Najlepsze domy w Polsce: Dom mazurski
Dom mazurski został zaprojektowany przez Barbarę Borowik-Krysiak i Jarosława Krysiaka z pracowni doomo. Stanął w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro Ryńskie.
Forma architektoniczna domu i zastosowane przez projektantów materiały (np. wykończenia elewacji i dachów) bezpośrednio wynikają z lokalnego kontekstu i tradycji budowlanej.
Na mazurskiej działce, oprócz domu jednorodzinnego, zaprojektowano też wolnostojący garaż. Obie bryły oparte są na rzutach prostokątów. Budynki nakryto symetrycznymi dachami dwuspadowymi o nachyleniu 45 stopni. Bryły są zakrzywione względem siebie, co wynika z układu wjazdu na działkę oraz planu, by optymalnie wykorzystać uroki krajobrazu i skierować największe przeszklenia w stronę południową.
Elewacja domu jest podzielona na dwie części – zarówno pod względem kolorów, jak i materiałów.
Dolna strefa, gdzie zastosowano jasny tynk przełamany poprzecznymi boniowaniami, nawiązuje do lokalnej tradycji murów pruskich. W górnej części elewacji wykorzystano okładzinę z ciemnych desek w układzie skośnym. Identyczną okładzinę architekci zastosowali na frontowej ścianie garażu. Dach pokryto dachówką płaską w kolorze ceglastoczerwonym.
Za projekt wnętrz Domu mazurskiego odpowiada wrocławska pracownia Razoo Architekci. Część dzienna, wysoka na dwie kondygnacje, tworzy przestrzeń, w której domownicy mogą komfortowo spędzać czas. Drewniane okładziny nawiązują do elewacji zewnętrznej i ocieplają beton, który nadaje nowoczesnej przestrzeni surowego charakteru.
Widoczne elementy więźby dachowej nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat.
Ciekawym rozwiązaniem są niebieskie akcenty, które przyciągają wzrok i ożywiają spokojną przestrzeń. Białe, tynkowane powierzchnie kontrastują z czarnymi balustradami i ramami okien, które otwierają dom na niezwykły krajobraz.
Źródło: doomo.pl
Opracowanie: AB