Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak rozpoznać narcystycznych rodziców?

Eksperci wyróżniają najczęściej spotykane oznaki.
.get_the_title().

Rodziców, których można określić mianem narcyzów, charakteryzuje brak samoświadomości, współczucia, cierpliwości i empatii w stosunku do ich dzieci. Dorośli, którzy w dzieciństwie doświadczali toksycznych zachowań ze strony swoich opiekunów, mogą żyć z wiecznym poczuciem winy i wątpić w siebie.

Psychologowie wyróżnili zachowania charakterystyczne dla narcystycznych rodziców, na które powinniśmy uważać.

Wielu toksycznych opiekunów tworzy atmosferę nieufności. Aby zyskać większą władzę w rodzinie, faworyzują jedno ze swoich dzieci, dzięki czemu ma się ono poczuć wyjątkowe i bardziej kochane. W praktyce doprowadza to do niezdrowej rywalizacji i ciągłej walki o aprobatę, pogarszającej przy tym relacje między rodzeństwem.

Narcystyczni rodzice potrafią również wymagać od dzieci, by czuły się tak samo jak oni. Jeśli nastrój dziecka jest sprzeczny z nastrojem rodzica, jest ono postrzegane jako nielojalne. W efekcie w przyszłości przestaje ufać własnym emocjom.

rodzic z dzieckiem /august de richelieu, pexels.com
fot. august de richelieu/pexels.com

Charakterystycznym narcystycznym zachowaniem jest również publiczne wspieranie dziecka i krytykowanie go prywatnie. Toksyczni rodzice okazują ponadprzeciętny doping przy jakichkolwiek wydarzeniach publicznych, by w zaciszu domowym zdewaluować wszelkie osiągnięcia swoich dzieci.

Krzywdzącą cechą jest także zawstydzanie oraz wyśmiewanie preferencji i potrzeb dzieci. Narcystyczni opiekunowie wyrażają niechęć w stosunku do wszelkich decyzji podejmowanych przez potomstwo i często je podważają.

Posiadanie narcystycznego rodzica może doprowadzić nawet do utraty własnej tożsamości.

Jeżeli więc doświadczyliśmy podobnych zachowań ze strony naszych bliskich, ważne jest, by nie powielać ich w przyszłości. Psychologowie radzą, by wykazywać się jak największą empatią i być dostępnym emocjonalnie w stosunku do swoich dzieci. Dodatkowo należy pamiętać o okazywaniu współczucia, życzliwości i szacunku również w kontaktach z innymi.

DZIECI