Cool Britannia: 5 trendów, które powrócą wraz z Oasis

Pojednanie braci Gallagher na scenie wywołało w Wielkiej Brytanii histerię, która udzieliła się nawet pani Minister. Britannia znów jest Cool, odgrzebujemy więc brytyjskie trendy lat 90. które zobaczycie tej jesieni na ulicach.
.get_the_title().

Co oznacza 'Cool Britannia’? Zaraz wyjaśnimy. Połowa i koniec lat 90. były czasem narodowej dumy w Wielkiej Brytanii oraz jej dominacji w popkulturze. Oczy całego świata były wycelowane w Wielką Brytanię i jej gwiazdy, wśród nich błyszczała Księżna Diana, zachwycano się BritPopem, narkotykowym szykiem Kate Moss nucąc piosenki Take That z Robi Williamsem na czele.

'Wannabe’ , czyli hit Space Girls zdobył szczyty list przebojów w 37 krajach i wraz z przesłaniem 'girl power’ dał początek kolejnym dziewczęcym zespołom. W USA rządził wówczas dość mroczny grunge, a gwiazdy hip-hopu jak Tupac, czy B.I.G. żegnali się z młodym życiem, za to Londyn był pełen optymizmu, świeżości i werwy, krzepki niczym rzepa.

Zespoły takie jak Oasis, Blur, Pulp i Suede były liderami BritPopowej rewolucji, napędzanej optymizmem odbudowującej się po dość trudnych latach 80. gospodarki Wielkiej Brytanii. Oasis stali na czele tego zjawiska. Ich debiutancki album, 'Definitely Maybe’ z 1994 roku, odniósł ogromny sukces, a grupa symbolizowała ducha 'Cool Britannia’—połączenie nostalgii z nowoczesnością. Ich muzyczna walka o prym z zespołem Blur, utożsamianym z intelektualistami z klasy średniej, stała się symbolem konfliktu kulturowego, nazywanego 'Bitwą Britpopu’.

W każdym razie Wielka Brytania miała Davida Beckhama, rodzinę królewską, Harry’ego Pottera, Dziennik Bridget Jones i filmy Guya Ritchiego. Ścieżka dźwiękowa do filmu 'Cztery wesela i pogrzeb’ z 1994 roku, czy 'Trainspottin’ z 1996 roku jest pełna Britpopu z tamtych lat.

W modzie też rządzili Brytyjczycy, John Galliano, Alexander McQuenn, Stella McCartney, Vievienne Westwood. Można tak wymieniać w nieskończoność. Złote czasy.

Sformułowanie 'Cool Britannia’, nawiązuje do hasła Tony’ego Blaira (zresztą nawet premiera mieli przystojnego i młodego). Przekształceniu uległo hasło 'Rule, Britannia’ z piosenki z 1967 roku. Londyn stał się najfajniejszym miastem na świecie. Brytyjczycy pożegnali zgrzebne czasy Żelaznej Lady i postawili na sexy premiera.

Bracia Gallagher wywodzili się z klasy pracującej, stali się reprezentantami nowej energii politycznej i narodowej dumy wywodzącej się z robotniczych dzielnic UK, z jej kulturą piłkarską i subkulturami.

 

Emocje trochę opadły z początkiem lat 2000 wraz z protestami w Londynie w tym ze słynnym marszem, w którym przeszło ponad milion Brytyjczyków pokazując swój sprzeciw wobec wojny w Iraku, czy rozczarowanie coraz większą przepaścią finansową i rosnącymi opłatami za studia, potęgującymi dalszą przepaść. Wielka Brytania się przegrzała, polityczne wykorzystywanie ruchu przestało być fajne, a kult własnego kraju i Union Jack wyśmiewany był m.in. w filmie Austin Powers.

Powrót Oasis można było wręcz przewidzieć. Narkotykowa przeszłość, świetna historia zespołu, wręcz filmowa, a przede wszystkim styl, do którego nawiązują dzisiejsze dzieciaki.

30 lat po debiucie albumu 'Definitely Maybe’ i piętnaście lat po rozpadzie zespołu bracia Gallagher ogłosili, że są gotowi ponownie stanąć na tej samej scenie. Bilety trafią do sprzedaży 31 sierpnia i stają się kością niezgody i niemal powodem kryzysu w kraju. Wyprzedają się w sekundę a ich ceny są windowane w górę, co stało się obiektem krytyki nawet rządu. Minister Lucy Powell postanowiła przyjrzeć się sytuacji.

