Ogólnopolska ewidencja źródeł ogrzewania na ostatniej prostej
Kolejny krok ku poprawie jakości powietrza i stopniowej zmianie modelu pozyskiwania energii na znacznie bardziej ekologiczny został w Polsce wykonany. Tym razem zawdzięczamy to przegłosowaniu przez sejm nowelizacji ustawy dotyczącej termomodernizacji i remontów. Obok drobnych usprawnień w programach Czyste Powietrze i Stop Smog, chodzi tu przede wszystkim o zawarty tam zapis o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dlaczego to takie ważne?
Po wejściu projektu w życie powstanie kompletna baza danych o WSZYSTKICH użytkowanych w naszym kraju źródłach ciepła.
Ich powszechny spis ma być wykonany do końca 2021 roku i obejmować zarówno budynki prywatne, jak i publiczne (do 1 MW). Ponadto w CEEB znajdą się też niezbędne informacje o dostępnych świadczeniach i dotacjach związanych z technologiczną rewolucją.
Problem jest niebagatelny, gdyż według szacunków kancelarii premiera ponad 80 proc. budynków jednorodzinnych korzysta z paliw stałych. W tym ponad 3 mln z archaicznych kotłów na węgiel i drewno, emitujących ogromną ilość szkodliwych pyłów.
Wykrycie i zniwelowanie zanieczyszczeń pochodzących z mniejszych obiektów, takich jak gospodarstwa domowe, zakłady usługowe czy małe kotłownie, to priorytet, do realizacji którego CEEB będzie niezwykle pomocne. Nic dziwnego, że w branży oraz wśród osób życzliwych ekologicznemu myśleniu nastąpił mały wybuch euforii:
Sejm uchwalił przepisy o centralnej ewidencji emisji z budynków. To wielki krok w walce ze #smog. Powszechna rejestracja źródeł ciepła do końca 2021. 4️⃣3️⃣7️⃣ posłów ZA, 1️⃣1️⃣ PRZECIW.
?゚ムマ? @Wozny3 @DCabanska @OrzelBartlomiej @MinRozwoju @MinKlimatu https://t.co/rEws03cVyd— Andrzej Guła (@AndrzejGu) September 18, 2020
Właściciele budynków korzystających z zatruwających środowisko kotłów czy pieców będą musieli złożyć deklarację o ich posiadaniu do odpowiedniej komórki administracyjnej (jak burmistrz czy wójt). Dzięki temu później dużo łatwiej będzie o zorganizowane działania lokalne.
Teraz rozwiązanie musi jeszcze być zatwierdzone przez senat i prezydenta, ale nie wydaje się, by w sprawie w tak oczywisty sposób dotyczącej poprawy jakości życia nas wszystkich pojawiło się tu jakiekolwiek veto.
Tekst WM
Źródło zdjęcia głównego: teraz-srodowisko.pl