WuWa – wrocławskie osiedle oblegane przez znawców architektury
Wrocławskie osiedle WuWa to kompleks kilkudziesięciu budynków tworzących jedno z sześciu wzorcowych osiedli Werkbundu, zrealizowanych w Europie na przełomie lat 20. i 30. minionego stulecia. Jego nazwa jest skrótem od wystawy Wohnung und Werkraum (Mieszkanie i miejsce pracy), w ramach której w 1929 roku wybudowano osiedle. Werkbund, stowarzyszenie założone w Niemczech po I Wojnie Światowej, miało jednoczyć postępowych producentów, architektów i projektantów współpracujących z przemysłem. Ich celem było rozwiązanie problemu mieszkaniowego, który dotykał wiele krajów w powojennej rzeczywistości. Werkbund stał przed trudnym zadaniem stworzenia programu budowy tanich i małych mieszkań dla masowego odbiorcy.
WuWa jest osiedlem zaprojektowanym z niezwykłą starannością w oparciu o określenie zróżnicowanych potrzeb mieszkańców. Po raz pierwszy zabudowa mieszkalna stała się wynikiem naukowej współpracy architektów, projektantów i badaczy naukowych.
Na podstawie biologicznych, psychologicznych i socjologicznych potrzeb zostały ustalone wystarczające minima przestrzeni mieszkalnej dla rodzin różnej wielkości.
Projekt przewidywał w sumie 37 obiektów: domy jednorodzinne i dwurodzinne, domy w zabudowie szeregowej oraz domy wielorodzinne, a także parterowe przedszkole. Zaprojektowano także otoczenie budynków, tereny rekreacyjne ogólnego użytku i ogrody przydomowe.
Zminimalizowanie przestrzeni mieszkalnej wpłynęło na wyposażenie wnętrz.
Przedwojenne wzornictwo nijak wpisywało się w niewielkie wnętrza nowych domów. Projektanci postawili zatem na mniejsze gabarytowo meble, masowej produkcji.
Lekkość konstrukcji, oraz nacisk na użyteczność poszczególnych elementów harmonijnie komponował się z jasnymi wnętrzami, sprawiając, że wydawały się przestronniejsze.
Osiedle WuWa nie odniosło większych zniszczeń podczas II Wojny Światowej. Do domów wprowadzili się nowi lokatorzy nie mogący docenić w pełni walorów ultra nowoczesnej architektury w powojennej rzeczywistości.
Szczęśliwym zbiegiem okoliczności po II Wojnie Światowej na osiedlu nie dokonano wielu zmian.
Dzięki temu do dzisiaj można podziwiać niezwykłe budynki, które miały zapoczątkować rewolucję w projektowaniu osiedli mieszkalnych oraz ich wyposażenia.
Tutaj można prześledzić losy osiedla, zapoznać się bliżej z tłem historycznym przedsięwzięcia, a także przeczytać wywiady z obecnymi właścicielami domów. Strona jest także skarbnicą zdjęć WuWy za czasów jej świetności.
Tekst: Dominika Drop
Zdjęcia: wuwa.eu