Sypialnie powinny być surowe i puste, aby zapewnić dobry sen

Zasada nr 1: sypialnia powinna być pomieszczeniem tylko do spania.
.get_the_title().

Jak powinna wyglądać idealna sypialnia – taka, w której najlepiej odpoczywamy? Okazuje się, że w tym przypadku sprawdzi się zasada ‘mniej znaczy więcej’. Bardzo istotne jest to, by usunąć z pomieszczenia czynniki niepotrzebnie rozpraszające uwagę. Ostatecznie miałoby to doprowadzić do posiadania jak najbardziej minimalistycznej sypialni, która powinna zachęcać do odpoczynku i relaksu, a także odcinać nas od bałaganu i chaosu świata, bo odpowiedni sen jest jednym z najważniejszych czynników dobrego samopoczucia.

Jeśli kładziesz się spać w pokoju z telewizorem, ekspresem do kawy i innymi rozpraszaczami, nie będziesz spał tak dobrze, jak wtedy, gdy twoja sypialnia jest surowa, pusta i stoi w niej tylko łóżko – mówi Dr Mike Dilkes, ekspert od snu i były konsultant National Health Service (NHS) z południowego Londynu.

Badacz podkreśla, że ważne jest również to, by nie spędzać w sypialni zbyt dużo czasu.

Z kolei eksperci amerykańskiej organizacji charytatywnej National Sleep Foundation zwracają uwagę na znaczenie ustawienia mebli, ale też oświetlenie, dźwięki, zapachy i projekt samego pomieszczenia. Minimalistyczna sypialnia powinna mieć trzy główne elementy bez względu na wszystko: łóżko, stolik nocny i źródło światła. Resztę można uzależnić od okoliczności.

Unsplash.com

Oświetlenie w sypialni również powinno być utrzymane w duchu minimalizmu – im ciemniej, tym lepiej.

Projektując swoją sypialnię, postaraj się, aby każda czynność, którą tam wykonujesz, była wolna od frustracji. Zaprojektowanie bezstresowej sypialni nada jej aurę komfortu i relaksu. Na przykład porządek w szufladach ułatwia poranne przygotowanie się do pracy, tymczasem bałagan może wywoływać stres, który jest najpopularniejszą barierą dla wysokiej jakości snu. Porozrzucane przedmioty mogą wzmacniać wrażenie, że masz zbyt wiele niedokończonych spraw, budząc tym samym uczucie niepokoju, które może utrudniać osiągnięcie pełnego relaksu, gdy próbujesz zasnąć.

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na odpowiedni relaks przed snem jest zminimalizowanie lub wyeliminowanie urządzeń elektronicznych w sypialni, w tym tabletów i telefonów. Oglądanie telewizji przed pójściem spać negatywnie wpłynie na jakość snu. Wpatrywanie się w ekran wiąże się z wystawieniem na ekspozycję niebieskiego światła, które może zakłócić rytm dobowy, a także aktywować umysł, utrudniając wyciszenie się przed snem. Jeśli musisz mieć urządzenie w sypialni, staraj się trzymać je poza zasięgiem ręki i unikaj używania go przez godzinę lub dłużej przed snem.

Podsumowując, nie zapewniaj sobie w sypialni zbyt wielu bodźców angażujących którykolwiek ze zmysłów: minimum przedmiotów, światła i zapachów.

Tekst: MZ

DESIGN