Nie oglądaj na głodnego – 5 filmów kulinarnych, które musisz zobaczyć
1. „Chef Flynn” (2018)
Zeszłoroczny, kulinarny hit kinowy opowiada historię najmłodszego kucharza na świecie, Flynna McGarry’ego. Jako dwunastolatek zadecydował o swojej karierze jako kucharz i nieustannie dążył do bycia coraz lepszym.
Najpierw otworzył klub kolacyjny we własnym domu, a siedem lat później miał już swoją restaurację w Nowym Yorku.
W filmie poruszone zostały wątki rozwoju pasji nastolatków, która nie zawsze idzie w parze z edukacją oraz presji, jaka może zostać wywarta przez dojrzałe środowisko gastronomii, w którym nie stroni się od konkurencji.
2. „Jiro Dreams of Sushi” (2011)
Dokument, który pozwala poznać historię najsłynniejszego na świecie mistrza sushi, 85-letniego Jiro Ono, który jako pierwszy kucharz sushi otrzymał trzy gwiazdki Michelin. Jiro poświęcił swoje dzieciństwo, aby poznać tajniki przygotowywania sushi, co pozwoliło mu na otwarcie własnego lokalu Sukiyabashi w Tokio, który prowadzi od 40 lat. To, co do tej pory osiągnął ma być wkrótce przejęte przez jego syna, któremu stawia się wysoko poprzeczkę – aby przerosnąć ojca, musi być co najmniej dwa razy lepszy od niego.
Film o dążeniu do bycia idealnym, o wielkiej ambicji i rozwoju talentu, zdecydowanie godny polecenia. Możliwość podpatrzenia perfekcyjnego sushi gratis!
3. „Julie & Julia” (2009)
Ten film to klasyk, który trzeba zobaczyć choć raz, tak samo jak choć raz trzeba ugotować jedną ze słynnych potraw Julie Child, chociażby po to, by na zawsze zapamiętać, że „You can never have too much butter”.
Film opowiada o Julii, niespełnionej pisarce, która wpada na pomysł odtworzenia wszystkich 524 przepisów wedle książki kucharskiej Julii Child.
Wszystko, co uda jej się ugotować, skrupulatnie spisuje na blogu, który po czasie staje się szalenie popularny w wirtualnym świecie. W efekcie Julii udaje się połączyć obie pasje i w końcu czuje, że żyje.
4. „COOKED” (2016)
To tak naprawdę seria czteroodcinkowych filmów stworzona na podstawie książki Michaela Pollana, której odcinki nazywają się jak cztery żywioły: ogień, woda, powietrze, ziemia i opowiada, jak wpływają one na proces gotowania.
Seria pokazuje, że jemy już nie tylko po to, aby przeżyć. Kunszt przygotowywania potraw ma dla nas dużo większe znaczenie.
Każdy odcinek podkreśla naszą pierwotną, ludzką potrzebę gotowania i zachęca do powrotu do kuchni. Pokazuje, że gotowanie przekształca jedzenie i kształtuje nasz świat.
5. „Smak Curry” (2013)
Wyjątkowo smakowity film dla fanów indyjskiej kuchni, którego akcja rozgrywa się w Mumabaju. Ila, główna bohaterka, co dzień przygotowuje mężowi jedzenie do pracy. Pewnego dnia omyłkowo zostaje ono dostarczone do innego mężczyzny. Kobieta, dla której mąż z reguły nie ma czasu i którego nie zachwyca codzienna zawartość lunchboxu, zostaje zaskoczona pustymi menażkami i orientuje się, że jej jedzenie trafia do kogoś innego.
Dalej historia przeradza się w romansowanie bohaterów, nie szczędząc widzom jednak apetycznych kadrów z udziałem curry, masali i góry maślanych chlebków naan.
Apetyt rośnie z każdą minutą!
Tekst: Marta Mankiewicz