Najlepsze domy w Polsce: Domy ze skrzelami
Domy ze skrzelami to 3 budynki mieszkalne, każdy z dwoma mieszkaniami, oraz 2 budynki garażowe, które stanęły w południowej części Zielonek, przy granicy z Krakowem. To małe osiedle zaprojektował Bartłomiej Drabik z pracowni Superhelix, znany m.in. z realizacji Domu za Dachem.
W okolicy dominuje gęsta zabudowa szeregowa, która powstała w latach 90. Układ nowej inwestycji nie mógł jednak kontynuować zabudowy szeregowej – zabraniał tego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zapis wymusił rozbicie budynków oraz zlokalizowanie ich w środkowej części działki.
Klasyczny układ okien nie sprawdza się przy tak gęstej zabudowie. Aby uniemożliwić wzajemne zaglądanie sobie do mieszkań, zapewnić domownikom poczucie prywatności oraz lepsze widoki, okna domów zostały skręcone.
Kątowo ułożone okna wpuszczają do wnętrz więcej światła, ponieważ pomimo tego, że znajdują się przy zachodniej i wschodniej elewacji, są skierowane na południe.
Załamania ścian w płaszczyźnie poziomej przechodzą na powierzchnię dachu. Stworzone zostały nietypowe lukarny, które doświetlają pomieszczenia na poddaszu.
Dzięki temu budynki sprawiają wrażenie jakby posiadały skrzela, stąd ich nazwa – Domy ze skrzelami.
Bryła budynków jest jednolita, nie ma tutaj typowego podziału kolorystycznego na dach oraz ściany. Ściany pokryto tradycyjnym tynkiem, a dach blachą w tym samym kolorze.
Ślusarka okienna oraz nisze są całkowicie czarne, co podkreśla układ konstrukcji oraz sprawia, że skrzela są jeszcze bardziej czytelne.
W każdym budynku znalazły się dwa odrębne mieszkania: 4-pokojowe mieszkanie na parterze oraz 6-pokojowe, dwupoziomowe mieszkanie powyżej. Budynki skonstruowane są głównie na ścianach zewnętrznych, dlatego układ wnętrza i liczba pokoi z czasem mogą podlegać modyfikacjom zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami domowników.
Źródło: superhelix.pl
Opracowanie: AB