Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 najlepszych projektów wyróżnionych w konkursie make me! na Łódź Design Festival 2018

Wybieramy najlepsze projekty wyróżnione w make me!, konkursie dla młodych designerów organizowanym w ramach Łódź Design Festival 2018. Mamy dla was bilety na imprezę, szczegóły w artykule.
.get_the_title().

W najbliższą sobotę rozpoczyna się kolejna edycja Łódź Design Festival. O bogatym programie tegorocznej edycji, która odbywa się pod hasłem REFLEKSJE szerzej pisaliśmy tutaj. Dziś postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się jednemu ze stałych punktów imprezy, czyli make me! To konkurs, który po raz pierwszy zorganizowany został podczas drugiej edycji festiwalu i wyrósł na jeden z najpoważniejszych plebiscytów dla młodych projektantów. Na tegoroczną, bardzo międzynarodową edycję napłynęło w sumie 217 zgłoszeń. Ostatecznie jury wybrało 29 projektów, które zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie podczas Łódź Design Festival 2018 (ich autorzy pochodzą z najróżniejszych miejsc na świecie, m.in. ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Kolumbii, Australii i oczywiście z Polski). Laureat nagrody głównej konkursu – PARADYŻ AWARD opiewającej na 50 tys. zł – zostanie ogłoszony już 19 maja. Przewidziane są także dwie nagrody specjalne (10 i 5 tys. złotych).

Jednak zanim łódzkie jury zdecyduje, kogo należy nagrodzić, postanowiliśmy wskazać projekty, które najbardziej przypadły nam do gustu.

W F5 zajmujemy się śledzeniem trendów, dlatego poniżej możecie zobaczyć subiektywne zestawienie 5 projektów, które są najlepiej osadzone w dzisiejszych realiach. Zachęcamy was jednak do odwiedzenia wystawy i skonfrontowania naszych typów z własnymi odczuciami.

1. Ryan Yasin, Petit Pli – Clothes That Grow, Wielka Brytania

Pomysł Yasina to coś, o czym marzy chyba większość rodziców – ubranko, które rośnie wraz z dzieckiem. Kolekcja Petit Pli powstała z myślą o dzieciach od 6 do 36 miesiąca życia. W tym czasie dziecko rośnie najintensywniej i jest w stanie aż 6 razy zmienić rozmiar odzieży. Ubrania Petit Pli wykonane zostały z syntetycznego materiału, który jest lekki i wodoodporny.

Dopasowując się do rozmiarów dziecka, ubranko się rozciąga.

Yasin ma nadzieję, że dzięki jego projektowi zmniejszy się ilośc wyrzucanych ubrań – w 2016 roku w samej Wielkiej Brytanii do kosza trafiło aż 300 tys. ton odzieży.

2. Róża Rutkowska (Roza Janusz), SCOBY: opakowania, które żyją, Polska

Celem Róży Rutkowskiej było stworzenie ekologicznej alternatywy dla opakowań. SCOBY to opakowania rosnące jak warzywa, które rosną, gdy karmi się je wyciągiem z odpadów rolniczych. W ten sposób powstaje materiał pełniący funkcję membrany przedłużającej świeżość owoców i warzyw.

Opakowanie może zostać zjedzone lub służyć jako kompost.

Jednak rolnik może je hodować nie tylko w celu produkcji opakowań – cenny produkt uboczny hodowli to, w zależności od stężenia, naturalny nawóz lub napój probiotyczny.

3. Małgorzata Załuska, „Simpla” – Zindywidualizowane, zewnętrzne protezy piersi, Polska

„Simpla” powstała z myślą o kobietach po mastektomii jednostronnej. Użytkowniczka robi serię zdjęć swojego popiersia, a stworzona specjalnie w tym celu aplikacja generuje skan 3D protezy, który opiera się na lustrzanym odbiciu zdrowej piersi. Po zatwierdzeniu takich parametrów jak rodzaj, struktura czy kolor, projekt wysyłany jest do druku. Następnie użytkowniczka otrzymuje przesyłkę z gotowym produktem, czyli protezą piersi wydrukowaną w 3D, która naśladuje ludzkie ciało nie wyglądem, a zachowaniem fizycznym.

4. Michalina Jasińska i Łukasz Lisowski, Ciemna Strona Węgla, Polska

Michalina Jasińska i Łukasz Lisowski stworzyli projekt z obszaru designu krytycznego, który ma na celu zapoczątkowanie dyskusji na temat zmian klimatycznych i roli, jaką w ich powstrzymaniu mogą odegrać projektanci, ale też zwykli ludzie.

Obiekty stworzone z węgla kamiennego celowo są niefunkcjonalne.

Mają przybliżyć widzom problematykę związaną ze spalaniem węgla.

5. Sarah Wiśniewska, (Nie)pamięć, Polska

„(Nie)pamięć” to książka obrazująca postępującą chorobę Alzheimera.

Pokazuje proces tracenia pamięci za pomocą typografii i manipulacji obrazem – wraz z postępującą chorobą zmienia się stopień czytelności tekstu, co w rezultacie prowadzi niemal do zaniku treści.

Sarah Wiśniewska stosuje takie zabiegi jak powtarzanie zdań i wyrazów, zniekształcanie znaków czy zamazywanie fragmentów słów. Książka powstała w wyniku obserwacji bliskiej autorce osoby chorującej na Alzheimera i wzbogacona jest o przedstawiające ją kolaże. Celem „(Nie)pamięci” jest szerzenie świadomości na temat tej choroby.

!!! UWAGA KONKURS !!!

Mamy dla was 5 wejściówek na Łódź Design Festival. Żeby je zdobyć, napiszcie w komentarzach pod tym artykułem, jakiego projektu z make me! 2018 waszym zdaniem zabrakło w naszym zestawieniu i uzasadnijcie krótko swoją sugestię. Najlepsze odpowiedzi zostaną nagrodzone wejściówkami. Wyniki w piątek 18 maja po 12:00. Powodzenia!

DESIGN