy, dzięki którym część Domu Kwadrantowego się porusza. Aby przekonać się, jak działają, zobaczcie wideo:
Konstrukcję ścian i stropów wykonano w technologii monolitycznej, a więźbę dachową w konstrukcji drewnianej. Elewacje wykończono w kolorze białym. Biel dominuje również w minimalistycznych wnętrzach, które zaaranżował Adam Pulwicki.
Źródło: kwkpromes.pl
Opracowanie: AB