Najlepsze domy w Polsce: Dom z recyklingu
Podstawowym założeniem projektu MAZM – autorskiego biura architektonicznego Marka Szcześniaka – była przebudowa i rozbudowa domu jednorodzinnego znajdującego na wąskiej, prostokątnej działce w Warszawie. Pozostawiono bryłę, w której obecnie mieszczą się sypialnie dzieci i dobudowano nową część obejmującą kuchnię, salon na parterze, sypialnię rodziców z łazienką oraz dwupoziomowy taras.
Dobudowana część budynku to niewielka prostokątna forma z geometrycznym układem okien.
W zależności od funkcji i lokalizacji pomieszczeń, okna mają formy wąskich szczelin lub rozległych tafli szkła otwartych na ogród.
Od strony ogrodu wybudowano masywny, betonowy taras. Ograniczono go z jednej strony rzędem słupów – powstała w ten sposób ażurowa ściana, która zapewnia mieszkańcom prywatność i zasłania widok z ulicy.
Bryła i jej wykończenie nawiązują do stylu międzynarodowego modernizmu.
Ten wybór wynika z szacunku do architektury otoczenia oraz układu urbanistycznego kwartału.
Głównym materiałem zastosowanym w budynku jest cegła. Uzupełnia ją beton, który stanowi konstrukcję domu i tarasu. Beton jest także ważnym elementem wystroju wnętrz, m.in. w postaci nieotynkowanego stropu i detali okien.
Cegłę pozyskano z recyklingu, z rozebranego domu z zachodniej części Polski, skąd pochodzą inwestorzy. Materiał zainspirował projektantów do nadania nazwy – Dom z recyklingu.
Dom został doceniony przez jury konkursu Brick Award 2019 „za odważną propozycję rozbudowy domu z wyeksponowaniem surowych materiałów – betonu i cegły rozbiórkowej”.
W tegorocznej edycji nagrodę w kategorii Feeling at Home, która skupia się na domach jednorodzinnych, zdobył Dom dla W pracowni MFRMGR Architekci. Przyznano również trzy wyróżnienia. Otrzymały je: Dom w Dobrej – Dobry Dom pracowni maxberg – architekt Karol Nieradka, dom jednorodzinny pracowni marcin rubik architekt i właśnie Dom z recyklingu pracowni MAZM.
Źródło: mazm.pl
Opracowanie: AB