Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ogólnopolska ewidencja źródeł ogrzewania na ostatniej prostej

Wiele wskazuje na to, że dzięki niemal jednogłośnej decyzji sejmu doczekamy się bardzo skutecznego instrumentu walki ze smogiem.
.get_the_title().

Kolejny krok ku poprawie jakości powietrza i stopniowej zmianie modelu pozyskiwania energii na znacznie bardziej ekologiczny został w Polsce wykonany. Tym razem zawdzięczamy to przegłosowaniu przez sejm nowelizacji ustawy dotyczącej termomodernizacji i remontów. Obok drobnych usprawnień w programach Czyste Powietrze i Stop Smog, chodzi tu przede wszystkim o zawarty tam zapis o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dlaczego to takie ważne?

Po wejściu projektu w życie powstanie kompletna baza danych o WSZYSTKICH użytkowanych w naszym kraju źródłach ciepła.

Ich powszechny spis ma być wykonany do końca 2021 roku i obejmować zarówno budynki prywatne, jak i publiczne (do 1 MW). Ponadto w CEEB znajdą się też niezbędne informacje o dostępnych świadczeniach i dotacjach związanych z technologiczną rewolucją.

fot. rynekpierwotny.pl

Problem jest niebagatelny, gdyż według szacunków kancelarii premiera ponad 80 proc. budynków jednorodzinnych korzysta z paliw stałych. W tym ponad 3 mln z archaicznych kotłów na węgiel i drewno, emitujących ogromną ilość szkodliwych pyłów.

Wykrycie i zniwelowanie zanieczyszczeń pochodzących z mniejszych obiektów, takich jak gospodarstwa domowe, zakłady usługowe czy małe kotłownie, to priorytet, do realizacji którego CEEB będzie niezwykle pomocne. Nic dziwnego, że w branży oraz wśród osób życzliwych ekologicznemu myśleniu nastąpił mały wybuch euforii:

Właściciele budynków korzystających z zatruwających środowisko kotłów czy pieców będą musieli złożyć deklarację o ich posiadaniu do odpowiedniej komórki administracyjnej (jak burmistrz czy wójt). Dzięki temu później dużo łatwiej będzie o zorganizowane działania lokalne.

Teraz rozwiązanie musi jeszcze być zatwierdzone przez senat i prezydenta, ale nie wydaje się, by w sprawie w tak oczywisty sposób dotyczącej poprawy jakości życia nas wszystkich pojawiło się tu jakiekolwiek veto.

Tekst WM
Źródło zdjęcia głównego: teraz-srodowisko.pl

Zmiany Klimatu