Cool Britannia: 5 trendów, które powrócą wraz z Oasis
Co oznacza 'Cool Britannia’? Zaraz wyjaśnimy. Połowa i koniec lat 90. były czasem narodowej dumy w Wielkiej Brytanii oraz jej dominacji w popkulturze. Oczy całego świata były wycelowane w Wielką Brytanię i jej gwiazdy, wśród nich błyszczała Księżna Diana, zachwycano się BritPopem, narkotykowym szykiem Kate Moss nucąc piosenki Take That z Robi Williamsem na czele.
'Wannabe’ , czyli hit Space Girls zdobył szczyty list przebojów w 37 krajach i wraz z przesłaniem 'girl power’ dał początek kolejnym dziewczęcym zespołom. W USA rządził wówczas dość mroczny grunge, a gwiazdy hip-hopu jak Tupac, czy B.I.G. żegnali się z młodym życiem, za to Londyn był pełen optymizmu, świeżości i werwy, krzepki niczym rzepa.
W każdym razie Wielka Brytania miała Davida Beckhama, rodzinę królewską, Harry’ego Pottera, Dziennik Bridget Jones i filmy Guya Ritchiego. Ścieżka dźwiękowa do filmu 'Cztery wesela i pogrzeb’ z 1994 roku, czy 'Trainspottin’ z 1996 roku jest pełna Britpopu z tamtych lat.
W modzie też rządzili Brytyjczycy, John Galliano, Alexander McQuenn, Stella McCartney, Vievienne Westwood. Można tak wymieniać w nieskończoność. Złote czasy.
Sformułowanie 'Cool Britannia’, nawiązuje do hasła Tony’ego Blaira (zresztą nawet premiera mieli przystojnego i młodego). Przekształceniu uległo hasło 'Rule, Britannia’ z piosenki z 1967 roku. Londyn stał się najfajniejszym miastem na świecie. Brytyjczycy pożegnali zgrzebne czasy Żelaznej Lady i postawili na sexy premiera.
Bracia Gallagher wywodzili się z klasy pracującej, stali się reprezentantami nowej energii politycznej i narodowej dumy wywodzącej się z robotniczych dzielnic UK, z jej kulturą piłkarską i subkulturami.
Emocje trochę opadły z początkiem lat 2000 wraz z protestami w Londynie w tym ze słynnym marszem, w którym przeszło ponad milion Brytyjczyków pokazując swój sprzeciw wobec wojny w Iraku, czy rozczarowanie coraz większą przepaścią finansową i rosnącymi opłatami za studia, potęgującymi dalszą przepaść. Wielka Brytania się przegrzała, polityczne wykorzystywanie ruchu przestało być fajne, a kult własnego kraju i Union Jack wyśmiewany był m.in. w filmie Austin Powers.
Powrót Oasis można było wręcz przewidzieć. Narkotykowa przeszłość, świetna historia zespołu, wręcz filmowa, a przede wszystkim styl, do którego nawiązują dzisiejsze dzieciaki.
30 lat po debiucie albumu 'Definitely Maybe’ i piętnaście lat po rozpadzie zespołu bracia Gallagher ogłosili, że są gotowi ponownie stanąć na tej samej scenie. Bilety trafią do sprzedaży 31 sierpnia i stają się kością niezgody i niemal powodem kryzysu w kraju. Wyprzedają się w sekundę a ich ceny są windowane w górę, co stało się obiektem krytyki nawet rządu. Minister Lucy Powell postanowiła przyjrzeć się sytuacji.
@oliviaru22 Filmed when i had 2k followers 🥺 thank you all for an amazing journey #oasis #fyp #liamgallagher #noelgallagher #oasisreunion #love #viral #britpop #music ♬ I’ve All I Need – Liam Gallagher
Co będziemy więc nosić jesienią? Styl Gallagherów właśnie przetacza się przez TikTok i Oasis Core to już trend.