@oliviaru22 Filmed when i had 2k followers 🥺 thank you all for an amazing journey #oasis #fyp #liamgallagher #noelgallagher #oasisreunion #love #viral #britpop #music ♬ I’ve All I Need – Liam Gallagher

Co będziemy więc nosić jesienią? Styl Gallagherów właśnie przetacza się przez TikTok i Oasis Core to już trend.

1.Koszulki Polo

Koszulka polo wróciła do mody dzięki estetyce cichego luksusu i bloke core, ale teraz już na dobre z nami zostanie. Polo zyskało popularność na angielskich stadionach już w latach 70., jako stylistyczny kod 'Kultury Tarasowej’ czyli stadionowej. Została przyjęta również przez artystów podkreślających swój rodowód takich jak Amy Winehouse, czy Damon Albarn. W garderobie braci Gallagher, polo nie przypomina polo gracza w polo. To koszulka angielskiego kibica piłkarskiego, obcisła, z kołnierzykiem w dół, pognieciona zwykle marki Fred Perry.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Oasis (@oasis)

2. Cool Britannia, czyli Union Jack

Muzycy zaczęli romantyzować brytyjską flagę począwszy od lat 60. Zespoły takie jak The Who, czy Sex Pistols umieszczały ją na swoich ubraniach i instrumentach, aby zadrwić z rządu. Z kolei w latach 90. Union Jack symbolizowała chwałę Wielkiej Brytanii…w popkulturze. Union Jack oznaczał dobrą muzykę i wszelkie zjawiska związane z sukcesami Wielkiej Brytanii.

Union Jack nosiła Geri Halliwell ze Spice Girls na rozdaniu Brit Awards w 1997 roku, a Noel Gallagher z Oasis miał ją nadrukowaną na swojej gitarze.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Oasis (@oasis)

3. Kapelusz rybaka

Styl Oasis jest swobodny. Bracia Gallagher nosili na scenie to samo, co w drodze do sklepu po fajki. W 1996 roku podczas koncertu w Manchesterze Liam znalazł na zapleczu w szatni koszulę Umbro i założył ją na scenę. Tak mniej więcej wyglądała ich stylizacja. Podobnie było z bucket hat, czyli kapeluszem rybaka. Nie ma nic wspólnego z parkami, polo i koszulkami piłkarskimi, które nosili wtedy bracia Gallagher i Brytyjczycy w tym fani rave’ów, ale właśnie ta przypadkowość była zamierzona. Miks sportowych, piłkarskich, kibolskich, rave’owych i robotniczych ubrań w połączeniu z nieco grung’owymi parkami budował look Oasis.

@jdwomen see you there #oasis #fyp #foryou ♬ original sound – biblicalaudios

4. Kultowa brytyjska parka

Kiedy myślisz o braciach Gallagher, Liamie i Noelu, pierwszym obrazem, który przychodzi na myśl, jest zielona parka, niezbędna ikona angielskiej mody i gatunku BritPop. Wprowadzona do londyńskiej mody od lat 50., dzięki subkulturze mod i jej pasji do militarnych kurtek, parki noszone przez Oasis w latach 90. nie są wynalazkiem stylu zespołu, lecz integralną częścią historii ich ojczyzny. Czy pomogli przywrócić je do mody, to inna historia. W każdym razie nie ma Liama bez parki: w lipcu 2017 roku śpiewak stał się viralny na X, prosząc fana, który ukradł kilka przedmiotów Stone Island z jego garderoby, aby je zwrócił w tweecie. Gdyby nie początkowa obraza, byłby to dżentelmeński gest.

@hallastom_ Saturday morning when i have oasis tickets 🤝#fyp #xycba #fy #oasis #oasis #foryoupage #foryou #liamgallagher #casual #🍋 ♬ Rock 'n’ Roll Star – Remastered – Oasis

5. Fryzury w stylu mod z lat 50.

Nie sposób mówić o stylu Oasis bez ich fryzur…czyli wyglądających na obcięte byle jak włosy, spocone i poskręcane od słynnej brytyjskiej pogody. Styl ten sięga czasów modsów, czyli subkultury z lat 50. i 60. a wcześniej takie fryzury nosili Rolling Stonesi, David Bowie i Beatlesi. Jak wiele z elementów stylistycznych, które tworzą modę BritPop lat 90., cięcie w stylu mod już wcześniej powróciło do aktualnych trendów, na wybiegach, a także w TikToku, dzięki fryzjerom i twórcom treści, którzy doceniają vintage. Faceci z grzywkami nadchodzą!

@thomas_meacock My kinda lady #fashion #oasis ♬ Supersonic – Oasis

KULTURA I SZTUKA