Gwiazda miała nazywać się Geralt, ale ostatecznie mamy Solaris

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) obchodziła niedawno 100-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowano konkurs na nazwanie planet pozasłonecznych „IAU100 NameExoWorlds”. Każdy kraj na świecie otrzymał wytypowany układ pozasłoneczny: gwiazdę i jedną planetę. Polscy internauci chcieli nazwać je kolejno Geralt i Ciri, ale ostatecznie wybrano Solaris i Pirx – na cześć powieści i postaci z książek Stanisława Lema.
.get_the_title().

Planeta, którą Międzynarodowa Unia Astronomiczna przydzieliła Polsce do nazwania, nosi oznaczenie BD+14 4559 b. Została odkryta metodą prędkości radialnych przez zespół polskich astronomów kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii UMK. Pierwszy raz mogliśmy o niej przeczytać w 2009 roku w czasopiśmie „Astrophysical Journal”. Więcej informacji na temat samej planety do przeczytania tutaj. Konkurs na nazwę był wieloetapowy. W pierwszym etapie zbierano propozycje nazw wraz z krótkimi uzasadnieniami (czerwiec i lipiec). Krajowy komitet wyselekcjonował z grupę nazw do drugiego etapu, którym było publiczne głosowanie przez internet (wrzesień i październik). Na podstawie wyników głosowania polski komitet przekazał do Międzynarodowej Unii Astronomicznej oficjalną polską propozycję, w sposób zgodny z wynikami głosowania (Geralt/Ciri jako główna propozycja, a dwa kolejne pomysły jako rezerwa). Zgodnie z regulaminem, ostateczna decyzja należała do Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Dlatego zamiast Geralta mamy Solaris. I to też jest super!

via GIPHY

Oto propozycje i rozkład głosów wśród polskich internautów (nazwa gwiazdy / nazwa planety):

Geralt/Ciri
47 006 głosów (53,32 proc.)
Postacie z cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego.

Solaris/Pirx
13 796 głosów (15,65 proc.)
Tytuł powieści oraz postać z książek Stanisława Lema.

Swarog/Weles
7 568 głosów (8,58 proc.)
Swarog (Swaróg) to słowiańskie bóstwo, bóg nieba, ognia i kowalstwa. Jednym z jego synów był Weles, podziemny bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła, kupców, a przede wszystkim bogactwa.

Twardowski i Boruta
6 344 głosy (7,20 proc.)
Pan Twardowski to postać polskiego szlachcica z baśni i legend.

Polon i Rad
5 956 głosów (6,76 proc.)
Nazwy pierwiastków chemicznych, które odkryła Maria Skłodowska-Curie.

Piast i Lech
3 974 głosy (4,51 proc.)
Postacie z legend o początkach państwa polskiego.

Jantar i Wolin
3 518 głosów (3,99 proc.)
Jantar to dawne określenie bursztynu, a Wolin jest polską wyspą na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Tekst: WR

FUTOPIA