Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

AI CITY: futurystyczne miasto projektu Bjarke Ingelsa inspirowane sztuczną inteligencją

Czy ludzie i roboty mogą żyć razem? Najnowszy projekt Bjarke Ingels Group wydaje się pokazywać, że jest to możliwe. Przedstawiamy innowacyjny kampus stanowiący siedzibę Terminus Group oraz przyszłe centrum życia kulturalnego dla mieszkańców Chongqing.
.get_the_title().

Zanikanie barier między człowiekiem a sztuczną inteligencją oraz współpraca ludzi i robotów to główne założenia programu futurystycznego inteligentnego miasta, które ma powstać w chińskim Chongqing. Gigant technologiczny Terminus Group, działający między innymi w obszarze sztucznej inteligencji, tworzy absolutnie innowacyjną siedzibę we współpracy ze słynną pracownią architektoniczną Bjarke Ingels Group. – Cieszymy się, że możemy wykorzystać nasze doświadczenie w Chongqing i razem z Terminus Group stworzyć AI CITY, pierwszy tak przełomowy projekt z dziedziny zaawansowanych technologii, który stanie się nowym centrum innowacji w Chinach – mówi Bjarke Ingels.

ŹRÓDŁO: LUCIAN R/BIG
ŹRÓDŁO: LUCIAN R/BIG

Projekt doliny chmur, czyli pierwszej fazy projektu kampusu, składa się z dwóch przeciwstawionych sobie działek, przywodząc na myśl yin i yang. Jedna część jest wyniesiona ku górze i dominuje nad całym kompleksem. Właśnie tam umieszczono większość funkcji publicznych dostępnych dla mieszkańców. Położona obok dolina kontrastuje z górą, a pokryto ją największymi w Chinach zielonymi dachami o charakterze użytkowym.

Całość zdaje się tworzyć organiczną tkankę miejską, w której wszelkie bariery ulegają zatarciu. Otwarte i półotwarte przestrzenie przenikają się, a nieregularne formy są „zalewane” zielenią.

AI CITY zostało przemyślane jako miasto, w którym ludzie, technologia i przyroda rozwijają się razem, z przestrzeniami zaprojektowanymi dla wszystkich rodzajów życia: życia ludzkiego, życia roślin, życia zwierząt, a nawet życia sztucznego – tłumaczy główny projektant. Wyznał, że główną inspiracją dla finalnej formy pierwszej fazy kampusu jest pofałdowany krajobraz regionu, który otaczają rozległe góry południowo-zachodnich Chin. Architekt jest zresztą znany z nieoczywistych form projektowanych brył, które mimo futurystycznych kształtów doskonale wpisują się w otoczenie.

ŹRÓDŁO: LUCIAN R/BIG
ŹRÓDŁO: LUCIAN R/BIG
ŹRÓDŁO: LUCIAN R/BIG

Program funkcjonalny jest bardzo rozbudowany i zakłada nie tylko innowacyjne laboratoria służące pracy nad przełomowymi technologiami – przewidziano także udostępnienie przestrzeni dla mieszkańców regionu, znajdzie się więc miejsce na organizację imprez sportowych, wystaw sztuki czy targów z lokalnymi produktami.

Kampus daje w ten sposób możliwość integracji lokalnej społeczności, wpływając pozytywnie na rozwój kulturalny w Chongqing.

Ponadto zaproponowane funkcje dodatkowe mają się organicznie przenikać z funkcją dominującą, czyli pracą nad rozwojem technologii przyszłości. Nie zabraknie także miejsca na rowery elektryczne, autonomiczne samochody i pojazdy-roboty, które mają tworzyć nowy inteligentny system mobilności. Taka elastyczność strefowania funkcjonalnego to duży krok naprzód w kierunku harmonii między naturą a technologią, co było istotne dla architektów podczas procesu projektowego.

Idea zrównoważonego rozwoju i przenikanie się różnych funkcji w rozbudowanej bryle o organicznych formach widoczne jest także w projekcie Bjarke Ingelsa, który ma powstać w Polsce. Całość jest obecnie na etapie wczesnego planowania. Musimy przyznać, że wizja powstania namiastki AI CITY na ulicy Towarowej w Warszawie jest co najmniej ekscytująca. Zresztą sami zobaczcie wizualizację tego projektu:

Zdjęcie główne: Lucian R/BIG
Tekst: KN

FUTOPIA