Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy 2022 będzie rokiem inteligentnych okularów?

Inteligentne okulary od Apple’a, eyePhone, mają zrewolucjonizować rynek i zastąpić smartfony. Jak? Choćby dzięki funkcji audio, która pozwoli na prowadzenie rozmów czy konferencji w zdecydowanie łatwiejszy sposób .
.get_the_title().

Od premiery ostatniego najbardziej rewolucyjnego urządzenia Apple’a minęło już 15 lat – wtedy na rynku pojawił się pierwszy iPhone. Od dłuższego czasu mówi się o rewolucji w postaci wprowadzenia okularów wykorzystujących rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość AR i VR. W tym roku rynek ma podbić eyePhone, produkt Apple’a, który ma przenieść iPhone’a z rąk przed nasze oczy. Wyposażony będzie w procesor, modemy, anteny, prawdopodobnie interfejs głosowy i Siri. Apple prawdopodobnie skupi się początkowo na gamingu, mediach i komunikacji. Analitycy przewidują wzrost i coraz większy udział smart glasses w obszarze elektronicznych akcesoriów.

Zdaniem ekspertów Technavio światowy rynek inteligentnych okularów w latach 2021-2025 będzie rósł w tempie 15 proc. rocznie. Jak to wytłumaczyć?

Większość technologii początkowo była wykorzystywana przez biznes lub wojsko, zanim trafiły do powszechnego użytkowania. Dzisiaj inteligentne okulary coraz częściej wykorzystuje się w fabrykach, w medycynie, w szkoleniach czy przy zdalnych spotkaniach biznesowych. Takie rozwiązania stają się popularne wśród konsumentów, jeśli spełniają przynajmniej dwa warunki. Po pierwsze: będą stosunkowo tanie. Po drugie: będą wygodne w użytkowaniu — tłumaczy Wojciech Kyciak, prezes zarządu firmy Bezokularow.pl S.A., której jedną z marek jest wOkularach.pl — sprzedawca okularów online wykorzystujący nowe technologie, które pozwalają na wirtualne przymierzenie oprawek i sprawdzają dopasowanie ich do twarzy przy użyciu kamery i możliwości sztucznej inteligencji.

Jakie inteligentne okulary mamy teraz na rynku?

W przypadku inteligentnych okularów mówi się o nakładaniu cyfrowego obrazu czy hologramów na to, co widzimy. W ten sposób działają Google Glass czy wykorzystywane chociażby w wojsku i w przemyśle Microsoft HoloLens. Jednak rozszerzona rzeczywistość, którą mogą oferować smart glasses, to nie tylko obraz, ale i dźwięk. W dobie pracy zdalnej i ciągłych spotkań online na popularności zaczęły zyskiwać tzw. audio glasses. Są to inteligentne okulary wykorzystujące ukryte w oprawkach głośniki, mikrofony, asystentów głosowych i łączność Bluetooth. Poniżej przykłady od Samsunga i Xiaomi.

Audio glasses

Czasami tworząc produkt, warto zaoferować mniej niż więcej. Audio glasses nie korzystają z takich rozwiązań jak hologramy czy cyfrowy HUD. Są tańsze, lżejsze i można je nosić jak zwykłe okulary. Dzięki temu w czasie telekonferencji czy wystąpień znacznie lepiej spełniają swoje funkcje. Na tym rynku działają nie tylko giganci technologiczni, ale i mniejsze spółki. Trudno mówić o rewolucji, ale wraz z upowszechnieniem się pracy zdalnej i spotkań online rozwiązania audio i smart glasses coraz częściej będą gościć w biurach — komentuje Wojciech Kyciak z wOkularach.pl.

Okulary smart audio mają być wygodniejszą i bardziej wielofunkcyjną alternatywą dla bezprzewodowych słuchawek i okularów AR. Można w nich stosować szkła chroniące przed światłem niebieskim, przeciwsłoneczne czy korekcyjne.

Okulary łączą się z telefonem przez Bluetooth, pozwalają też słuchać muzyki lub prowadzić rozmowy. Ich obsługa nie wymaga wyciągania telefonu i, w przeciwieństwie do słuchawek, nie odcinają użytkownika od otoczenia. Większość modeli okularów audio wygląda bardzo podobnie. Nie różnią się zbytnio od zwykłych okularów w grubych oprawkach. Na przykład użytkownicy Vue Lite 2 zwracają uwagę na ich duże podobieństwo do Ray-Banów z serii Wayfarer.

Inną zaletą okularów audio jest to, że ich producenci znacznie częściej współpracują z producentami szkieł. W przypadku Vue Glasses zamawiając okulary, możemy dobrać szkła i ich warstwy ochronne. Mogą być korekcyjne, przeciwsłoneczne, z polaryzacją czy przeznaczone do pracy przy komputerze.

Sprzęt wspomnianego Vue Glasses można kupić już od 150 dolarów. Jest to mniej niż za niejedne słuchawki true wireless. Dla porównania ceny okularów rozszerzonej rzeczywistości Google Glass Enterprise Editon zaczynają się od 999 dolarów — i są to jedne z tańszych okularów tego typu na rynku. Rynek inteligentnych akcesoriów cały czas się rozrasta i w dalszym ciągu trwają prace nad smart glasses.

Kluczowa będzie premiera Apple, po której użytkownicy na całym świecie mogą zainteresować się inteligentnymi okularami — i to nie tylko tymi z symbolem nadgryzionego jabłka.

Zdjęcie główne: wyobrażenie artysty Antonino DeRosa

FUTOPIA