Możesz wypić nawet 25 kaw dziennie i nie odbije się to na twoim zdrowiu
Do tej pory niektóre badania sugerowały, że kawa zagraża naszym tętnicom, przyczyniając się do obciążania serca oraz zwiększając prawdopodobieństwo zawału lub udaru. Dlatego też osoby nadużywające kofeiny zachęcano do zmniejszenia jej konsumpcji.
Jednak najnowsze badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, które objęło ponad 8 tys. osób, wykazało, że miłośnicy kawy wcale nie muszą bać się o swoje zdrowie oraz odmawiać sobie kawowej przyjemności.
Badania, częściowo finansowane przez British Heart Foundation (BHF), były prezentowane na konferencji British Cardiovascular Society w Manchesterze. Eksperci z Queen Mary University w Londynie (QMUL) pod okiem profesora Steffena Petersena podzielili 8412 badanych na trzy grupy. Pierwsza grupa składała się z tych, którzy piją mniej niż jedną filiżankę kawy dziennie, druga z tych, którzy piją od jednej do trzech filiżanek dziennie, a trzecia obejmowała tych, którzy piją więcej niż trzy filiżanki. Niektóre osoby z ostatniej grupy wypijały nawet do 25 filiżanek dziennie, a ogólna średnia w tej grupie wynosiła pięć filiżanek kawy dziennie. Wszyscy uczestnicy przeprowadzonego badania zostali poddani rezonansowi magnetycznemu serca i testom PWV (prędkości fali tętna) z uwzględnieniem takich czynników jak wiek, pochodzenie etniczne, wzrost, waga oraz skłonność do używek.
Naukowcy udowodnili, że nawet u osób pijących do 25 filiżanek kawy dziennie nie wykazano większego prawdopodobieństwa miażdżycy tętnic w porównaniu do tych, którzy pili mniej niż jedną filiżankę dziennie.
– Pomimo ogromnej popularności kawy na całym świecie, różne raporty, jak i mnogość oraz rozbieżność dostępnych informacji może zniechęcić ludzi do jej picia. Chociaż nie możemy udowodnić związku przyczynowego w tym badaniu, nasze obserwacje wskazują, że wypijanie kawy nie jest tak złe dla tętnic, jak sugerują poprzednie badania ŹRÓDŁO: UNSPLASHED[/caption]
– Istnieje kilka sprzecznych badań mówiących o wpływach kawy na organizm i może być nam trudno filtrować prawdziwe informacje. Miejmy nadzieję, że te badania spowodują, że niektóre raporty medialne będą perspektywiczne, ponieważ wykluczają jeden z potencjalnych szkodliwych wpływów kawy na nasze zdrowie – dodaje prof. Metin Avkiran, zastępca dyrektora medycznego w BHF.
Tekst: Marta Mankiewicz