GENDER FLUID to nie subkultura
3 lata temu w projekcie NOWE SUBKULTURY niewłaściwie wskazaliśmy GENDER FLUID jako jedną z nich. Wszystkich dotkniętych zbyt uproszczonym ujęciem zjawiska przepraszamy. Cały czas się uczymy!
̶C̶z̶y̶ ̶d̶a̶w̶n̶e̶ ̶s̶u̶b̶k̶u̶l̶t̶u̶r̶y̶ ̶m̶a̶j̶ą̶ ̶w̶s̶p̶ó̶ł̶c̶z̶e̶s̶n̶e̶ ̶o̶d̶p̶o̶w̶i̶e̶d̶n̶i̶k̶i̶?̶ ̶P̶o̶s̶t̶a̶n̶o̶w̶i̶l̶i̶ś̶m̶y̶ ̶t̶o̶ ̶s̶p̶r̶a̶w̶d̶z̶i̶ć̶ ̶ ̶w̶ ̶t̶y̶m̶ ̶c̶e̶l̶u̶ ̶r̶u̶s̶z̶y̶l̶i̶ś̶m̶y̶ ̶n̶a̶ ̶u̶l̶i̶c̶e̶ ̶W̶a̶r̶s̶z̶a̶w̶y̶ ̶i̶ ̶p̶r̶z̶e̶p̶r̶o̶w̶a̶d̶z̶i̶l̶i̶ś̶m̶y̶ ̶b̶a̶d̶a̶n̶i̶a̶ ̶w̶ ̶t̶e̶r̶e̶n̶i̶e̶.̶ ̶D̶o̶ ̶w̶s̶p̶ó̶ł̶p̶r̶a̶c̶y̶ ̶z̶a̶p̶r̶o̶s̶i̶l̶i̶ś̶m̶y̶ ̶c̶h̶a̶r̶a̶k̶t̶e̶r̶y̶z̶u̶j̶ą̶c̶ą̶ ̶s̶i̶ę̶ ̶w̶r̶a̶ż̶l̶i̶w̶y̶m̶ ̶s̶p̶o̶ł̶e̶c̶z̶n̶i̶e̶ ̶o̶k̶i̶e̶m̶ ̶f̶o̶t̶o̶g̶r̶a̶f̶k̶ę̶ ̶Z̶u̶z̶ę̶ ̶K̶r̶a̶j̶e̶w̶s̶k̶ą̶,̶ ̶k̶t̶ó̶r̶a̶ ̶r̶a̶z̶e̶m̶ ̶z̶ ̶n̶a̶m̶i̶ ̶o̶d̶w̶i̶e̶d̶z̶a̶ł̶a̶ ̶s̶k̶a̶t̶e̶p̶a̶r̶k̶i̶,̶ ̶w̶a̶r̶s̶z̶a̶w̶s̶k̶i̶e̶ ̶i̶m̶p̶r̶e̶z̶y̶ ̶i̶ ̶m̶i̶e̶s̶z̶k̶a̶n̶i̶a̶ ̶n̶a̶s̶z̶y̶c̶h̶ ̶b̶o̶h̶a̶t̶e̶r̶ó̶w̶.̶ ̶O̶k̶a̶z̶u̶j̶e̶ ̶s̶i̶ę̶,̶ ̶ż̶e̶ ̶n̶i̶e̶ ̶i̶s̶t̶n̶i̶e̶j̶ą̶ ̶j̶u̶ż̶ ̶t̶w̶a̶r̶d̶e̶ ̶p̶o̶d̶z̶i̶a̶ł̶y̶ ̶r̶o̶d̶e̶m̶ ̶z̶ ̶l̶a̶t̶ ̶9̶0̶.̶ ̶M̶ł̶o̶d̶z̶i̶,̶ ̶z̶a̶ ̶p̶o̶ś̶r̶e̶d̶n̶i̶c̶t̶w̶e̶m̶ ̶i̶n̶t̶e̶r̶n̶e̶t̶u̶ ̶z̶a̶ ̶p̶o̶m̶o̶c̶ą̶ ̶o̶k̶r̶e̶ś̶l̶o̶n̶e̶j̶ ̶e̶s̶t̶e̶t̶y̶k̶i̶,̶ ̶h̶a̶s̶z̶t̶a̶g̶ó̶w̶ ̶i̶ ̶p̶o̶d̶e̶j̶ś̶c̶i̶a̶ ̶d̶o̶ ̶p̶o̶p̶k̶u̶l̶t̶u̶r̶y̶ ̶t̶w̶o̶r̶z̶ą̶ ̶g̶r̶u̶p̶y̶ ̶b̶a̶r̶d̶z̶i̶e̶j̶ ̶r̶o̶z̶m̶y̶t̶e̶,̶ ̶k̶t̶ó̶r̶e̶ ̶n̶i̶e̶ ̶w̶y̶k̶l̶u̶c̶z̶a̶j̶ą̶ ̶s̶i̶ę̶ ̶w̶z̶a̶j̶e̶m̶n̶i̶e̶.̶ ̶N̶a̶d̶a̶l̶i̶ś̶m̶y̶ ̶k̶a̶ż̶d̶e̶j̶ ̶z̶ ̶n̶i̶c̶h̶ ̶a̶u̶t̶o̶r̶s̶k̶ą̶ ̶n̶a̶z̶w̶ę̶.̶ ̶O̶t̶o̶ ̶n̶o̶w̶e̶ ̶s̶u̶b̶k̶u̶l̶t̶u̶r̶y̶ ̶w̶e̶d̶ł̶u̶g̶ ̶F̶5̶.̶
GENDER FLUID
Wszystko wskazuje na to, że okres jasnej identyfikacji naszej płci mamy już za sobą. Odpowiedzią na dynamiczne zmiany kulturowe jest coraz popularniejsze pojęcie płynnej seksualności, które nie przewiduje żadnych ograniczeń. Reprezentanci Gender Fluid zmieniają postrzeganie swojej płci w zależności od indywidualnych potrzeb czy też kontekstu, co oznacza, że równie często zakładają sukienki, jak i typowo męskie ubrania.
