Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pokolenia projektantów na arena DESIGN 2018. Oto program 10. edycji wydarzenia

Już 6 marca w Poznaniu startuje arena DESIGN 2018. Motywem przewodnim wydarzenia będą POKOLENIA, a gościem specjalnym marka LIGNE ROSET, której design powala od 150 lat.
.get_the_title().

arena DESIGN 2018 już tuż, tuż. To jubileuszowa edycja festiwalu. 10 lat temu, po wielu rozmowach i spotkaniach z branżą meblarską, Międzynarodowe Targi Poznańskie podjęły ryzyko wprowadzenia na rynek nowego projektu poświęconego designowi i jego roli we współczesnym świecie. Przez dekadę arena DESIGN bardzo się zmieniła – powierzchnia wystawiennicza zwiększyła się aż czterokrotnie, z roku na rok rosła też liczba wystawców i zwiedzających. Dziś wydarzenie to punkt obowiązkowy w kalendarzu wszystkich tych, którzy szukają przestrzeni stworzonej z myślą o współpracy przedsiębiorców z designerami oraz architektami wnętrz. Motywem przewodnim, wokół którego będzie koncentrował się program arena DESIGN 2018 są POKOLENIA / GENERATIONS. Organizatorzy chcą w ten sposób pokazać, że w dzisiejszym wzornictwie należy doceniać doświadczenie i dorobek starszych, ale również nie można zamykać się na wizję i kreatywność młodych.

Czy te dwa światy mogą się dzisiaj zrozumieć? Czy mogą współpracować ze sobą? Jak wykorzystać potencjał obu grup? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi w trakcie tegorocznej edycji wydarzenia – zachęca Małgorzata Czubak, dyrektor projektu arena DESIGN.

TODO, Ligne Roset

Znakiem firmowym arena DESIGN od początku były także spotkania ze światowej klasy projektantami i przedstawicielami znanych firm. Nie inaczej będzie w tym roku. Nawiązując do motywu przewodniego, organizatorzy imprezy razem z Galerią Wnętrza zaprosili do Poznania przedstawicieli francuskiej marki Ligne Roset. To rodzinna firma ze 150-letnim doświadczeniem przekazywanym z pokolenia na pokolenie, która współpracuje z najbardziej utalentowanymi oraz nagradzanymi projektantami. W katalogu projektantów, z którymi marka dotąd współpracowała znaleźć można m.in. Pascala Mourgue, Petera Maly, Ingę Sempé  Erica Jourdan, Anne Hieronimus, Philippe Nigro, Jeana Nouvelle czy braci Bouroullec.

Marka Ligne Roset nieustannie ewoluuje i poszukuje nowych wyzwań. Jej produkty cechuje duża dbałość o jakość. Są to modele, które zachwycają formą, wpasowują się w każdą przestrzeń proponując kompleksową aranżację wraz z elementami dekoracyjnymi i kreując niepowtarzalny ,,le style de vie” – mówi Konstanty Jeżewski, właściciel Galerii Wnętrza, jednego z salonów najdłużej współpracujących z tą marką w Polsce.

Rodzina Roset

W Poznaniu podczas wykładu inauguracyjnego o relacjach łączących Ligne Roset z projektantami opowiedzą Patrice Bert i Christian Werner. Ten pierwszy to wieloletni współpracownik i współtwórca marki, związany z firmą od lat 70-tych. Obecnie odpowiada za rozwój rynków Europy Centralnej i Wschodniej. Christian Werner to natomiast niemiecki designer, który we współpracy z Ligne Roset stworzył takie projekty jak łóżko ANNA, sofa PRADO czy lampa SITAR.

Job Smeets i Nynke Tynagel, studio JOB

To jednak nie jedyne gwiazdy arena DESIGN 2018. Wydarzenie uświetnią też Job Smeets i Nynke Tynagel, projektanci ze Studia Job, które współpracuje z takimi markami jak Bulgari, Swarovski, Bisazza, Venini, Royal Tichelaar Makkum i Moooi. Ich prace są przenika prawdziwy duch renesansu. To projekty całkowicie uniwersalne, ale jednocześnie ekspresyjne. Projektanci tworzą dzieła sztuki, czerpiąc przy tym z klasycznego, popularnego oraz współczesnego designu oraz sztuk wizualnych. Symbolika i ikonografia Studia Job jest heraldyczna i królewska.

