5 wpadek, które według profesjonalnych rekruterów zrujnują każdą rozmowę o pracę
Niektóre zachowania podczas rozmowy o pracę mogą być dla osoby rekrutującej znakiem, że kandydat nie nadaje się na dane stanowisko. Inne mogą być dowodem tego, że nawet jeśli zostanie przyjęty, to nie zagrzeje w firmie zbyt długo, a współpraca z nim nie będzie należała do łatwych. Profesjonalni rekruterzy pracujący dla dużych firm zdradzili serwisowi Quora, które wpadki mogą cię pogrążyć podczas rozmowy o pracę. Przedstawiamy 5 rzeczy, których pod żadnym pozorem nie należy robić.
1. Chwalenie się innymi ofertami
Co myśli rekruter o kandydacie, który podczas rozmowy o pracę chwali się innymi dotychczas otrzymanymi ofertami?
Dla rekrutera jest to znak, że taka osoba nie jest specjalnie zainteresowana stanowiskiem, na które aplikuje.
W większości przypadków oznacza to także, że zaakceptuje ona właśnie tamtą ofertę, a nawet jeśli się tak nie stanie, to zawsze będzie się rozglądać za czymś innym. W samym wspominaniu o tym, że ma się też inne propozycje nie ma jeszcze nic złego. Grunt, aby zrobić to we właściwym czasie – nie na samym początku rozmowy o pracę, a na koniec, dziękując za spotkanie.
2. Niechlujny wygląd
Wydaje się, że schludne ubranie jest w absolutnej czołówce rzeczy, o których powinna pamiętać osoba kierująca się na rozmowę o pracę. Nie dla wszystkich jest to jednak takie oczywiste.
Pierwsze wrażenie jest istotne, a więc warto zadbać o swój strój.
To, jak bardzo ma być formalny, zależy oczywiście od profilu firmy, ale nie powinno się przychodzić na rozmowę o pracę w brudnych, niepoprasowanych ubraniach – to nie świadczy dobrze o kandydacie. Strój warto jest też wybrać i przymierzyć na dzień przed rozmową.
3. Niezadawanie pytań
Kandydat, który nie zadaje pytań podczas rozmowy o pracę jest źle postrzegany przez rekrutera. Może to być znak, że osoba nie jest szczególnie zainteresowana danym stanowiskiem albo wierzy, że wie już o nim wszystko.
Nie wszystkim wymyślanie pytań na bieżąco przychodzi z łatwością – warto więc przygotować się już w domu.
W razie potrzeby można też sporządzić stosowne notatki.
4. Bycie zbyt agresywnym
Pewność siebie podczas rozmowy o pracę jest atutem, ale nie wtedy, gdy jest jej zbyt dużo. To zły znak, kiedy osoba starająca się o dane stanowisko zadaje pytania nie w celu uzyskania odpowiedzi, ale wyłącznie po to, aby pokazać, jaka jest bystra. Próby rywalizacji czy kłótni z rekruterem też rzadko kończą się sukcesem. Wszystko to może bowiem świadczyć o tym, że z daną osobą trudno będzie się współpracować.
5. Spóźnienie się
To zły znak, kiedy kandydat spóźnia się na rozmowę o pracę.
Zwłaszcza jeśli tłumaczy to zbyt długim dojazdem, korkami czy problemem ze znalezieniem miejsca do parkowania.
Wiele osób często nie decyduje się na przyjęcie danej oferty lub rezygnuje z pracy zaledwie po kilku tygodniach właśnie ze względu na zbyt dużą odległość między firmą a domem. Tak więc wspominanie o tym podczas rozmowy o prace może przekreślić twoje szanse.
Źródło: Quartz