Dochód podstawowy trafi do stu tysięcy hiszpańskich gospodarstw domowych
Już na początku kwietnia hiszpański rząd oznajmił, że poważnie myśli nad wprowadzeniem dochodu podstawowego. Związane jest to oczywiście z pandemią, która mocno uderzyła w Hiszpanię. Ta „pensja od państwa” miałaby więc pomóc obywatelom w podniesieniu się po pandemii. . – Zrobimy to tak szybko, jak się da. Chcemy, aby było to rozwiązanie nie tylko na tę wyjątkową sytuację, ale na zawsze – mówiła w ubiegłym miesiącu minister gospodarki Nadia Calviño, gdy dziennikarze zapytali ją o wprowadzenie dochodu podstawowego. Teraz znane są już szczegóły tego projektu. Po pierwsze: dochód podstawowy nie będzie bezwarunkowy.
Pieniądze trafią do najbiedniejszych mieszkańców Hiszpanii – przede wszystkim do rodzin, a zwłaszcza rodziców samotnie wychowujących dzieci.
José Luis Escrivá, minister przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji, chce, by nie była to wyłącznie zapomoga na czas kryzysu związanego z pandemią, ale stałe świadczenie trafiające do Hiszpanów w najtrudniejszej sytuacji materialnej – siecią bezpieczeństwa dla najbardziej narażonych.
Unemployment will hit Europe's regions very differently, research by the @BIS_org shows. Once again, Spain and Italy are going to be massively impacted. pic.twitter.com/SZSwvQKWgh
— Jon Sindreu (@jonsindreu) May 15, 2020
Projekt ma zostać przyjęty przez rząd na początku przyszłego tygodnia. Początkowo dochód podstawowy trafi do 100 tys. hiszpańskich gospodarstw domowych, docelowo ma objąć nawet milion rodzin.
Każda dorosła osoba objęta programem każdego miesiąca będzie otrzymywać od państwa co najmniej 462 euro.
Jednocześnie nie straci jednak prawa do dodatkowych świadczeń. Pieniądze będzie można pobierać także w przypadku, gdy znajdzie się już pracę – program nie ma bowiem na celu zniechęcania najuboższych Hiszpanów do poszukiwania pracy, tylko zachęcenie ich do tego. Hiszpański rząd wyda na ten program każdego roku od 3 do 3,5 mld euro. To z pewnością dobry pomysł. Podobny eksperyment trwał w Finlandii od 2017 do 2019 roku – niedawno poznaliśmy jego rezultaty. Okazało się, że „pensja od państwa” miała pozytywny wpływ na kondycję psychiczną Finów objętych tym eksperymentem.
Zdjęcie główne: Sky News
Tekst: NS