Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom przenośny

Ten całoroczny dom powstał z dwóch kontenerów morskich. Jego ogromną zaletą jest mobilność – swobodnie można zmieniać jego lokalizację.
.get_the_title().

Dom przenośny został zaprojektowany przez poznańską pracownię Adama Wiercińskiego (wiercinski-studio) i wykonany przez firmę Modulo. Realizacja otrzymała Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego (NAWW) 2021 w kategorii Dom oraz została nominowana w konkursie ArchDaily Building of the Year 2022 w kategorii Hospitality Architecture.

Projekt porusza zagadnienia, które są bardzo ważne dla dzisiejszej architektury, takie jak dostępność mieszkań, mobilność oraz recycling.

Te wartości zostały dostrzeżone przez jury konkursu NAWW 2021. ’Dostępność mieszkań, recycling i mobilność należą do podstawowej agendy w dzisiejszej debacie architektonicznej. W przedmiotowym projekcie otrzymaliśmy jedną z możliwych odpowiedzi, nie tracąc przy tym na jakości architektury. Prostota zastosowanych rozwiązań i umiar w architektonicznych środkach wyrazu tylko podnoszą tę jakość. […] Dom niczego nie udaje i stara się nie epatować zbędną gimnastyką formalną, pozostaje niezauważalnym tłem malowniczego krajobrazu skarpy nad Wartą’ – czytamy w opinii kapituły.

Ogromnym atutem obiektu jest mobilność. Dom nie jest przywiązany do konkretnego miejsca. Może zmieniać lokalizację wraz ze zmianami towarzyszącymi życiu właścicieli.

Realizacja przenośnego domu i miejsca do pracy zdalnej okazała się świetną odpowiedzią na obecne czasy – przyznaje architekt Adam Wierciński. Obiekt aktualnie znajduje się przy ogrodzie społecznym obok parku Szelągowskiego w Poznaniu, a w przyszłości może stanąć w lesie i docelowo na wodzie.

Dom przenośny powstał z dwóch zaadaptowanych kontenerów morskich typu cargo o wymiarach 12 x 2,5 m i 2,9 m wysokości. Można w nim mieszać przez cały rok.

Zaprojektowano go dla ludzi, którzy mają styczność z architekturą tymczasową i interesują się poszukiwaniem ciekawych, trudnych do adaptacji przestrzeni. W całości został przygotowywany w hali produkcyjnej. Transport i montaż budynku na działce trwały jeden dzień. Obiekt ustawiono częściowo na dachu znajdujących się w tym miejscu kontenerów magazynowych. Ze względu na ukształtowanie terenu oraz widoki na rzekę, bryłę przesunięto, tak by stworzyć z jednej strony duży taras. Z drugiej strony zbliżyła się do działki, obniżając wysokość, by bez problemu można było wejść do środka.

We wnętrzu o powierzchni 55 mkw. urządzono salon z kuchnią, miejsce do pracy, sypialnię i łazienkę z wanną. Dodatkowe 24 mkw. stanowi taras otwarty na zieleń.

Ściany zaizolowano pianą natryskową i wykończono sklejką brzozową. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów udało się nie tylko zbudować przytulną atmosferę we wnętrzu, ale też ukryć nadproże, które powstało przy łączeniu ram kontenerów.

Charakterystyczną elewację z blachy trapezowej pozostawiono celowo – by pokazać szczerość surowego materiału konstrukcyjnego.

Zielony kolor zewnętrznych ścian sprawia, że dom świetnie wtapia się w otoczenie. Z części dziennej przez duże okna balkonowe roztacza się widok na rzekę. Na elewacjach bocznych okna rozmieszono w środku wysokości ściany, aby pozostawić jak najwięcej możliwości aranżacji wnętrza. Całość uzupełniły stalowe schody zewnętrzne oraz charakterystyczna łukowa balustrada na tarasie.

Zdjęcia: Oni Studio

Źródło: wiercinski-studio.com
Opracowanie: AB

DESIGN