1.Koszulki Polo
Koszulka polo wróciła do mody dzięki estetyce cichego luksusu i bloke core, ale teraz już na dobre z nami zostanie. Polo zyskało popularność na angielskich stadionach już w latach 70., jako stylistyczny kod 'Kultury Tarasowej’ czyli stadionowej. Została przyjęta również przez artystów podkreślających swój rodowód takich jak Amy Winehouse, czy Damon Albarn. W garderobie braci Gallagher, polo nie przypomina polo gracza w polo. To koszulka angielskiego kibica piłkarskiego, obcisła, z kołnierzykiem w dół, pognieciona zwykle marki Fred Perry.
Wyświetl ten post na Instagramie
2. Cool Britannia, czyli Union Jack
Muzycy zaczęli romantyzować brytyjską flagę począwszy od lat 60. Zespoły takie jak The Who, czy Sex Pistols umieszczały ją na swoich ubraniach i instrumentach, aby zadrwić z rządu. Z kolei w latach 90. Union Jack symbolizowała chwałę Wielkiej Brytanii…w popkulturze. Union Jack oznaczał dobrą muzykę i wszelkie zjawiska związane z sukcesami Wielkiej Brytanii.
Union Jack nosiła Geri Halliwell ze Spice Girls na rozdaniu Brit Awards w 1997 roku, a Noel Gallagher z Oasis miał ją nadrukowaną na swojej gitarze.
Wyświetl ten post na Instagramie
3. Kapelusz rybaka
Styl Oasis jest swobodny. Bracia Gallagher nosili na scenie to samo, co w drodze do sklepu po fajki. W 1996 roku podczas koncertu w Manchesterze Liam znalazł na zapleczu w szatni koszulę Umbro i założył ją na scenę. Tak mniej więcej wyglądała ich stylizacja. Podobnie było z bucket hat, czyli kapeluszem rybaka. Nie ma nic wspólnego z parkami, polo i koszulkami piłkarskimi, które nosili wtedy bracia Gallagher i Brytyjczycy w tym fani rave’ów, ale właśnie ta przypadkowość była zamierzona. Miks sportowych, piłkarskich, kibolskich, rave’owych i robotniczych ubrań w połączeniu z nieco grung’owymi parkami budował look Oasis.
@jdwomen see you there #oasis #fyp #foryou ♬ original sound – biblicalaudios
4. Kultowa brytyjska parka
Kiedy myślisz o braciach Gallagher, Liamie i Noelu, pierwszym obrazem, który przychodzi na myśl, jest zielona parka, niezbędna ikona angielskiej mody i gatunku BritPop. Wprowadzona do londyńskiej mody od lat 50., dzięki subkulturze mod i jej pasji do militarnych kurtek, parki noszone przez Oasis w latach 90. nie są wynalazkiem stylu zespołu, lecz integralną częścią historii ich ojczyzny. Czy pomogli przywrócić je do mody, to inna historia. W każdym razie nie ma Liama bez parki: w lipcu 2017 roku śpiewak stał się viralny na X, prosząc fana, który ukradł kilka przedmiotów Stone Island z jego garderoby, aby je zwrócił w tweecie. Gdyby nie początkowa obraza, byłby to dżentelmeński gest.
@hallastom_ Saturday morning when i have oasis tickets 🤝#fyp #xycba #fy #oasis #oasis #foryoupage #foryou #liamgallagher #casual #🍋 ♬ Rock 'n’ Roll Star – Remastered – Oasis
5. Fryzury w stylu mod z lat 50.
Wyświetl ten post na Instagramie
Nie sposób mówić o stylu Oasis bez ich fryzur…czyli wyglądających na obcięte byle jak włosy, spocone i poskręcane od słynnej brytyjskiej pogody. Styl ten sięga czasów modsów, czyli subkultury z lat 50. i 60. a wcześniej takie fryzury nosili Rolling Stonesi, David Bowie i Beatlesi. Jak wiele z elementów stylistycznych, które tworzą modę BritPop lat 90., cięcie w stylu mod już wcześniej powróciło do aktualnych trendów, na wybiegach, a także w TikToku, dzięki fryzjerom i twórcom treści, którzy doceniają vintage. Faceci z grzywkami nadchodzą!
@thomas_meacock My kinda lady #fashion #oasis ♬ Supersonic – Oasis