Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Aż 93 proc. dzieci oddycha zanieczyszczonym powietrzem

Nowy raport Światowej Organizacji Zdrowia nie napawa optymizmem.
.get_the_title().

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała właśnie raport, z którego wynika, że aż 1,7 mld dzieci na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. To aż 93 proc. osób poniżej 15 roku życia. To jeszcze nie koniec piorunujących danych.

WHO donosi, że tylko w 2016 roku z powodu infekcji dróg oddechowych wywołanych złej jakości powietrzem zmarło aż 600 tys. dzieci.

Z raportu wynika także, że jeden na 10 zgonów dzieci poniżej 5 roku życia związany jest właśnie z zanieczyszczeniem powietrza. – Zanieczyszczone powietrze zatruwa miliony dzieci i rujnuje ich życie. Jest to niewybaczalne – każde dziecko powinno mieć zapewnioną możliwość oddychania czystym powietrzem, aby mogły rosnąć i rozwijać się – mówi dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO zaznacza także, że małe płuca dzieci są bardziej narażone na negatywne skutki zanieczyszczonego powietrza niż nasze – dzieci oddychają szybciej niż dorośli, a więc absorbują więcej zanieczyszczeń.

Toksyczne powietrze jest jak tykająca bomba, która w przyszłości wybuchnie. Z raportu wynika bowiem, że zanieczyszczenie nie odpowiada wyłącznie za przedwczesne zgony. Kobiety w ciąży narażone na wdychanie zanieczyszczonego powietrza z większym prawdopodobieństwem urodzą przedwcześnie, a ich dziecko będzie mieć niską masę urodzeniową – podkreśla w raporcie WHO.

Problemy związane ze złej jakości powietrzem dotykają zarówno dzieci z krajów rozwiniętych, jak i z krajów rozwijających się, negatywnie wpływając na rozwój neurologiczny najmłodszych, wywołując astmę, nowotwory, choroby serca czy układu krążenia.

Złej jakości powietrze wpływa także na zdolności poznawcze dzieci. – Zanieczyszczenie powietrza hamuje rozwój mózgów naszych dzieci, wpływając na ich zdrowie na więcej sposobów, niż mogliśmy podejrzewać. Jednak istnieje wiele prostych metod, aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń – mówi dr Maria Neira z WHO. Podkreśla, że przejście z paliw kopalnych na energię odnawialną, położenie większego nacisku na ochronę zdrowia i lokalizowanie przedszkoli czy szkół z dala od ruchliwych i spowitych smogiem ulic może pomóc w rozwiązaniu problemu.

Cały raport możecie przeczytać tutaj.

FUTOPIA