Czy można przyspieszyć metabolizm? Czy powinniśmy to robić?
Metabolizm to proces, który odpowiada za zamianę składników odżywczych zawartych w dostarczanej żywności na energię. Energia jest potrzebna do podtrzymywania podstawowych funkcji organizmu, takich jak oddychanie czy trawienie. Kiedy mówimy o metabolizmie w kontekście naszej wagi, tak naprawdę opisujemy podstawowe tempo przemiany materii – liczbę kalorii spalanych przez organizm w stanie spoczynku. Każdemu zależy więc na szybkim metabolizmie. Z tego też powodu na rynku dostępne są tysiące produktów obiecujących przyspieszenie tego procesu, co ma docelowo przełożyć się na szybszą utratę wagi.
Na metabolizm może wpływać wiele czynników, w tym płeć, wiek, waga i styl życia. Proces zwalnia też naturalnie wraz z wiekiem.
Kiedy nasze ciało się starzeje, przestaje działać tak efektywnie, jak wcześniej. Około 40. roku życia masa mięśniowa zaczyna naturalnie zanikać. To z kolei oznacza, że nasze ciała zaczynają spalać mniej kalorii w spoczynku – spada tempo metabolizmu. Zwalnia on też często po diecie, wtedy gdy dużo stracimy na wadze. Może nie wrócić do wcześniejszego stanu, nawet jeśli odzyskamy dawną wagę. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj tracimy wówczas zarówno tłuszcz, jak i mięśnie, a spadek masy mięśniowej związanej ze spalaniem kalorii spowalnia nasz metabolizm. Badania pokazują, że każda wypróbowana dieta prowadzi do spowolnienia spalania składników odżywczych zawartych w żywności o kolejne 15 proc.
Zamiast sięgać po nowy suplement, możesz wypróbować kilka sposobów, które faktycznie przyspieszą swój metabolizm.
1. Zwróć uwagę na to, co jesz
Zadbaj o to, co jesz, ponieważ twoja dieta ma wpływ na ilość energii zużywanej przez organizm na trawienie, wchłanianie i zamianę pożywienia w energię. Te procesy odpowiadają za zużycie ok. 10 proc. naszej dziennej energii. Przykładowo na rozkład i trawienie białek organizm poświęca jej najwięcej. Spożywanie pokarmów bogatych w białko przyspieszy metabolizm o około 15 proc., węglowodany o 10, a tłuszcze o mniej niż 5 proc.
Nie oznacza to jednak, że powinieneś przejść na dietę wyłącznie białkową, aby przyspieszyć metabolizm.
Zbilansowane posiłki powinny zawierać głównie warzywa i źródła białka, ale także węglowodany (produkty pełnoziarniste) i dobre tłuszcze.
2. Ruszaj się
Regularna aktywność fizyczna zwiększy masę mięśniową i przyspieszy metabolizm. Idealnym rozwiązaniem będzie 30 minut ruchu każdego dnia oraz wyjście na siłownię dwa razy w tygodniu. Ważne jest też, aby próbować nowych rzeczy, bo codzienne wykonywanie tych samych ćwiczeń może szybko doprowadzić do znudzenia i zniechęcenia.
3. Zadbaj o odpowiednią ilość snu
Coraz więcej badań potwierdza, że brak snu może znacząco wpłynąć na metabolizm i zaburzyć równowagę energetyczną organizmu. Gdy jesteśmy niewyspani, możemy mieć też większy apetyt.
7 godzin nieprzerwanego snu każdej nocy powinno przyspieszyć metabolizm.
4. Nie wydawaj pieniędzy na suplementy, tabletki czy mieszanki odchudzające
Na rynku dostępne są tysiące produktów, które obiecują przyspieszenie metabolizmu, a co za tym idzie –szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Chociaż niektóre z nich faktycznie mogą zawierać takie składniki jak kofeina i kapsaicyna, które przyspieszają metabolizm natychmiast po ich zażyciu, badania potwierdzają, że efekt jest tymczasowy. Nie mają one wpływu na długotrwały proces utraty wagi. W dwóch niedawno opublikowanych obszernych recenzjach przeanalizowano około 120 badań nad suplementami odchudzającymi i stwierdzono, że one po prostu nie działają.