Job Smeets lubi nazywać swój styl „New Gothic”, a perfekcjonizm i wyjątkowość stały się jedną z cech definiujących markę.

Obecność Studia Job w Poznaniu związana jest z prezentacją ich lamp zaprojektowanych dla marki SLAMP> Będzie je można obejrzeć na wystawie VIVA light gromadzącej nowatorskie produkty, materiały i technologie w dziedzinie oświetlenia.

Biurko vogel marki borcas to jeden z projektów nominowanych do TOP design award 2018

Stałym elementem arena DESIGN jest też konkurs TOP DESIGN award. Jury konkursu wybiera i nagradza produkty odznaczające się wybitną jakością wzorniczą. W tym roku do drugiego etapu nominowano 25 projektów podzielonych na 9 kategorii tematycznych, m.in. takich marek jak Vzór, Borcas, Noti, Mikomax, Schattdecor, Marmite czy Fameg.

Producenci są coraz bardziej świadomi oczekiwań rynku i jego odbiorców. Wiedząc, że klienci coraz częściej poszukują innowacyjnych, funkcjonalnych, produktów o wysokiej jakości, dostosowują swoją ofertę do ich potrzeb – mówi Małgorzata Czubak, dyrektor projektu arena DESIGN.

Wszystkie nominowane do drugiego etapu konkursu produkty będzie można obejrzeć na wystawie specjalnej, która mieścić się będzie w pawilonie nr 5. Za projekt wystawy odpowiada polska projektantka Maria Jeglińska, która współpracuje z takimi markami jak Ligne Roset, Cinna, Kvadrat czy DesignMarketo.

Wynalazek muzyczny Musicon będzie można zobaczyć na wystawie Start-DESIGN-up.

Budując program wydarzenia, organizatorzy chcieli, by znalazły się w nim także panele dyskusyjne, wystawy oraz debaty, podczas których przedstawiciele różnych pokoleń mogą dzielić się swoim dorobkiem, wiedzą, pomysłami. Dlatego obok wspomnianej wyżej wystawy marki Ligne Roset, która ma 150-letnie doświadczenie we współpracy z projektantami, będzie można obejrzeć wystawę Start-DESIGN-up, będącą prezentacją potencjału kreatywnego i biznesowego młodych ludzi.

Naszym zadaniem jest pokazać czym są i w jaki sposób pracują startupy – zwłaszcza te związane z obszarem projektowania. Wiele tego rodzaju przedsiębiorstw odnosi spore sukcesy na rynku polskim i zagranicznym, a arena DESIGN z uwagi na swoje podejście do innowacji jest doskonałym miejscem do prezentacji tych projektów – wyjaśnia Piotr Sawczuk z Take Me To Design, organizator wystawy Start-DESIGN-up.

Wystawa najciekawszych, wyselekcjonowanych przez redakcję Take Me To Design oraz Design/Biznes, przedsięwzięć biznesowo-designerskich w Polsce będzie interaktywna. Każdy zwiedzający będzie mógł sprawdzić, jak działa pokazywany produkt i porozmawiać z jego twórcą lub projektantem. Na ekspozycji pojawią się: Musicon (muzyczny wynalazek widoczny na zdjęciu powyżej), Photon (robot uczący grywalizacji), Skriware (platforma edukacyjna kształcąca kompetencje XXI wieku poprzez naukę programowania i projektowania 3D), Anima Smart Notificator (pierwszy na świecie notyfikator, „przyjaciel rodziny”), Plaster miodu – honeycomb (szablon do precyzyjnego docinania, obróbki materiałów) i EcoLife (domowa stacja AirQuality).

W programie arena DESIGN 2018 znalazł się także panel dyskusyjny o projektowaniu innowacyjnych pomysłów opartych na designie, wsparciu takich przedsięwzięć oraz budowaniu sukcesu biznesowego dzięki dobremu projektowi. Podczas dyskusji prowadzonej przez Piotra Sawczuka (Take Me To Design) wystąpią między innymi Marcin Joka (twórca Photona), Kamil Laszuk (twórca Musicona), Beata Paszke Sobolewska (twórca Torqway) i prof. Marek Adamczewski (przedstawiciel ASP Gdańsk).

Jubileuszowa edycja areny DESIGN odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 6-9 marca 2018 r.

DESIGN