Chiński naukowiec stworzył zasilaną AI symulację dziecka
Tong Tong, czyli 'mała dziewczynka’, została zaprezentowana przez Beijing Institute for General Artificial Intelligence pod koniec stycznia w Pekinie. Jej pomysłodawcą jest Zhu Songchun, założyciel instytutu i informatyk, który specjalizuje się w kognitywnej sztucznej inteligencji, czyli takiej, która ma jak najbardziej przypominać człowieka. Tong Tong jest pierwszą symulacją dziecka AI i – jak przekonuje naukowiec – zwiastunem nowej technologicznej ery.
Została zaprojektowana tak, by nie tylko wykonywać zadane jej zadania, ale także samodzielnie je sobie wyznaczać.
’Tong Tong ma umysł i stara się zachowywać rozsądnie. Rozróżnia dobro od zła, wyraża swoją postawę w różnych sytuacjach i ma moc kształtowania przyszłości’ – tłumaczył instytut w filmie towarzyszącym prezentacji.
Podczas prezentacji Tong Tong, która ma zdolności poznawcze odpowiadające 4-letniemu dziecku, poprawiała krzywo wiszący obraz i ścierała rozlany płyn. Miało to pokazać, że rozumuje i reaguje podobnie jak człowiek.
W ubiegłym roku naukowcy opracowali składający się ze 150 pytań Tong Test, do którego podejdzie wkrótce Tong Tong.
To bardziej złożona wersja Testu Turinga, pozwalającego określić, czy maszyna wykazuje inteligentne zachowania, które uchodzą za ludzkie. Tong Test bierze pod uwagę 5 kryteriów – wzrok, język, zdolności poznawcze, emocje i uczenie się – a także wartości społeczne i umiejętność działania w grupie, określając, w jakim stopniu rozwinięta jest AGI, czyli ogólna sztuczna inteligencja.
– Aby AGI mogło bezproblemowo zintegrować się ze środowiskiem ludzkim, musi uczyć się i wykonywać zadania w złożonych środowiskach, kierując się wartościami i zrozumieniem przyczynowości. Dlatego zaproponowaliśmy test Tong, nowy kierunek testowania ogólnej sztucznej inteligencji, skupiający się na praktycznych umiejętnościach i wartościach – wyjaśnia Zhu Songchun.
Tekst: NS