Najlepsze domy w Polsce: Rezydencja RD 40 pod Warszawą
Rezydencja RD 40, która stanęła w jednej z podwarszawskich miejscowości, została zaprojektowana w pracowni Paweł Lis Architekci, znanej z takich realizacji jak Zet Dom czy współczesna rezydencja butikowa RB23. Duża, regularna działka i warunki zabudowy dały możliwość do zaprojektowania dowolnego domu z płaskim dachem o wielkości 500 m2. Powstał dwukondygnacyjny pawilon na planie rozciągniętej litery ‘L’. Przeszklony budynek został zaprojektowany w prosty sposób i oparty o przejrzystą funkcję. Dobrze wpisał się w teren dużej działki.
Elegancki, prosty i funkcjonalny dom RD 40 może stanąć w jednym rzędzie z innymi współczesnymi rezydencjami w dowolnej części Europy.
Dom powstał dla 3-osobowej rodziny z psem i kotem. W skrzydle południowym w dłuższej części parteru znajduje się salon, jadalnia, kuchnia i gabinet. Wysokość części dziennej wynosi 3,5 m, natomiast nad jadalnią i schodami otwarta przestrzeń osiąga wysokość aż 6,5 m. W skrzydle zachodnim zlokalizowano pokój gościnny, salę fitness, pracownię oraz łazienkę. Na przecięciu obu sekcji znajdują się hol wejściowy i pomieszczenia gospodarcze. Od frontu zlokalizowano trzystanowiskowy garaż.
Na prośbę właściciela zdecydowano, aby nie dzielić bramy garażowej. Na specjalne zamówienie wykonano więc bramę o długości ponad 7 m – taką, jaką stosuje się w hangarach dla awionetek.
Piętro to miejsce, w którym zaplanowano pokój dziecka z garderobą i łazienką, sypialnię z garderobą i łazienką oraz pralnią. Z antresoli roztaczają się widoki na parter salonu i ogród.
Podłogi w domu pokryto polimerem w kolorze gołębiej szarości. Monochromatyczne barwy przełamano kolorowymi dywanami. W strefie dziennej stanął duży kominek z piaskowca oraz kubiczna ściana z płyt aleksandrytu. Ściana, która podpiera nadwieszenie piętra, jednocześnie przesłania kuchnię po drugiej stronie. Ściany ozdobiono kolorowymi, ekspresyjnymi obrazami prof. Tomasza Milanowskiego.
Dzięki ustawieniu budynku w kształcie litery ‘L’ skrzydłem wschodnim od strony wjazdu architekci zaprojektowali dobrze nasłoneczniony, prywatny dziedziniec otwarty na południową stronę ogrodu.
Dzięki mocnemu przeszkleniu parteru i piętra to dziedziniec najbardziej skupia uwagę w całym domu.
Rezydencję RD 40 cechuje też energooszczędność. Podwyższone właściwości termiczne okien uzyskano, stosując ciepły profil aluminiowy i pakiet 3-szybowy. Dodatkowo zastosowano płyty izolacyjne PIR o współczynniku przewodzenia ciepła Lambda 0,022 W/(mK) i montaż okien na kotwach w licu elewacji. W domu zaprojektowano również rekuperację i panele słoneczne na dachu. Do wykończenia elewacji zastosowano płytkę klinkierową oraz zainstalowano pionowe lamele na piętrze.
Źródło: pawellis.pl
Opracowanie: AB