ChatGPT – najpopularniejszy chatbot sterowany przez AI podbija serca internautów. Co go wyróżnia?
ChatGPT został opracowany przez firmę badawczą AI OpenAI, sponsorowaną między innymi przez Microsoft czy Elona Muska. Firma wykorzystuje technologię GPT3, aby umożliwić użytkownikom rozmowę ze sztuczną inteligencją na niemal każdy temat. Narzędzie opiera się na ogromnym zbiorze danych, dzięki czemu potrafi nie tylko odpowiadać w wielu językach, ale też stosować różne style wypowiedzi. ChatGPT wyróżnia się na tle poprzednich narzędzi do czatowania opartych na sztucznej inteligencji sposobem, w jaki wykorzystuje naturalnie brzmiący język w swoich odpowiedziach. Można pomyśleć, że czatuje się z drugim człowiekiem.
W ciągu zaledwie pięciu dni od powstania ChatGPT zgromadził ponad milion użytkowników. Facebookowi udało się to dopiero po 10 miesiącach, a Netfliksowi po 3 latach.
Dlaczego chatbot wydaje się tak innowacyjny? Korzysta z modelu uczenia maszynowego, przetwarza i rozumie dane sekwencyjne, takie jak teksty w języku naturalnym, czyli tym, którego używamy na co dzień. Działa podobnie jak ludzki mózg, wykorzystując połączone ze sobą neurony, które mogą nauczyć się identyfikowania wzorców w danych i przewidywać, co powinno nastąpić dalej, tak więc nie papuguje jedynie tekstów, których zdążył się nauczyć, a jego odpowiedzi wydają się naturalne i przypominają ludzkie. Profesor technologii edukacyjnych na Open University w Wielkiej Brytanii Mike Sharples sądzi, że model językowy OpenAI tworzy reprezentację wewnętrzną nie tylko na poziomie samego tekstu, ale także idei i koncepcji, które się za nim kryją.
Chcę dodać do swojej gry unik z nieśmiertelnością. Poprosiłem o pomoc ChatGPT... ...przecież to jest jakiś kosmos! :o
Może się mylę, ale to zaczyna wyglądać na początek absolutnej rewolucji w sposobie pozyskiwani wiedzy. Skala wydarzenia porównywalna do pierwszej wyszukiwarki pic.twitter.com/rGCP8gpfzL
— Michał Chwistek 🧵 #kwiscgamedesign (@kwisc_) December 9, 2022
Z chatbota można korzystać za darmo tutaj po zarejestrowaniu się za pomocą adresu e-mail i numeru telefonu. OpenAI informuje, że przegląda rozmowy z botem w celu ulepszenia systemu i może wykorzystywać wybrane konwersacje do szkolenia AI.
Wielu internautów podzieliło się swoimi doświadczeniami z chatbotem, chwaląc się, do czego wykorzystali nowe narzędzie. ChatGPT pomaga m.in. w pisaniu wypracowań, generowaniu CV czy w kodowaniu.
Firma zwraca jednak uwagę, że bot nie jest nieomylny – czasami może generować nieprawidłowe i bezsensowne odpowiedzi, szkodliwe instrukcje lub stronnicze treści. Zaleca więc sprawdzanie, czy uzyskiwane dane są poprawne i prosi o wyrażanie opinii na temat odpowiedzi bota za pomocą kciuka w górę lub kciuka w dół.
Tekst: OP
Zdjęcie główne: Kindel Media / pexels.com