Hiszpania chce wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy
Sytuacja związana z koronawirusem stawia wiele osób w trudnym położeniu – ludzie z dnia na dzień tracą pracę i środki utrzymania lub ich dochody zostają znacznie ograniczone. Widmo kryzysu ekonomicznego staje się coraz bardziej realne. Państwa mają różne sposoby na to, by pomóc swoim obywatelom w tym trudnym czasie. Podczas gdy polski rząd wprowadza tarczę antykryzysową, Hiszpania coraz poważniej myśli o zainicjowaniu programu bezwarunkowego dochodu podstawowego. O tej koncepcji pisaliśmy już wielokrotnie – w skrócie zakłada ona, że każdy obywatel powinien regularnie dostawać od państwa jednakową kwotę pozwalającą na przeżycie, niezależnie od tego, czy pracuje.
Hiszpańska minister gospodarki Nadia Calviño podzieliła się planami tamtejszego rządu w niedzielę, podczas rozmowy ze stacją La Sexta.
Taka „pensja od państwa” ma pomóc obywatelom w podniesieniu się po pandemii. Ale nie tylko, bo minister zaznacza, że rząd chce wdrożyć UBI na dłużej – bezwarunkowy dochód podstawowy nie ma być więc doraźną pomocą w chwili kryzysu, ale stałym rozwiązaniem.
Minister Calviño nie podała jeszcze konkretnych dat ani szczegółów związanych z wprowadzeniem bezwarunkowego dochodu podstawowego. – Zrobimy to tak szybko, jak się da. Chcemy, aby było to rozwiązanie nie tylko na tę wyjątkową sytuację, ale na zawsze – powiedziała w rozmowie ze stacją.
Tymczasem projekt jest we wczesnej fazie rozwoju, a prace wciąż trwają – zaangażowany jest w nie resort przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji.
Póki co nie jest nawet jasne, czy „pensję od państwa” rzeczywiście otrzymają wszyscy obywatele Hiszpanii. Minister przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji José Luis Escrivá podkreślił w ubiegłym tygodniu, że pieniądze na pewno trafią do najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych – w tym przypadku nie mogłoby być więc mowy o programie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Gdyby jednak pieniądze trafiły do wszystkich obywateli, Hiszpania byłaby pierwszym europejskim krajem, w którym ta koncepcja stałaby się rzeczywistością.
Tekst: NS