Wygraj nawet 15 tys. złotych w konkursie na projekt przedmiotu, który pomoże złapać oddech we współczesnym świecie
Tegoroczny konkurs Mazda Design 2019 to wyjątkowa, jubileuszowa edycja, której motywem przewodnim jest japońska koncepcja “MA”. Jest to hasło, które od wieków znajduje odzwierciedlenie w designie, sztuce, kulturze i stylu życiu Kraju Kwitnącej Wiśni, oznaczające pauzę, przerwę i chwilę oddechu. Wyraża zamiłowanie Japończyków do minimalizmu, ograniczania zewnętrznych bodźców, i przestrzeni, zarówno tej realnej, jak i metafizycznej, wypełnionej ciszą.
Prace do trzech konkursowych kategorii – “Człowiek”, “Przestrzeń” i “Znak” – do 16 kwietnia nadsyłać mogą studenci i absolwenci szkół artystycznych, projektowych i technicznych. Zwycięzca każdej z trzech kategorii otrzyma nagrodę główną w wysokości 10 tys. złotych, a jeden ze zwycięskich projektów uhonorowany zostanie nagrodą GRAND PRIX opiewającą na kwotę 5 tys. złotych.
Więcej o konkursie i idei, która przyświeca tegorocznej edycji, pisaliśmy tutaj.
Chcąc przybliżyć potencjalnym uczestnikom konkursu kategorię “Człowiek”, prezentujemy kilka projektów, które doskonale wpisują się w motyw przewodni Mazda Design 2019 – filozofię “MA”. W erze nieustającego szumu, zarówno tego w dosłownym znaczeniu zgiełku i hałasu, jak i szumu medialnego, przejawiającego się nadmiarem informacji, zapominamy o tym, aby złapać oddech i zrobić sobie przerwę. Coraz częściej jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że komfort codziennego życia oznacza ograniczenie zewnętrznych bodźców i skupienie się na sobie, na tym, co dzieje się w naszych wnętrzach.
Do tegorocznego konkursu w kategorii “Człowiek” można nadsyłać projekty przedmiotu osobistego użytku, który zminimalizuje ilość bodźców w otoczeniu zewnętrznym człowieka, poprawiając tym samym komfort jego codziennej egzystencji.
Ma być to rzecz o współczesnym zastosowaniu, przyjemna w użytkowaniu i odznaczająca się minimalistycznym designem.
Oto kilka inspiracji.
Klapki na oczy, które pomagają odciąć się od świata
Wear Space to projekt, za którym stoi Panasonic. Jest to nowoczesne, minimalistyczne w swoim designie urządzenie, które nakłada się na głowę, aby ograniczyć ilość zewnętrznych bodźców i umożliwić skupienie się. Skrzydła, które zawijają się na końcach, zmniejszają horyzontalne pole widzenia o 60 proc., pozwalając skupić się tylko na tym, co znajduje się bezpośrednio przed użytkownikiem. Produkt idealnie nadaje się dla osób, które mają trudności z pracą w biurach typu open-space.
Pierścionki, które zbliżają do siebie ludzi, odcinając ich od wirtualnej rzeczywistości
Marek Kasperek, laureat GRAND PRIX konkursu Mazda Design 2017, którego motywem przewodnim było hasło “Piękno przeszłości”, zaprojektował gadżet mający przywrócić bliski, emocjonalny kontakt pomiędzy ludźmi, utracony w świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie i media społecznościowe.
Jest to zestaw dwóch pierścionków, których design oddaje charakter Mazdy- odznacza się nowoczesnością, funkcjonalnością i minimalistycznym wzornictwem.
Ich zbliżenie do siebie odcina użytkowników, którzy noszą je na palcach, od sygnałów, powiadomień i informacji płynących z urządzeń mobilnych, nowoczesnych mediów i wirtualnej rzeczywistości. Choć projekt ten powstał na potrzeby przyszłości (a do tegorocznego konkursu w kategorii “Człowiek” należy nadsyłać prace mające zastosowanie współcześnie), to stanowi świetną inspirację dla uczestników jubileuszowej edycji Mazda Design.
Lampa, która działa tylko wtedy, gdy odłożymy smartfona
Współcześnie uwaga wielu z nas, czy to w pracy, w szkole, czy w czasie wolnym, jest rozproszona przez urządzenia mobilne. Zamiast skupić się na jednym zadaniu, tracimy czas na sprawdzanie powiadomień na smartfonie czy laptopie. Balance Lamp (ang. Balansująca Lampa), zaprojektowana przez Wang Xinyu, opiera się na mechanizmie wagi. Gdy jest wyłączona, klosz z żarówką pozostają w dole. Aby ją włączyć i ustawić w pozycji umożliwiającej oświetlenie miejsca pracy, użytkownik musi włożyć smartfona do otworu po przeciwnej stronie. Lampa daje mu zatem wybór – albo praca w pełnym skupieniu z komfortowym oświetleniem, albo zabawa smartfonem w ciemności.
Poduszka, która umożliwia ucięcie sobie drzemki w nawet najbardziej niedogodnych ku temu miejscach
Nap Head Pillow to zabawny gadżet, dzięki któremu można sobie uciąć drzemkę w biurze, w szkole, w środkach transportu w wygodnych warunkach. Jest to swego rodzaju czapka wykonana z miękkiego, wyściełanego materiału, który izoluje dźwięk. Otwory na buzię pozwalają swobodnie oddychać, a te umieszczone po obu stronach głowy umożliwiają włożenie przez nie ręki i umieszczenie je pod głowę dla zwiększonego komfortu.
Nadesłane zgłoszenia oceni jury w składzie:
Jo Stenuit – Dyrektor Designu Mazda Motor Europe;
Tomek Rygalik – jeden z najbardziej znanych polskich designerów;
Anna Grużewska – redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze;
Edgar Bąk – grafik wielokrotnie nagradzany za identyfikację wizualną;
Marcin Rusak i Alicja Patanowska – projektanci, laureaci nagrody Mazda Design Award 2017 i 2018.
Prace można zgłaszać do 16 kwietnia 2019 r. na stronie www.mazdadesign.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 17 maja 2019 na specjalnej pokonkursowej wystawie zorganizowanej podczas Łódź Design Festival, którego Mazda jest partnerem.
Tekst: AO