Gender Fluid więc to wolność wyboru – płci żeńskiej, męskiej, jednej i drugiej bądź też żadnej.
Zacieranie granic pomiędzy płciami nie jest jednak zupełnie nowym zjawiskiem, trafiło ono bowiem do mainstreamu już w latach 70., chociażby za sprawą głośnej okładki do ‘The Man Who Sold the World’ (1970) Davida Bowie, która przestawiała artystę przebranego za kobietę, innych przykładów można poszukać również w twórczości Madonny czy Michaela Jacksona. Współcześni artyści związani z Gender Fluid posuwają się jednak o krok dalej – poprzez swoją twórczość czy wizerunek zwracają bowiem uwagę na problemy środowiska LGBTQ, które pomimo rosnącej tolerancji wciąż boryka się z wieloma trudnościami.
Za najważniejszych reprezentantów płynnej płci uważa się obecnie lidera brytyjskiego zespołu Years & Years, Olly’ego Alexandra, androgeniczną modelkę Ruby Rose czy promującego niedawno damską kolekcję ubrań marki Louis Vuitton, syna Willa Smitha, Jadena.
Warto wspomnieć również o hip-hopowych artystach takich jak Mykki Blanco czy Zebra Katz, którzy poprzez wyrażanie swojej seksualności w tekstach tworzą zupełnie nową historię rapu.
Środowisko Gender Fluid, podobnie zresztą jak cała społeczność LGBTQ, doczekało się wielu sprzymierzeńców. Za najważniejszą z nich uważa się Miley Cyrus, która prowadzi obecnie fundację wspierającą młode osoby o płynnej płci.
Wydaje się, że nowa, nieokreślona płeć, bo chyba tak najprościej opisać Gender Fluid, na dobre zadomowiła się nie tylko w popkulturze, ale również w naszym życiu codziennym.
Najlepszym przykładem jest reakcja brytyjskiego Facebooka, który kilka lat temu dodał Gender Fluid do listy 50 płci, jakie mają do wyboru użytkownicy portalu.
’Moda jest dla mnie formą wzmacniania przekazu – jestem chłopakiem i odpowiada mi to, ale nie identyfikuję się z żadną z klasycznych norm płciowych. Wybieram to, co mi się podoba, czasem jest to za duża bluza i bejsbolówka, a czasem pomalowane paznokcie i makeup.’ – Dominik Szatkowski
zdjęcia:
Zuza Krajewska
bohaterowie:
Dominik Szatkowski
partnerem projektu jest marka Reserved