Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gdzie zamieszkać, aby uchronić się przed zgubnymi skutkami zmian klimatycznych?

Dramatyczne zmiany klimatu nie są odległą przyszłością, ale jednym z największych wyzwań współczesności.
.get_the_title().

Niegdyś horrendalne scenariusze futurystycznej rzeczywistości naznaczonej przez negatywne zmiany klimatu – susze, powodzie, huragany, pożary – były domeną filmów sci-fi. Teraz są jednym z największych wyzwań, przed którymi kiedykolwiek stanęła ludzkość. Klęski żywiołowe, które mają miejsce współcześnie, wskutek zmian klimatu mają bardziej dramatyczny i gwałtowny przebieg, a w przyszłości, w wyniku tych samych niekorzystnych procesów, będą występować częściej i z większą intensywnością.

Źródło: Singularity Hub

W ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci temperatury dookoła świata wzrosną, poziom wód w morzach i oceanach podniesie się, a wyniszczające huragany, pożary i powodzie staną się nieustającym zagrożeniem w wielu narażonych na niekorzystne zjawiska pogodowe regionach. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej ludzi zaczyna kwestionować swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania, zadając sobie nurtujące pytanie: gdzie zapuścić korzenie, aby uchronić moje dzieci i wnuki przed katastrofalnymi skutkami zmian klimatu?

Źródło: Science News

Dogodne miejsce, w którym można osiedlić się długoterminowo, powinno posiadać pewne niezbędne kwalifikacje – charakterystyczne cechy nadające mu status bezpiecznej przystani. Po pierwsze, powinno znajdować się w rejonie umiarkowanych temperatur. Naukowcy alarmują, że w połowie tego stulecia średnie temperatury latem w niektórych amerykańskich stanach wzrosną o średnio 14 stopni Celsjusza. Będzie też coraz więcej dni, w które temperatura przekroczy poziom 35 stopni, zwiększając ryzyko wystąpienia udaru cieplnego i innych zagrażających życiu przypadłości.

Źródło: Singularity Hub

Po drugie, im dalej od wybrzeża, tym lepiej. Wzrastający poziom wód i oceanów spowoduje, że wiele nadbrzeżnych rejonów stanie się niezdatnych do zamieszkania w wyniku podtopień, powodzi, tropikalnych burz i huraganów.

Istnieje wysokie ryzyko, że wiele miejscowości zlokalizowanych na wybrzeżach zostanie całkowicie zniszczonych.

Źródło: Public Radio International

Po trzecie, niezwykle istotny jest dostęp do źródeł wody – nie tylko zdatnej do picia, ale także nadającej się do gotowania i prac domowych. Bliskość jezior, rzek i strumieni daje możliwość korzystania z zasobów wody na potrzeby rolnictwa, które musi zaspokajać potrzeby żywieniowe ludzkości bez względu na katastrofalne w skutkach susze.

Źródło: Time Magazine

Warto też zwrócić uwagę także na położenie nad poziomem morza – im wyżej, tym lepiej.

Nie oznacza to, że wszyscy przeprowadzą się na szczyty gór i zasiedlą wysokie wzgórza. Jednak lokalizacja na niewielkim wzniesieniu może uchronić zarówno przed powodziami, jak i negatywnymi skutkami wysokich temperatur.

Źródło: USA Today

Na podstawie powyższych kryteriów powstały listy miast i innych obszarów geograficznych, które w przyszłości podyktowanej przez katastrofalne następstwa zmian klimatu są w stanie zapewnić ludzkości bezpieczne schronienie.

Duluth, Stany Zjednoczone

Źródło: Minnesota Monthly

Miasto w amerykańskim stanie Minnesota reklamuje się sloganem “klimatoodporne Duluth”. Położone w regionie Wielkich Jezior, który przez naukowców wskazywany jest jako jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie relatywnie łatwo będzie można załagodzić negatywne konsekwencje zmian klimatu, już teraz kreuje swój wizerunek jako bezpieczna przystań dla Amerykanów niepokojących się o swoją przyszłość.

Panuje tu umiarkowany klimat z niewielkim wzrostem średnich temperatur odnotowanym w ciągu ostatnich dekad.

Miasto jest odporne na pożary i, dzięki położeniu w głębi lądu, chronione przed skutkami podnoszącego się poziomu wód w oceanach. Bliskość Wielkich Jezior to gwarancja stałego dostępu do świeżej wody. Duluth, którego populacja wynosi jedynie 86 tys. mieszkańców, jest w stanie zagwarantować wygodne warunki mieszkaniowe dla niemal 150 tys. ludzi.

Grenlandia

Źródło: SUWalls

Grenlandia, wraz z jej topniejącymi lodowcami, będzie doskonałym źródłem świeżej wody.

Rosnące temperatury sprawią też, że wyspa się zazieleni, stając się dogodniejszym miejscem do zamieszkania.

Na Grenlandii już działa kilka elektrowni wodnych, które zmienią nadmiar wody w elektryczność. Największe miasto Grenlandii, i jednocześnie stolica wyspy, Nuuk, jest obecnie zamieszkane przez 17 tys. osób. Znane jest z wyśmienitej kuchni, dynamicznej sceny kulturalnej i niezwykle mocnej kawy. Już teraz przyciąga ciekawskich turystów z całego świata.

Buffalo, Stany Zjednoczone

Źródło: StoryCorps

Bezpieczne schronienie dla tych, którzy uciekają przed klęskami żywiołowymi, musi być w stanie pomieścić wszystkich klimatycznych uchodźców. Najlepiej zatem, by była to metropolia położona na dużym, płaskim terenie, w stabilnym, nienarażonym na naturalne katastrofy regionie, rozwinięta i z odpowiednią infrastrukturą, ale jednocześnie w dostępem do terenów zielonych i natury. Jesse Keenan, profesor Harvard Graduate School of Design, jeden z autorytetów w dziedzinie badań nad zmianami klimatu w kontekście urbanistycznym, wskazał Buffalo w stanie Nowy Jork jako jedno z najodpowiedniejszych miejsc do zamieszkania w przyszłości.

Inne obszary, regiony i miasta, które są wybierane przez naukowców i urbanistów, to centralna Kanada (z dala od wybrzeży), Skandynawia, północno-wschodnia Europa (Litwa i Estonia), a także Portland i Seattle w Stanach Zjednoczonych.

Tekst: AO

FUTOPIA