Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pierwszy roślinny zamiennik jajka, który wygląda, gotuje się i smakuje jak kurze jajko

Ma nawet skorupkę, a białko da się oddzielić od żółtka!
.get_the_title().

Studentki Philippine Soulères i Sheryline Thavisouk w ramach projektu na paryskim uniwersytecie Ecole de Biologie Industrielle skupiły się na dynamicznie rozwijającym się rynku wegańskich alternatyw. Postanowiły stworzyć odpowiednik jajka, które występuje w wielu produktach spożywczych jako środek wiążący. – Zdałyśmy sobie sprawę, że weganom w codziennym jadłospisie najbardziej brakowało jajek, które można znaleźć w każdym posiłku, od śniadania po kolację, i to zarówno w słodkich, jak i pikantnych potrawach. Postanowiłyśmy nie dać za wygraną i stworzyć najlepszą alternatywę – powiedziała Thavisouk.

zdjęcie: Les Merveilloeufs

Choć ten wegański odpowiednik powstaje bez udziału kur i kogutów, udało się zachować niezwykłe podobieństwo do jajka – od skorupki po widoczne białko i żółtko.

To właśnie ten aspekt wyróżnia odróżnia Les Merveilloeufs – bo tak duet nazwał swoje wegańskie jajka – od konkurencji. Obecny na rynku zamiennik jajek JUST Egg również bazuje na roślinnej recepturze, ale jest od razu zmieszany i gotowy do szybkiego użycia (więcej o JUST Egg pisaliśmy tutaj).

Duet pracował nad wegańskim jajkiem trzy lata i sprawdził około 50 różnych wersji, aby finalnie uzyskać dopracowany przepis.

Sama nazwa Les Merveilloeufs łączy w sobie dwa francuskie słowa „merveilleux” i „oeufs”, które oznaczają odpowiednio cudowne i jajka.

Podczas tworzenia Les Merveilloeufs najbardziej skomplikowanym aspektem było upewnienie się, że żółtko i białko będą pasować do siebie, jeśli chodzi o gotowanie. Jaja kurze są wykorzystywane na tak wiele różnych sposobów, co oznacza, że są trudne do odtworzenia – dodała Thavisouk.

zdjęcie: unsplash

Ostateczna receptura jajka przyjaznego weganom jest wciąż w fazie rozwoju, ale duet ujawnił, że ​​prawdopodobnie będzie oparta na roślinach strączkowych.

Soulères i Thavisouk rozpoczęły współpracę z inkubatorem Station F, by przekształcić swój pomysł w biznes. Ich kampania crowdfundingowa odniosła ostatnio sukces i obecnie Les Merveilloeufs przygotowuje się do pojawienia się na półkach supermarketów. Czekamy!

Zdjęcie główne: Les Merveilloeufs
Tekst: Marta Mankiewicz